דניאל פייפס
דניאל פייפסMenachem Gottlieb

פורום המזרח התיכון האמריקני, מוכן לתרום מיליון דולרים לסוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם - אונר"א ובכך להעניק סיוע לפלסטינים, אך מתנה זאת ברפורמה בארגון.

תרומתו של הפורום תלויה בשינוי אותו דורשים בפורום לערוך באונר"א: להפסיק את הרישום האוטומטי של פליטים. בפורום מעריכים כי ביצוע שינויים אלה, בדומה למעמד הפליטים האחרים בעולם, יפסיק את ניפוח מספרי הפליטים הפלסטינים - ויציב אותם על כ-20 אלף, במקום 5.3 מיליון.

הפורום הוקם על ידי ד"ר דניאל פייפס בכדי לקדם את הרעיון כי "שלום עושים עם אויבים מובסים ולא עם אויבים שאינם מכירים כלל בקיומה של מדינת ישראל וממשיכים לחנך לשנאה, טרור וחורבן".

הפרויקט לניצחון ישראל שואף ליצור פרדיגמה חדשה לפתרון הסכסוך: הפלסטינים מוותרים על התנגדותם בת המאה למדינה יהודית וישראל מנצחת בכך שהיא באמת מצליחה להתקבל באזור.

פורום המזרח התיכון מקדם זה זמן רב את שינוי ההגדרה של מי הוא "פליט פלסטין", שכן הוא רואה בכך חשיבות מכרעת לשיפור חיי הפלסטינים וכן לצמצום האיומים על ישראל.

נציין כי אונר"א יכולה לשנות את ההגדרה של פליט וכבר עשתה זאת בעבר. בשנת 1950 הגדירה אונר"א פליט כאדם "נזקק, אשר כתוצאה מהמלחמה בפלסטין איבד את ביתו ואת אמצעי הפרנסה שלו".

בקביעה זו לא הייתה כל התייחסות לצאצאי הפליטים. בשנת -1965 החליט הנציב הכללי של אונר"א באופן חד-צדדי להרחיב את מעמד הפליט לכל צאצאיו, ופירוש הדבר שמספרם של "פליטי פלסטין" מתרחב ללא הגבלה, דבר שאין לו אח ורע במקומות אחרים בעולם.

"אנו מוכנים לסייע לאונר"א, תרומתנו מותנית בכך שיבצעו כמה רפורמות בסיסיות לשיפור אפקטיביות הארגון", אמר ד"ר דניאל פייפס, נשיא פורום המזרח התיכון. "אנו שמחים לתת כתף ולתמוך בסולידריות כפי שביקשו באונר"א, אך על אנשי הארגון לפעול באמת לסיים את בעיית הפליטים הפלסטינים", הדגיש פייפס.

מנכ"ל פורום המזרח התיכון גרג רומן הוסיף, "ההגדרה הנוכחית של אונר"א מגבשת מנטליות של קורבנות ופועלת להנצחת הסכסוך הישראלי-פלסטיני במקום לפתור אותו. אנו מקווים כי מיליון הדולרים אותם אנו מעוניינים להפנות לארגון יוכלו לעזור לשיפור חייהם של הנזקקים וזאת מבלי להקריב אותם על מזבח הקונפליקט הים תיכוני".