נאום סגן נשיא ארה"ב בכנסת זיו סוקולוב שגרירות ארה"ב בישראל

סגן נשיא ארה"ב מייקל פנס ורעייתו קארן, הגיעו בצהריים (שני) לרחבת הכנסת, שם קיבלו את פניהם יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין ורעייתו אירינה נבזלין.

לביקורו של סגן הנשיא הצטרפה פמלייה של עשרות אורחים מהבית הלבן, מארה"ב ומשגרירות ארה"ב בישראל.

סגן הנשיא הניח זר על הגלעד לזכר חללי מערכות ישראל שברחבה ולאחר מכן נכנס למשכן, שם התקבל בטרקלין שאגאל בתרועת חצוצרות ובמשמר כבוד של 16 אנשי משמר הכנסת.

לאחר שחתם על ספר האורחים של הכנסת, הצטלמו יו"ר הכנסת, סגן הנשיא ורעיותיהם בטרקלין שאגאל.

את הישיבה החגיגית פתח יו"ר הכנסת, ח"כ יולי (יואל) אדלשטיין, בברכת תודה לנשיא ארה"ב טראמפ על הכרזתו כי ירושלים הינה בירת מדינת ישראל.

"אנחנו בונים היום את ירושלים המודרנית יותר מכל מדינה אחרת בעולם, ארצות-הברית היא שותפה נאמנה בפרויקט ההיסטורי הזה", אמר אדלשטיין ואיחל לעם האמריקאי להמשיך להיות מגדלור למדינות העולם החופשי.

בהמשך נאומו התייחס אדלשטיין לדבריו החמורים של אבו-מאזן על הנשיא האמריקאי באומרו, "את הביטוי 'יחרב ביתך' לא תשמע בבית הזה כאן תשמע את ברכת: 'בנה ביתך!' אנו מאחלים לך ולעם האמריקאי, שתבנו את ביתכם לתלפיות, ותמשיכו להיות מגדלור לעולם החופשי".

כמו כן התייחס ח"כ אדלשטיין לאיומי המנהרות שאירעו לאחרונה ואמר, "לשואפים להחריב את ביתנו נאמר: כי ידה האחת של ישראל תמשיך להרוס מנהרות תופת, וידה השנייה תמשיך לבנות בתים, ליישב ולפתח את הארץ, כולל יהודה ושומרון".

בעניין הסכסוך הישראלי פלסטיני אמר אדלשטיין: "השקר הראשון אומר שפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא המפתח להשגת השלום במזרח התיכון - הצליח לעוור מנהיגים מכל העולם מלראות את האויב האמיתי של היציבות והשגשוג האזוריים שהוא המשטר האסלמי הקיצוני באיראן. השקר השני הוא שבסכסוך הישראלי-פלסטיני יש קביעות: לא משנה בכלל מה הסיטואציה, יש צד חלש – שתמיד צודק, וצד חזק – שתמיד אשם. מי שמשלם עשרות-מיליוני שקלים לרוצחים מתועבים, שנתפסו ונכלאו הוא אחראי להמשך העימות! מי שחופר מנהרות תופת מתחת לאדמה, במטרה להרוג, לחטוף ולפצוע – הוא מחרחר המלחמה! מי שמעוות באופן עקבי את ההיסטוריה, כמו שעשה אבו-מאזן, עבאס, רק בשבוע שעבר, מי שמסית כמדיניות ומשקר כתפיסת עולם – הוא סרבן השלום!".

בסיום נאומו אמר ח"כ אדלשטיין כי מדינת ישראל לא אמרה נואש מלהשיג שלום עם שכנותיה. "השלום יצמח אם נדע לבנות גשרים יציבים, עליהם נוכל להעביר קרונות עמוסים בשיתוף-פעולה וברצון טוב".

ראש הממשלה נתניהו בירך אף הוא את פנס בנאומו במליאת הכנסת, "התמיכה שלך בישראל היא עקבית. כמושל וגם כסגן הנשיא עמלת לחזק את הברית בין ארצות הברית וישראל. זהו כבוד גדול לקבל אותך במליאת הכנסת היום".

