סמארטדוס תשע"ח

גם השנה קיימו תלמידי ישיבת צביה פתח תקווה את תערוכת 'הסמארטדוס' המסורתית בשיתוף פעולה עם חברת 'אסוס ישראל'.

כ-400 איש השתתפו בתערוכה בה הציגו התלמידים את מיזמים בתחוומי היהדות והקודש עליהם עבדו בחודשים האחרונים.

התלמידים לומדים ליצור, ליזום ולהאמין ביכולות שלהם ולהגיע לאב טיפוס ראשוני עם מטרה ברורה. בישיבה מאמינים כי התנסות התלמידים בפרויקט תעניק להם כח למימוש כל שאיפה ומטרה בחייהם בעתיד הקרוב או הרחוק וכי הפרויקט יגרום לתלמידים ללמוד הלכה למעשה את ההלכות הנוגעות במיזם אותו הם יוצרים ומפתחים.

הרב גולן דיעי, ראש הישיבה, ברך את התלמידים והיזמים הצעירים, "הדור הצעיר בורך בכישרונות וברעיונות יצירתיים שממתינים לפרוץ ולצאת החוצה, בחרנו בישיבה לתת פלטפורמה ומשאבים רבים לתלמידים כדי להיחשף לעולם הגדול מתוך קדושה וראיה תורנית ערכית".

"הרגשנו שנותנים לנו במה מכובדת להגשמת החלומות והרעיונות שלנו" סיפר אסף ליבוביץ, תלמיד כיתה ט' בישיבה, "הצוות שלי פיתח את 'meזוזה' מדובר במזוזה המשלבת 3 פעולות במקביל – כניסה לבית או למשרד באמצעות מנעול ביומטרי, רישום וסליקה לעבודה וכמובן את המצווה לנשק מזוזה, מה שמשלב בין הקודש והחול, אומנם לא זכינו במקום הראשון אבל זכינו להיות שותפים לפרויקט ולתהליך ייחודי ומרתק".

"מטרת פרויקט סמארט-דוס", סיפר אליסף צור, רכז הפעילות בישיבה, "היא לחשוף את תלמידנו לעולם הגדול, לעולם ההייטק ולעולם היזמות ודור העתיד דרך תחרות ייחודית זו ולאפשר לתלמידים לפתח את כישרונותיהם ע"י חשיבה וביצוע מודל סטארט-אפ חדשני ומיוחד. הפרויקט החל כחלק מההבנה שיש לנו בישיבה מוחות יצירתיים ובעלי ידע בפיתוח, חשיבה ויזמות יחד עם צוות מלווה ותומך שייתן מענה בעת הצורך".

רויטל שפירא מנהלת האגף העל יסודי בעיר אמרה, "אני מתרגשת לראות בני נוער חושבים, יוזמים וחוקרים ומאתגרים את עצמם בדרכים יצירתיות כדי לייצר פתרונות לדברים שמפריעים להם ומטרידים אותם. זו הפעם השנייה שאני כאן ואני נהנית מאד לראות שהמיזמים מתאימים לקהלים נרחבים".

איציק דיעי, מ"מ ראש העיר פ"ת ברך את התלמידים, "התלמידים עושים דברים מדהימים. זה מרתק לעבור ולראות כל דוכן ולהתפעל מה תלמידים בגילאי תיכון מסוגלים לעשות וליזום. זו חגיגה אמתית לראות איך תלמידים מתנסים בלמידה שהיא אחרת לגמרי מפגישים את המציאות עם ההלכה ואת ההלכה עם המציאות המפגש הזה הוא מרתק, זה משלב בין ידע במדעים ובין הידע בהלכה ובחיפוש תחומים שבד"כ לא לומדים אותם בביה"ס".

'סמארט-דוס' כשמו כן הוא - משלב בין עולם ההייטק והטכנולוגיה ועולם התורה והדת. התלמידים למדו גם את הפרקטיקה הטכנולוגית שמאחורי המיזמים והרעיונות אבל גם, במקביל, את כל ההלכות הרלוונטיות לנושא שהם בחרו "לתקוף".

חברת ‘אסוס ישראל’ נותנת החסות הרשמית של הפרויקט העניקה מחשב נייד לכל תלמד בצוות הזוכה כאות הוקרה על ההשקעה הרבה של התלמידים.

במקום הראשון זכה צוות 'משבת אור' - תלמידי כיתה ט' – ליעד אנגלנדר, יצחק הופמן, אוריאל צוברי ואסף ידוואב.

מדובר בפתרון פשוט, זול וגאוני שיפתור לכם את הבעיה של מנורת המקרר שנדלקה בטעות בשבת. הצוות פיתח מנגנון אוטומטי שמכבה את האור באופן אוטומטי לאחר שהיה של זמן.

צוות 'החמינדוס' הגיע למקום השני בתחרות והוא בא לפתור את בעיית הכנת החמין בשבת, המערכת יודעת להוסיף מים באמצעות חיישן המזהה את כמות המים בסיר.

בין שאר הרעיונות היה אפשר למצוא גם את 'נטלומט' - נטלה אוטומטית לנטילת ידיים ללא מגע יד עבור בעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים. 'כיפה סולארית' כיפה המשמשת גם כקולט סולארי הנטען מהשמש עם יציאה להטענה מהירה לפלאפון שעליכם. 'תפילייט' - סידור תפילה עם הדפסת אותיות הזוהרות בחושך לשימוש יעיל בחשכה. 'ארמילונית' מילונית ארמית-עברית אלקטרונית המתרגמת את דף הגמרא לעברית בצורה קלה. 'קערה שקולה' קערת נפה אוטומטית המזהה את כמות הקמח המנופה ונותן לך מידע אודות הפרשת חלה ושיעורי חכמים. 'שלוקר shirt'- חולצת טיולים נוחה ומיוחדת מובנת שלוקר פנימי לשתייה מהירה. ו'place-it' - אפליקציה שבודקת עבורך את מיקום התפילין שעל ראשך ומתריעה לך במקרה של תזוזה.