ח"כ מוטי יוגב
ח"כ מוטי יוגב צילום: חזקי ברוך

חבר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ מוטי יוגב קורא היום (שני) להרגעת השיח בין צה"ל לחלק מרבני הציונות הדתית.

"אני חושב שלא צריך להבעיר אש, כי במלחמות לא משיגים צבא מתוקן יותר. היה איזה מתח בין שר הביטחון לרבנים כאלו ואחרים והמתח הזה מיותר", אומר יוגב בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "יש הידברות מלאה בין הרבנות הצבאית לצה"ל, אם זה באחד על אחד או בישיבות השונות. אני יודע את זה גם מראש אכ"א וגם מאחרים. אנשים מכבדים את עמדותיו של הרב הצבאי הראשי ומכירים את עברו הרחב ואת עומקו בהלכה והלויאליות שלו לצה"ל".

יוגב מציין כי היו פרצות שדרשו תיקון, ובהידברות יצאו כל הצדדים מרוצים. "אני יודע בבה"ד 1 שחלו שם שינויים. הייתה שם מציאות שעלולה הייתה להביא לערבוב בין המינים במגורים או בדברים אחרים. כך גם היה בקרית ההדרכה. הדברים הללו תוקנו. אף אם חילונית לא רוצה שבתה בקורס תגור עם חיילי מילואים באותה קומה או באותו פרוזדור".

"הרבנות הראשית משפיעה - והיום המגורים הם בבניינים נפרדים. גם סוגיית השירות המשותף נדונה כל הזמן. הייתה הרי קבוצת רבנים משמעותית: הרב דרוקמן, הרב סדן והרב מידן שנפגשו עם הרמטכ"ל, וכתוצאה מכך נעשו כמה וכמה דברים. נכון שלא כל מה שרוצים משיגים, אבל משתדלים להביא לתיקון הדברים".

יוגב מעריך שצה"ל יאפשר לרב הצבאי הראשי להיפגש עם הרבנים הראשיים כפי שהיה עד היום. "יש בין הרב הראשי לצה"ל לרבנים הראשיים דו שיח רציף מאז ומעולם בכל הסוגיות. ככל שאני יודע לא נאסר עליו להיפגש איתם".

הוא מתייחס לסוגיית השירות המשותף ואומר, "אם אני הייתי במקום הרמטכ"ל לא הייתי מסכים שגדוד מסתערים או גדודים קרביים יהיו מעורבים אבל זו זכותו. ואם זה כך יש צורך לראות איך זה מתקיים בלי להביא את הקצינים והחיילים והנגדים לידי חטא".

ח"כ יוגב גם מצהיר כי לא יהיו צוותי טנקים מעורבים. "זו ההחלטה של צה"ל, נבחנו אפשרויות של צוותי בנות בעמדות הנייחות בקווים, אבל רק כצוותי נשים ובוודאי שלא בחלק המסתער, שאז הדברים מחייבים מגע גופני הדוק יותר".

"צה"ל בודק את עצמו כל הזמן. מלבנים כל הזמן את כל הנקודות, מתוך מגמה להגיע לאיזון הן מצד ההלכה היהודית והן מצד החברה הישראלית. זה חלק מחובתנו לדאוג שכך יהיה, אבל לא מתוך מלחמות. ממלחמות לא נשיג צה"ל מתוקן יותר ובוודאי לא נשיג את ביטחון ישראל", הוא מסכם.