"אתה מדבר בשם ממשל אמריקני, שהוא הראשון בממשלות העולם שהכיר בירושלים כבירת ישראל. המטרה ההיסטורית הזו תזכה למקומה הראוי בין ההחלטות הבינלאומיות המכוננות", הוסיף, "במעמד ההכרה, שאני מבטיח לך שייזכר לדורות, אתה ניצבת ליד הנשיא ותמכת בהצהרה בהתלהבות ואמונה גדולה".

"כפי שאתה יודע ישראל היא דמוקרטיה תוססת, וכאן בכנסת אנשים חופשיים להביע את דעתם. הם עושים זאת במרץ ובלהט ולא חסרים כאן ויכוחים. אבל אני יכול לומר שבסוגיית ההכרה בירושלים כבירתנו, אני מדבר כמעט בשם כולנו, קואליציה ואופוזיציה, ואני מביע את ההוקרה שלנו לנשיא טראמפ על החלטה היסטורית שלעולם לא תישכח", הדגיש ראש הממשלה, "ההחלטה הזו היא נקודת ציון בולטת במערכת היחסים הקרובה בין מדינותינו".

"בארצות הברית יש 11 ערים בארצות הברית שנקראות ירושלים. ביוטה, בורמונט, במישיגן ויש עוד 8 כאלה. כולן קיבלו השראה מהעיר הזוהרת שלנו - ירושלים", ציין נתניהו באוזני פנס והדגיש, "אדוני סגן הנשיא יש לנו עבר משותף, יש לנו עתיד משותף וגורל משותף. הברית הקרובה בין ארה"ב וישראל איתנה מתמיד. הקשרים הביטחוניים והקשרים הכלכליים מעולם לא היו חזקים יותר. שיתוף הפעולה המודיעיני בהרבה מאוד תחומים מעולם לא היה פורה יותר. התמיכה הדיפלומטית מעולם לא היתה חד משמעית יותר".

ראש הממשלה הודה לפנס על התמיכה באו"ם, "בשם העם בישראל אבקש להודות לנשיא טראמפ, לך סגן הנשיא ולשגרירה היילי על התמיכה הבלתי מסוייגת בישראל. מול השקרים והזדון אתם מתייצבים מאחורי ישראל ומאחורי האמת. בשם כולנו - תודה!".

"שתי המדינות שלנו מתמודדות עם המשטר באיראן. אנו נבלום את איראן ולא ניתן לה להתחמש בנשק גרעיני. זו המדיניות שלנו וזו המדיניות שלכם", הוסיף נתניהו, "אנחנו חותרים להשיג שלום בר קיימא עם כל שכנינו - כולל הפלסטינים. השלום מתחיל בהכרה בכך שיש מדינת לאום לעם היהודי, מדינה יהודית כאן בארץ ישראל. אנחנו מחוייבים לשלום אמת ואני מחוייב להשתף פעולה עם הנשיא טראמפ כדי לקדמו".

"בקרוב נחגוג 70 שנים למדינת ישראל", ציין נתניהו, "באזור מוכה אלימות וחוסר סובלנות הפכנו את מדינת היהודים לגן פורח של שגשוג וקדמה. אנחנו שומרים על חופש דת לכולם. אין תחליף ולא יהיה תחליף לברית ההדוקה בין ישראל וארה"ב. לא יהיה תחליף לארה"ב כמתווך המוביל להשגת שלום. הברית בינינו נטועה עמוק בלבבות. לישראל אין חברה טובה יותר מארה"ב ולארה"ב אין חברה טובה יותר מאמריקה".

