''אנדרטה חיה, נושמת ופעילה''

נחנכה תצפית תיירותית לזכרו של אל"מ ניר פרס ז"ל במושב נתיב העשרה, במעמד שר התיירות יריב לוין ואלוף יואב מרדכי.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ב' בשבט תשע"ח

חנוכת האנדרטה
חנוכת האנדרטה
צילום: יאיר הרוש

צפית תיירותית חדשה נחנכה היום (חמישי) במושב נתיב העשרה הצופה מאזור אשקלון ועד לרצועת עזה.

התצפית הוקמה לזכרו של אל"מ ניר פרס ז"ל, שהיה ראש מנהלת התיאום והקישור (מת"ק) לרצועת עזה ונפטר ממחלת בשנת 2012.

מושב נתיב העשרה נחשב לנקודה הדרומית ביותר בכביש 4 ולנקודה הכי קרובה לגבול רצועת עזה מכל יישובי עוטף עזה. המושב נקרא על שם עשרת הנופלים בתאונת המסוק בשנת 1971 מול חופי דיקלה בחבל ימית לשעבר.

שם, בנקודת התצפית החדשה, הוקמה "הספרייה של ניר" המספרת את פעילותו באזור בשלוש שפות (עברית, ערבית ואנגלית). מהתצפית ניתן להתרשם מהנופים שליוו את פעילותו הענפה למען המדינה.

שלומית, אמו של ניר המנוח, הודתה לצביקה פסטרנק, ארכיטקט וחבר טוב של ניר, שהגה והחליט להנציח אותו באמצעות הקמת התצפית ובשנתיים האחרונות עבד על כך במרץ רב. האם הודתה גם למתאם הפעולות בשטחים האלוף יואב פולי מרדכי, על הקשר החברי והאמיץ שהיה לו עם בנה.

טלי פרס, אלמנתו של ניר, הגיעה יחד עם ארבעת ילדיהם, שלושה בצבא וילדה בכיתה ב'. "באותה רצינות שבה נאם באו"ם, כך ניר הגיע לכל אסיפת הורים של הילדים, כי אם אומרים שהלימודים חשובים, ניר הופיע והתעניין. ניר הופיע במשפטים בבג"צ להדוף השמצות והציג את המצב בעזה לאשורו עם הוכחות מוצקות שמבצע צה"ל למען תושבי הרצועה", סיפרה האלמנה.

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, אמר "האנדרטה כאן, התצפית, היא לא אנדרטה שהולכים על בהונות הרגליים, הס פן תעיר. זו אנדרטה חיה, נושמת ופעילה. באים אנשים, רואים את האנדרטה, צופים אל המרחב, גם ים, גם טבע, גם חקלאות, גם רצועת עזה, גם תרבות אדם- כאן בנתיב העשרה.

''פעם היו שרים: 'מי יבנה בית בתל אביב'. היום אנשים שרים 'מי יבנה בית כאן בנתיב', שנמצאת בשלב ההרחבה השלישית שלה בזכות ה'דרייב' המקומי. חברים יקרים, אני מצדיע לכם, לאנשי משרד התיירות שעשו חיבור בין אנדרטה ותיירות והמשפחה היקרה של אל"מ ניר ז"ל", הוסיף פרג'ון.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, אמר כי "הדרך האנושית מחד והביטחונית מאידך בה פעל ניר כראש ענף המעברים במת״ק עזה, ולאחר מכן כרמת״ק, הותירה חותם עד עצם היום הזה. אלוף אברהם אורלי, אשר כיהן כמתאם פעולות בשטחים בעבר, אמר פעם: 'היה לי אני מאמין, שבו אני צריך לשמור על האינטרסים הישראלים מצד אחד ולהתנהג כבן אדם מצד שני'. משפט זה משקף את עשייתו של ניר, כך מעידים עליו חבריו".

שר התיירות יריב לוין אמר כי "התיירות היא לא רק מנוע צמיחה כלכלי. אם סיימנו את 2017 בשיא של כל הזמנים בתיירות הנכנסת לישראל, 3.6 מיליון תיירים, אני חושב שיש לנו יסוד טוב להאמין שנראה גם את נתיב העשרה מקבלת עוד ועוד תיירים שבוודאי יבקרו במסגרת המסלול שלהם בתצפית שחנכנו היום".