חה"כ מועלם וקיש
חה"כ מועלם וקישצילום: פלאש 90

וועדת החינוך של הכנסת אישרה הבוקר (רביעי) לקריאה ראשונה את התיקון לחוק חזקת גיל הרך שהגישו חברי הכנסת יואב קיש ושולי מועלם רפאלי.

עוד לפני הדיון הגיעה הנהלת הקואליציה להסכמות בין ח"כ יואב קיש לחברת הכנסת שולי מועלם רפאלי.

על פי ההסכמות בנוסח החוק ייכתב "פעוט" ללא הגדרה ובדברי ההסבר ייכתב שפעוט הינו בין גיל שנה לשלוש. על פי ההסכמות ההכרעה בנושא תתקבל בהסכמה בהכנה לקריאה שנייה ושלישית.

חבר הכנסת קיש הכניס ברגע האחרון סעיף הקובע כי אחד השיקולים להכרעה לגבי משמורת על הילד יהיה איתנות כלכלית ומידת השתכרותם של ההורים שנתיים לפני ההיפרדות, מה שמיטיב עם הגברים.

הוסכם שלנוסח החוק שיאושר בקריאה ראשונה יהיו שתי גרסאות לסעיפים המתייחסים לשיקולים אותם צריך לקחת בחשבון בהחלטה על חזקתו של הילד. למרות הסכמות אלו התנהל דיון סוער במיוחד תוך האשמות לאלימות משני הצדדים.

ח"כ מאיר כהן אמר בדיון "לא יכול להיות שמצד אחד יסתכלו על היכולת הכלכלית שברוב המקרים זו העדפה לאבא, ויתעלמו מההורה שטיפל בילד שברוב המקרים זו הייתה האמא".

ח"כ שולי מועלם זעמה, "עשיתם תרגיל, הפעלתם אלימות שאני אעביר קודם את הסעיפים שלי ואז כתבתם את הסעיפים המזעזעים האלה. ברור שמי שטיפל שנתיים קודם לא יילקח בחשבון ורק יילקח בחשבון האיתנות הכלכלית. המסר להורים אם אתה עני אתה לא יכול להיות הורה – זה סעיף 7 הורות נקנית בכסף. הדבר הזה לא יעבור לעולם. אתם לא רואים את טובת הילד. אתם שקרתם אותי התנהלתם באלימות ובריוניות. ברור לחלוטין שאין הסכמה על הגיל ולא תהיה. נקבע שהצע"ח לא תתקדם בלי הסכמות. אם למישהו נדמה שהאלימות תמשיך. הגענו לסוף".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר "כל הפוסל במומו פוסל. כל הסעיפים שהעלתה ח"כ מועלם הועלו על ידה גם בע"פ וגם בכתב, לא הייתה הפתעה. וגם התוספות שלנו עלו בדיונים הקודמים לא הייתה שום הפתעה. יש עשרה מבחנים בסעיף. ילד לא קונים בכסף, לא קונים בקרירה, זה רק עוד אחד מהרבה שיקולים הקשורים לטובת הילד. האם אני אוהב, ודאי שלא. באותה מידה לא אוהב הרב סעיפים של שולי שנועדו להנציח את המצב הקיים. מה זה יציבות? להשאיר אצל האמא".