ראש האופוזיציה הרצוג בירך אף הוא את פנס, "אתה זוכה להוקרתנו כאן, בראש ובראשונה משום שאתה ידיד העם היהודי וידיד ישראל. לאורך חייך הפכת לידיד הקהילה היהודית באינדיאנה בפרט ובארצות הברית בכלל. לאורך חייך התייצבת תמיד לצד מדינת ישראל – בבהירות מוסרית ובמעשים אמיצים. היית ראשון המושלים בין מדינות ארצות הברית שיזם חקיקה הנלחמת באנטישמיות המודרנית, ב-BDS, וחתמת על החוק אותו יזמת במעמד שגריר ישראל רון דרמר, שבועות בודדים טרם הפכת למועמד לסגן הנשיא. דבריך אשתקד בפני ועידת אייפ"ק בוושינגטון בדבר הבטחת ביטחונה של ישראל למול האיומים כנגדה, במיוחד מאיראן, חדרו עמוק ללבבות".

"קולה של האופוזיציה בשיח הציבורי ובמערכת הפוליטית הוא מגוון והוא מרכזי. המטוטלת הפוליטית, כפי שאתה ודאי יודע, היא רבת תהפוכות. אך טבעי שאנו פועלים לכך שנתחלף בצידי המליאה כך שנמצא את האגף הזה (שיושב מימין המליאה) מוביל את הממשלה הבאה ואת האגף הזה (שיושב משמאל המליאה) – מכהן באופוזיציה", הוסיף הרצוג.

"עשרות בשנים חיכינו להכרה בירושלים כבירת ישראל. החלטת הנשיא דונלד טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל היא מבורכת ומרגשת ועושה צדק לישראל, לעם היהודי ולירושלים. אנו מודים לנשיא טראמפ על יושרתו ואומץ ליבו במימוש הבטחתו זו", ציין הרצוג אך הוסיף, "הנשיא התייחס פעמים רבות לחשיבות השלום בינינו לבין שכנינו הפלסטינים. בהודעתו על ירושלים הוא הדגיש כי אין בדבריו כדי לקבוע את היקף גבולות הריבונות הישראלית בירושלים, שכן אלו יקבעו בסופו של יום בהסכם הקבע בין הישראלים לפלסטינים".

"המצב שבפניו אנו ניצבים נפיץ ורגיש. אבדן התקווה הוא מסוכן. הלקח ההיסטורי מלמד שכשיש אבדן תקווה, כשיש ייאוש, כשיש סטגנציה, כשיש מים עומדים, נוצרת ביצה עכורה טובענית שמאיימת להטביע את שני העמים בתוכה", טען הרצוג, "זו הסיבה שבעטיה רבים מאיתנו באולם הזה ורוב העם בישראל מבינים את הדחיפות והצורך לנוע להיפרדות פוליטית בינינו לבין הפלסטינאים: שלא ניגרר חלילה דמוגרפית ומעשית למציאות דו-לאומית אסונית. עלינו לנוע לכיוון שתי המדינות, כיוון שמדינה אחת-ONE STATE תהווה איום גדול על עצם התפיסה של מדינת הלאום היחידה של העם היהודי".

"אתם אומה המאמינה באל ומאמינה בחירות. אנו מדינת הלאום של העם היהודי, בה כולם זכאים לשוויון וחירות מלאים. האמונה טבועה בכם ובנו והחירות טבועה בכם ובנו. כל אחד ואחד מאיתנו – בין אם הוא קורא בתנ"ך, בברית החדשה, בקוראן או בספרי קודש אחרים, מייחל ומתפלל לשלום אמת, לכבוד הדדי, לחירות, לצדק חברתי ולכך שיתקיימו דברי הנביא בדבר החיים תחת הגפן והתאנה. אתה תראה פה הרבה גפנים ותאנים אדוני סגן הנשיא. לשני העמים ולבני כל העדות מגיע לחיות בשלום ושלווה תחת אותם גפנים ותאנים", הוסיף.

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס נשא נאום נרגש במליאה, אשר הופרע בתחילתו על ידי פרובוקציה שערכו מספר חברי כנסת מהרשימה המשותפת.

