שקד ומנדלבליט. ארכיון
שקד ומנדלבליט. ארכיון צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נוהל יו"ש של היועץ המשפטי לממשלה, אשר פורסם על פי בקשתה של שרת המשפטים איילת שקד, מגיע היום (ראשון) לראשונה ליישום מעשי בוועדת השרים לחקיקה.

הנוהל אושר סופית כבר לפני כשלושה שבועות, אולם השבתת הוועדה במשך השבועיים שעברו דחתה את יישום הנוהל לשבוע הנוכחי, בו צפויות לעלות על שולחן ועדת השרים 12 הצעות חוק ממשלתיות.

לנוכח הנוהל החדש, ולאור דרישתה של שרת המשפטים איילת שקד, כוללות כל ההצעות התייחסות לסוגיית התחולה ביו"ש, לאחר שהשרה שקד סירבה להעלות על סדר יומה של הוועדה הצעות שאינן כוללות התייחסות שכזו.

נציין כי בין ההצעות ישנן שתי הצעות שההתייחסות קובעת ששאלת היישום ביו"ש אינן רלוונטית לגביהן, אך יתר ההצעות כוללות התייחסות ברמות שונות.

כך למשל, הצעת חוק שלך משרד החקלאות בעניין מכסות הביצים שתעלה לוועדת השרים, תכלול כחלק ממנה את איחוד שוק המכסות בשטח מדינת ישראל וביו"ש, כך שהשוק יהפוך לשוק אחד. מדובר בהצעה שאמורה להקל על החקלאים ולפשט את השיטה הנהוגה כיום בה מדובר בשני שווקי מכסות נפרדים. גם תיקון שצפוי להתקבל בחוק השב"חים יוחל במקביל ביו"ש.

שקד: תעזבו את עובדי הציבור בביתם

תיקון לחוק הסיוע המשפטי שאמור לעלות היום לוועדה עורר שאלה מעניינת, לאחר שבמהלך הכנתו התברר שחוק הסיוע המשפטי חל גם ביו"ש, אך חוק איסור אפלייה, שאליו מתייחס התיקון לחוק, איננו חל לכאורה ביהודה ושומרון. במקרה זה תוכן ככל הנראה חוות דעת של היועמ"ש שתקבע שאיסור האפלייה חל גם ביו"ש למרות העובדה שהדבר לא מצוין מפורשות בחוק.

סוגייה נוספת שעלתה, אגב תיקון לחוק הגנת הפרטיות, היתה תחולתו של חוק הגנת הפרטיות ביהודה ושומרון. גם לסוגייה זו צפוי בעקבות התיקון בחוק להינתן מענה בקרוב.

גורם במשרד המשפטים עמו שוחחנו מסביר כי נוהל יו"ש של היועמ"ש גורם כבר כעת לעבודת מטה שלא נעשתה במשך שנים בנוגע למצב החקיקתי ביו"ש, "כל חוק שנוגעים בו מתברר כסיפור בפני עצמו. הבלגאן בנושא הזה הוא אדיר ומשרדי הממשלה בכלל אינם מודעים לנושא הזה של תחולה ביו"ש. מתרחשת כאן מהפכה בעקבות הנוהל הזה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו