מעתה: הצרכן ידע על מה הוא משלם

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית  את חוק שקיפות בתשלומים ומעתה חברות יפרטו עבור מה הן גובות תשלום קבוע.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ו' בשבט תשע"ח

ח"כ כבל
ח"כ כבל
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל, וחברי כנסת נוספים, לתקן את חוק הגנת הצרכן ולחייב את החברות השונות הגובות 'תשלום קבוע' בעסקאות מתמשכות לפרט בדיוק עבור מה נגבה התשלום.

התיקון שאושר קובע כי בעסקה מתמשכת בעל עסק יוכל לגבות 'דמי שימוש קבועים' אך ורק אם יפרט בחשבונית את המרכיבים שעבורם נגבה התשלום ואת עלותם.

כמו כן נקבע כי ההצעה תיכנס לתוקף 5 חודשים לאחר פרסומה ברשומות, ותחול על חשבונות והודעות תשלום שיופקו מאותו יום ואילך, וחברה שתפר את החוק צפויה לעיצום כספי בסך 22 אלף שקלים.

וועדת הכלכלה קיימה מספר ישיבות בהצעה, על רקע התנגדות נציגי חברות התקשורת והגז וכן התנגדות מצד רגולטורים בהם נציגי רשות החשמל ורשות המים.

יו"ר וועדת הכלכלה ויוזם החוק ח"כ כבל אמר במליאת הכנסת כי "אותו תשלום קבוע הוא לא איזה סוד צבאי או הנוסחה של קוקה קולה שאדם מבקש לקבל. לא יכול להיות שצרכן לא ידע על מה הוא משלם. אם אתם לא יודעים להסביר לי את התשלום הקבוע אז תבטלו אותו. לא ביקשנו שתחזירו כסף לצרכן, בסך הכל ביקשנו הסבר. כשאני נכנס לחנות אני משלם ואני יודע מה אני מקבל, לעומת זאת בחשבונית כתוב 'דמי שימוש קבועים' ואין לנו מושג מה נכנס תחת הסעיף הזה".

"החברות נעמדו על הרגליים האחוריות והתנגדו לחוק, שנים של מאבק מול הממשלה כדי סה"כ נדע על מה אנחנו משלמים ולמה גובים. מקרים רבים הגיעו אלי, שבחשבונות הגז והטלפון דמי השימוש הקבועים גבוהים יותר מהשימוש עצמו. מעתה הצרכנים ידעו על מה גובים להם וגם יוכלו להתמקח על כך.", אמר כבל.

הוא הזכיר כי הצעת החוק הזו נולדה בגלל בזק, שגבתה ממש עד לאחרונה, בתוך אותו 'תשלום קבוע', תשלום עבור מכשירי הזמיר והעפרוני שיצאו משימוש לפני שנים. "כבר לפני שלוש שנים החברה התחייבה להוריד את זה, אבל הפסיקה את הגבייה רק לפני מספר חודשים ובמשך שנים לקחה על זה מיליונים", סיכם כבל.