"אני מרגיש נפעם לעמוד בפני דמוקרטיה משגשגת זו. לנאום בפני בכנסת. סגן הנשיא האמריקני שמקבל את הזכות זאת כאן בירושלים בירת מדינת ישראל. אני מביא איתי ברכות מהנשיא שעשה הכי הרבה מכל הנשיאים למען יחסי המדינות - הנשיא דונלד טראמפ", פתח פנס. "תודות לנשיא היחסים בין המדינות עמוקים יותר מתמיד. אני כאן כדי להביא אליכם את עמדת אזרחי ארצות הברית - אמריקה עומדת לצידה של ישראל".

"אנחנו עומדים לצד ישראל כי הערכים שלכם הם הערכים שלנו והמאבק שלכם הוא מאבק שלנו. אנחנו עומדים לצד ישראל כי זה מה שאמריקנים עשו תמיד", הוסיף, "במהלך ביקורו ההיסטורי הנשיא טראמפ הכריז שההיסטוריה משותפת לישראל ולארצות הברית. בסיפור היהודים ראינו תמיד את סיפורה של אמריקה. סיפור של מסע מרדיפה לחופש. סיפור שמראה את עוצמת האמונה וכוח התקווה. המתיישבים הראשונים של מדינתי ראו את עצמם כעולים לרגל שנשלחו לבנות ארץ מובטחת וחדשה. השירים והסיפורים של עם ישראל היו ההמנון שאותו לימדו את ילדיהם. היהודים התבססו על הבטחה שנכתבה לפני כל כך הרבה שנים, שאפילו אם נידו אתכם למדינה הרחוקה ביותר, הוא יחזיר אתכם לארץ אבותיכם".

"2,000 שנות גלות העם היהודי נאחז בהבטחה הזו, בימים ובלילות הקשים ביותר. בלילות שכילו את אמונתם של רבים. מחר כשאעמוד עם אשתי ביד ושם כדי לכבד את זכרם של ששת המיליונים שנספו בשואה, נתפעם מהאמונה של עמכם. שרק שלוש שנים לאחר שהלכו בגיא צלמוות קמו מהאפר כדי לדרוש לעצמם מדינה יהודית", ציין פנס.

לדבריו, "בחודש אפריל נחגוג 70 שנות עצמאות לישראל. כאשר אתם מתכוננים לחגוג את האירוע ההיסוטרי הזה אני עומד כאן עם העם היהודי ומברך: שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה. לפני 70 שנים ארה"ב היתה האומה הראשונה בעולם להכיר במדינת ישראל. אתם יודעים שהעבודה שהתחלנו באותו יום לא הסתיימה. בעוד אנחנו הכרנו בישראל, כל העולם סירב להכיר בירושלים כבירת ישראל. הנשיא טראמפ עמד במילתו והכריז שארה"ב סוף סוף תכיר בירושלים כבירת ישראל".

"הקשר של עם ישראל לעיר הזאת מתחיל לפני שלושת אלפים שנה בעקידת יצחק על הר המוריה, נמשך בממלכתו של דוד ועד היום. ירושלים היא בירת ישראל וככזו הנשיא טראמפ הורה להתחיל מהלכים להעברת שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים. השגרירות תיפתח לפני סוף השנה הבאה הנשיא הורה לפעול לשם כך", הבטיח פנס.

"בהובלת הנשיא טראמפ ארצות הברית מחוייבת להשיג שלום בר קיימא בין ישראל והפלסטינים", הדגיש פנס, "כשהכריז על החלטתו בנוגע לירושלים הוא קרא לשמור על הסטטוס קוו בכל האתרים הדתיים בירושלים והבהיר שאנו לא נוקטים עמדה סופית באשר לגבולות ירושלים. הוא ציין שמדובר במשהו שצריך להיות מוחלט על ידי שתי המדינות. הוא גם ציין שארצות הברית תהיה מוכנה לתמוך בפתרון שתי המדינות. אנחנו יודעים שהישראלים מעוניינים בשלום והם לא צריכים הרצאות על מחיר המלחמה. הם מכירים היטב את המחיר הכבד של המלחמה. ראש הממשלה שלכם מכיר זאת. הוא עצמו כמעט נהרג בקרב ואחיו יוני נהרג בקרב".

