גדי איזנקוט
גדי איזנקוט צילום: רויטרס

רבה של העיר ירושלים, הרב אריה שטרן, שיגר היום (חמישי) מכתב לרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט, ובו יצא נגד שירות משותף של חיילים וחיילות בגדודים קרביים מעורבים.

''כידוע זכינו לגדל דור של צעירים נפלאים המשלבים בהתלהבות שירות צבאי קרבי ביחד עם לימוד תורה, ולגביהם יכולים אנו להעיד כי הם מאוד נפגעים מהמגמה הנוכחית לשלב בנות ביחידות הלוחמות", כותב הרב שטרן במכתב שהגיע לידי ערוץ 7.

הרב שטרן מסביר לרמטכ''ל כי שירות משותף של חיילים וחיילות יחד, פוגע ''בשמירת אורחות חייהם, בערכיהם ובאמונתם''.

''אנו מצידנו קוראים כמובן לכל הבחורים שאינם לומדים להתגייס לשירות מלא ואולם היענותם תלויה הרבה באורח החיים הנרקם בצבא''.

רבה של ירושלים קורא לרא"ל איזנקוט להקפיד על הצניעות ביחידות צה''ל כדי לאפשר לחיילים דתיים לשרת שירות משמעותי. ''מלבד זו עלינו לציין שהצבא יקר לנו במאוד ודווקא משום כך חשוב לנו שתהא במסגרתו שמירה על הצניעות לקיים מה שנאמר 'והיה מחניך קדוש'", כתב הרב שטרן לרמטכ''ל.

מוקדם יותר היום שוחח הראשון לציון והרב הראשי הספרדי הרב יצחק יוסף עם רבה של צפת הרב שמואל אליהו, ושיבח אותו על מה שכינה "עמידתו האיתנה על קיום הוראת הרבנות הראשית בעניין 'גיוס בנות'".

"אביך חכם מרדכי אליהו שמח בך בשמיים, אל תירא ואל תיחת", אמר הרב יוסף לרב אליהו.

כזכור, רבה של צפת קרא אתמול לפטר את הרמטכ''ל גדי איזנקוט לאחר שלטענתו, תחת כהונתו צה''ל אימץ עמדות פמיניסטיות רדיקליות. לדברי הרב אליהו, איזנקוט אשם בירידה הדרמטית במוטיבציה של בני הנוער להתגייס לשירות קרבי.

הרב שמואל אליהו: הרמטכ"ל אחראי לירידה במוטיבציה

"קראתי לפטר את הרמטכ"ל או לפחות לא להאריך לו את הכהונה", אמר אתמול הרב אליהו. ''כבר הרבה חודשים אני חושב על זה וחושב אם להגיד או לא להגיד. מאז שפורסם שיש ירידה גדולה במוטיבציה ליחידות הקרביות אמרתי בליבי 'למה זה קורה?'.

"זה דבר שאסור לאפשר אותו אם הוא יתפתח, והוא מתפתח כבר כמה שנים, זה אסון. מי חתום על זה? מי זה שגורם לצעירים חוסר מוטיבציה?'', תהה הרב אליהו.

לדבריו, ''קל מאוד להצביע על ראש המערכת שאשם בדבר הזה. זה שסילק את ההסברה של הרבנות הצבאית שהגבירה מוטיבציה והכניס במקומה ארגוני שמאל קיצוני שמורידים את המוטיבציה.

דברי הרב אליהו זכו לביקורת על ידי חלקים בציונות הדתית. הרב חיים דרוקמן אמר לעיתון 'ישראל היום' "איזו מחשבה זו לא להתגייס לצבא?! זה לא הצבא של הצאר ניקולאי, זה הצבא שלנו. כולנו צריכים להתגייס מתוך מוטיבציה גדולה. להיאבק לקחת חלק ביחידות הכי קרביות. נפגשתי עם הרמטכ"ל אין לו עניין לפגוע בחיילים הדתיים. אני נותן בו אמון מלא.

הרב דרוקמן הוסיף כי "היתה הידברות עם הצבא ותיקנו את העניין שמי שלא רוצה לשרת בגדוד מעורב לא יחויב לעשות זאת. חבל שהדברים לא בוררו לפני שנאמרו. לא השתנה שום דבר בתוך הצבא ממה שהיה. זה נקבע בהידברות עם הרמטכ"ל".

"נשים לוחמות שווה יותר קברים"