עושה טעות. הרב שמואל אליהו
עושה טעות. הרב שמואל אליהו צילום: יח"צ

רב העיר צפת, הרב שמואל אליהו, התייחס הבוקר (חמישי) בראיון ל"גלי ישראל" לסערה שפרצה בעקבות התבטאותו נגד הרמטכ"ל ולדברים שהשמיע נגדו שר החינוך נפתלי בנט.

"אנחנו היינו מצפים שיושב ראש הבית היהודי יעמוד לכל הפחות מאחורי החיילים שבחרו בו, במקום זה, אנחנו לא רואים אותו בכלל, שום דבר, הוא בדממה גמורה, לא ראינו אותו פעיל בשום שלב של המאבק מול הצבא", ציין הרב אליהו.

הרב אליהו הוסיף, "לפי דעתי זה נקודה מאוד שלילית בהתנהלות שלו ואני באמת חושב שהוא צריך לעשות חישוב מסלול מחדש ולראות אם הוא באמת פועל נכון מול הציבור שבחר בו. הציבור שבחר בו מצפה שהוא יפעל והוא לא פועל, בזה שאתה מתקיף אותי אתה לא פותר שום בעיה".

לדבריו, "יש הרבה קולות שאומרים שהבית היהודי הוא מתפקד לפעמים, כמו ליכוד ב', כמו מפלגה ימנית שמאגפת קצת את הליכוד".

"הבית היהודי צריך לייצג את הנושאים הדתיים", קבע הרב אליהו, "מתי שמעת למשל שהבית היהודי פעיל בנושא מינוי רבנים? מינו עכשיו רב בטבריה ורב במבשרת ציון ורב לבת ים. (...). הבית היהודי לא נקף אצבע, כלום, לא מעניין אותו. לא מעניין אותו כי כל מה שקשור לנושא דת ויהדות זה מחוץ לתחום בשבילו, חבל, חבל מאוד, היינו מצפים שהבית היהודי בהחלט יתעסק בנושאים האלה שהם חשובים מאוד לציבור הדתי".

בתגובה לדברים שאמר בנט נגדו ציין הרב אליהו, "ההתיישרות האוטומטית של בנט ברגע הראשון שאמרתי את דברי וביציאה כלכך מחושפת מבחינתו, זה טעות, זה מייצב אותו ממש לא בציבור של הבית היהודי".

נפתלי בנט
נפתלי בנט צילום: הלל מאיר/TPS

שר החינוך נפתלי בנט, יו"ר מפלגת הבית היהודי, קרא אתמול בשיחה עם ערוץ 7 לאחד את השורות והבהיר כי שגה כאשר כינה "חצופה" את הקריאה של הרב אליהו לפטר את הרמטכ''ל.

"אסור לנו, לציונות הדתית, לצאת נגד צה"ל ולתקוף אותו. אנחנו בשר מבשרו של צה"ל, אסור לנו לתקוף את הצבא. עלינו להידבר, יש הידברות משמעותית עם צה"ל וצריך להמשיך בה'', הוסיף בנט.

לדבריו, צה"ל ביצע שינויים משמעותיים בשנה האחרונה בכל הנושאים החשובים לציונות הדתית, כמו השינוי בפקודת השירות המשותף לטובת החיילים הדתיים. ''אסור לציונות הדתית לזרוק את התינוק יחד עם מי האמבטיה. אסור לנו ליצור חוסר אמון בקרב הדור הצעיר כלפי מפקדיו''.

בנט סיפר כי גם בציבור החילוני ישנם כאלו שנמצאים בחרדה כאילו משרד החינוך מייצר 'הדתה' ומחזיר את ילדיהם בתשובה. ''בציבור הדתי יש מי שחושב שצה"ל רוצה 'לחלן' את ילדינו, וגם החרדים בחרדה כאילו מישהו רוצה לפגוע בהם.

''עלינו להירגע", מכריז יו"ר הבית היהודי, ''אין לאף אחד מאיתנו רצון לשנות את הזהות של האחר. צה''ל שייך לכולנו ואסור לכולנו לפגוע בו, הצבא זה אנחנו''.

בנט נשאל האם התבטא כראוי כאשר כינה "קריאה חצופה" את הקריאה של הרב אליהו לפטר את הרמטכ''ל. ''שגיתי במונח שבו השתמשתי נגד הרב שמואל אליהו. כפי שאני מצפה מהרבנים לשמור על כבוד צה''ל כך גם עליי לשמור על כבוד הרבנים.

''אני ממליץ שכולנו ניכנס להידברות, נוריד את הלחץ, כולם רוצים בטוב, משרד החינוך לא מושלם, צה''ל לא מושלם, אלה שתי מערכות גדולות ויש תקלות שצריך לתקן וזה בדיוק מה שאנחנו עושים'', הוסיף השר בנט.