סריקות אחר מבצעי הפיגוע
סריקות אחר מבצעי הפיגוע צילום: דובר צה"ל

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, מגיב לדברי ראש מועצת יש"ע לפיהם בשיגרה יש פחות צורך במחסומים לפלסטינים בכבישי יו"ש.

"המחסומים הביטחוניים ביהודה ושומרון נפרסו משיקולי ביטחון מקצועיים על מנת להציל חיים, והם הצילו את חייהם של עשרות בני אדם. אני מזכיר שבתקופה שהמחסומים היו קיימים, בכל שבוע היינו שומעים ברדיו את הודעות דובר צה"ל שנתפסו במחסומים הללו גרזנים, רובים, מטעני חבלה ותחמושת, ומהרגע שהמחסומים הללו הורדו, הפסקנו לשמוע את ההודעות הללו, וסביר להניח שלא בגלל שהפסיקו להבריח", אומר דגן.

הוא מוסיף כי "חשוב להזכיר שהמחסומים הללו הוסרו לא משיקול ביטחוני אלא מלחצים פוליטיים של ממשל אובמה. ברור שאם המחסום בצומת גלעד (ג'ית), לא היה מוסר בשל אותם שיקולים פוליטיים ולחצי אובמה, הרי שהמחבלים שרצחו את הרב רזיאל שבח הי"ד לא היו יכולים להימלט בחופשיות כזו ממקום הפיגוע".

"מאז הפיגוע הנורא, אני סבור שהובהר לכל כי שתי הדרישות - גם להשבת המחסומים, וגם למלחמה אמיתית נגד הטרור ושולחיו, לצד התשובה של הכרה בחוות גלעד ובנייה מאסיבית כתשובה למוטיבציה של הטרור, שני הדברים הללו יחד הם התשובות הנכונות. חובה עלינו לדרוש את המחסומים לא רק בגלל תושבי יהודה ושומרון אלא בראש ובראשונה בגלל תושבי גוש דן, כי ברור שחלק גדול מאמצעי הלחימה שמוברחים בחופשיות בהיעדר המחסומים, נועדים לצורך פיגועים במרכזי הערים", סיכם דגן.

פעיל הימין, ברוך מרזל, אמר הערב כי "דאגתו של חננאל דורני, יו"ר מועצת יש"ע, לשמירת ריקמת החיים של הערבים עוקפת משמאל את מערכת הביטחון. במקום שהוא ידאג לביטחון של המתיישבים הוא דואג לרווחת האויבים. הסרת המחסומים תביא שוב לרצח יהודים חס וחלילה. שבוע אחרי הרצח של הרב שבח וכשהרוצחים טרם נתפסו, מסתבר שלא נשאר מי שידאג לביטחון המתיישבים".

נזכיר כי יו"ר מועצת יש"ע, חננאל דורני, שנכנס לפני מספר שבועות לתפקידו, אמר היום כי "צה"ל פועל נכון כשהוא מציב מחסומים כאלה אחרי פיגוע, אך בימי שגרה אין מקום למחסומים".

לטענת דורני, ''צריך לאפשר לפלסטינים לשמור על שגרת החיים כדי שלא להגדיל את החיכוך. עם זאת, כשיש צורך ביטחוני הוא הקובע".