"אנחנו מעודדים את הפלסטינים לשוב לשולחן המשא ומתן. שוחחתי עם עבדאללה מלך ירדן ועם נשיא מצרים א-סיסי. שניהם מוכיחים שהאמון יכול לבנות מציאות של שלום בין שתי המדינות. רוחות השינוי כבר נראות לעין במזרח התיכון. אויבים הופכים לשותפים ומוצאים מכנה משותף. בני יצחק וישמעאל מתאחדים כפי שלא פעלו יחד בעבר", ציין פנס.

פנס ציין בהקשר זה את שיתוף הפעולה בנוגע למלחמה בטרור, "יחד עם בעלי בריתנו נמשיך להיאבק בטרור כדי למחוק אותו מן העולם. ארה"ב וישראל עמדו שנים רבות יחד כדי להילחם ברשע ובטרור ונמשיך בכך. במזרח התיכון מנהיגים ערבים הגיבו לקריאת הנשיא טראמפ לחסל את הטרור. נמשיך לעמוד לצד בעלי בריתנו ולהילחם בטרור".

בנוגע לסוגיית הגרעין האיראני אמר פנס, "המשטר האיראני המסוכן יוצר כאוס באזור. עסקת הגרעין עם איראן היתה אסון. ארה"ב לא תאשר אותה עוד. בהוראת הנשיא טראמפ אנחנו עובדים על קביעת מגבלות חדשות על התוכנית הגרעינית של איראן. הנשיא טראמפ ויתר על השבת הסנקציות כדי לאפשר למערב לתקן את העסקה, אבל הדגיש שזו הפעם האחרונה. אם זה לא יקרה, ארה"ב תפרוש מעסקת הגרעין באופן מיידי. יהיה מה שהיה במגעים הללו, יש לי הבטחה נאמנה לישראל, למזרח התיכון ולעולם כולו: ארה"ב לא תאפשר לעולם לאיראן להתחמש בנשק גרעיני".

לדבריו, "יש לי מסר נוסף מהעם האמריקני לאזרחי איראן. אנחנו חברים שלכם. ויבוא יום ותהיו חופשיים מהמשטר האכזר שחונק את החלומות שלכם וקובר את התקוות שלכם.אני אומר לאזרחי איראן, כשזה יקרה, החברות בין העמים שלנו תפרח שוב".

"היום כשאני עומד כאן, בארץ המובטחת של אברהם אבינו, אני מאמין שכל מי שרוצה שלום ומעוניין בעתיד טוב יותר, צריך לשאת את עיניו לכאן, למקום הזה, ולהביע תדהמה לנוכח מה שהושג כאן. כמה לא מובנת מאליו היתה הולדת מדינת ישראל וכמה יוצאת דופן ההישרדות שלה. כמה מדהים השגשוג שהשיגה. הצמרות של מה שנטעתם באדמת אבותיכם, מגיעות כבר לרקיע. נס ישראל הוא השראה לעולם וארצות הברית גאה לעמוד לצד ישראל ואזרחיה כחברה אמתית ובעלת ברית", אמר פנס במילים חמות.

"נתפלל לשלום ירושלים, שאלה שאוהבים אותה יהיו בטוחים, שיהיה שלום בתוך חומותיה וביטחון בתוכה. נעבוד יחד ונשאף לעתיד הטוב ביותר לכולם. לכל מי שקורא למדינה הזו ביתו - שכולם יוכלו לחיות בה ללא פחד. אני אומר מליבי: יבורך העם היהודי, מדינת ישראל וכל מי שקורא למדינה הזו ביתו", חתם פנס את נאומו.

צילום: Gil Yochanan/POOL
צילום: Gil Yochanan/POOL
צילום: Gil Yochanan/POOL
צילום: Gil Yochanan/POOL
צילום: Gil Yochanan/POOL
צילום: Gil Yochanan/POOL
צילום: Gil Yochanan/POOL
צילום: Gil Yochanan/POOL