"התאונה הבאה היא רק עניין של זמן" חזקי ברוך

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) פנה היום (רביעי) אל יו"ר הכנסת בבקשה דחופה שיקדם את המשך החקיקה של החוק לסימון גמלים בשבב אלקטרוני.

זאת, בעקבות התאונה הקטלנית שאירעה אתמול בלילה בנגב בה נהרג נער בן 13, ליאל אלמקייס ממצפה רמון, ונפצעו שמונה נוספים - מהם ארבעה חיילים - כתוצאה מהתנגשות בין שני כלי רכב לגמל.

אימו של הילד שנהרג מאושפזת במצב קשה בבית החולים סורוקה בבאר שבע.

ברושי טוען בשיחה עם ערוץ 7 כי ניתן למנוע תאונות כאלה. "לצערי התאונה הקטלנית שאירעה אתמול הייתה צפויה וניתן היה למנוע אותה. במצב הדברים הנוכחי וכל עוד לא תקודם החקיקה, גם התאונה הבאה היא רק עניין של זמן".

"פניתי ליו"ר הכנסת בבקשה שיקדם בדחיפות את המשך הליך החקיקה ואני מקווה שגם הוא וגם הכנסת יתגייסו לקידום החוק החשוב הזה. מדובר בעניין של פיקוח נפש, הצלת חיים וצער בעלי חיים", הוסיף ברושי.

לפי נתוני עמותת אור ירוק בעשור האחרון נהרגו 15 בני אדם בתאונות דרכים עם בעלי חיים, חלקם הגדול בתאונות עם גמלים בנגב. 350 בני אדם נפגעו ויותר מ-50 בני אדם נפצעו קשה. תופעת הגמלים המשוטטים גבתה קורבנות רבים ומדובר בתופעה ידועה ומוכרת בדרום. במהלך השנים 2015-2008 נפתחו 7,151 אירועים אודות גמלים ששוטטו בכבישים.

כיום, אין דרך להוכיח בוודאות את זהות בעלי הגמלים המשוטטים הגורמים לתאונות, שכן הסימון נעשה באוזן הגמל וניתן להסיר אותו בקלות. במרבית המקרים לאחר תאונות מסירים בעלי הגמלים או קרוביהם את תג הזיהוי - וכך מונעים את אפשרות זיהוי האחראים והעמדתם לדין.

הצעת החוק חובת סימון ופיקוח על בעלי חיים, לה היה שותף ח"כ ברושי, תחייב את בעלי הגמלים לסמנם בשבב אלקטרוני וכך תאפשר את זיהויים של האחראים לבעלי החיים המשוטטים ואת העמדתם לדין.