סגן נשיא ארה"ב עם נחיתתו בישראל זיו סוקולוב, שגרירות ארה״ב

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס מגיע לנקודת השיא בביקור שלו במזרח התיכון, וביומיים הקרובים ישהה בישראל, לאחר שנחת בנמל התעופה בן גוריון הערב (ראשון).

שר התיירות יריב לוין קיבל בשם ממשלת ישראל את סגן נשיא ארה״ב ואמר לו ״אני מברך אותך עם הגעתך לישראל ומודה לך על חלקך החשוב בהצהרת הנשיא ובהכרת הממשל בירושלים כבירתנו. אנו מעריכים מאוד את הידידות האמיצה בין המדינות ואני משוכנע שרעייתך קארן ואתה תרגישו כאן בבית''.

הוא ייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם נשיא המדינה ראובן ריבלין ומחר הוא יישא נאום רשמי במליאת הכנסת. בשעות הערב הוא ישוב וייפגש עם ראש הממשלה והשניים גם ימסרו הצהרות משותפות.

ביום שלישי עתיד סגן הנשיא לבקר בכותל המערבי, ועדיין לא הוחלט מצד הממשל האמריקני האם יתלווה אליו בכיר ישראלי לביקור שיהיה משמעותי יותר מאשר ביקור פרטי. פנס מעוניין גם לערוך מסיבת עיתונאים בתום ביקורו בכותל, אך עדיין לא ברור אם היא אכן תיערך.

בירושלים מעריכים כי ביקורו של פנס משמעותי עוד יותר, על רקע מעורבותו בגיבוש מדיניות החוץ האמריקנית מחד ואהדתו הגדולה והבלתי מוסתרת לישראל, מאידך.

פנס יצא מנמל התעופה בן גוריון לכיוון מלון המלך דוד בירושלים, ובשל כך ייסגר כביש מספר 1 לכיוון מזרח בהדרגה ולסירוגין ממחלף גנות ועד למחלף סחרוב. כמו כן תיחסם הגישה לכביש 1 מכביש 6 במחלף בן שמן.

במהלך ביקורו ישהה סגן הנשיא פנס במלון המלך דוד בירושלים והחל מהיום בשעות הצהריים ועד לסיום הביקור, רחוב דוד המלך נחסם לתנועה לשני הכיוונים.

טרם נחיתתו בישראל התייחס לשיחות שקיים עם המלך עבדאללה בירדן, ועסקו באופן בולט בסוגיית ההכרה האמריקנית בירושלים.

"מלך ירדן ואני הסכמנו שלא להסכים בנושא ההכרה בירושלים כבירת ישראל", אמר פנס.

בפגישה עצמה מתח עבדאללה ביקורת חריפה על ההחלטה האמריקנית ואמר כי היא פגעה באזור כולו. הוא הוסיף לדידו, בירת המדינה הפלסטינית העתידית, צריכה להיות מזרח ירושלים.

הוא ציין שהמשך הסכסוך הישראלי-פלסטיני יהווה מקור לאי יציבות במזרח התיכון כולו.

סגן הנשיא הבהיר למלך כי היה שמח מאוד בביקורו הנוכחי להגיע גם לרמאללה ולפגוש את הצד הפלסטיני, אולם הובהר לו שהוא אינו רצוי שם.

לירדן הגיע פנס ממצרים שם נועד עם הנשיא א-סיסי וגם עימו עסק רבות בסוגייה הישראלית פלסטינית. בנושא ירושלים הגדיר פנס את העמדה המצרית כ'חוסר הסכמה בין חברים'.

א-סיסי אמר לפנס כי ארצו תירתם בשמחה למגעים על בסיס פתרון שתי המדינות כדי להוביל את ישראל והפלסטינים לשולחן המשא ומתן.