מייק פנס בכותל: "נרגש מאוד" הלל מאיר TPS

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס שר המדע, אופיר אקוניס, לנאום סגן הנשיא פנס במליאת הכנסת, לרעיון שתי המדינות שעלה בנאום, להשוואה בין עידן טראמפ לקודמו, למחאת הח"כים הערבים ואף לפרשת יהונתן גפן וגלי צה"ל.

"הנאום של סגן הנשיא הוא הנאום הציוני הגדול ביותר שנשא אי פעם אורח במליאת הכנסת. זה ברור

נקודת שיא ביחסים בין ישראל לארה"ב מאז 48', לא רק בגלל ההודעה המרגשת על העברת השגרירות מתל אביב לירושלים, אלא גם בגלל ההקשר והזיקה ההיסטורית בין עם ישראל לארץ ישראל
כשמש גם למי שלא מסכים עם כל התכנים שלו", אומר השר אקוניס "זו נקודת שיא ביחסים בין ישראל לארה"ב מאז 48', לא רק בגלל ההודעה המרגשת על העברת השגרירות מתל אביב לירושלים, אלא גם בגלל ההקשר והזיקה ההיסטורית בין עם ישראל לארץ ישראל שאותה עשה סגן הנשיא בצורה מרשימה שיכולה ללמד כמה מהדמויות הפוליטיות במדינת ישראל".

על הטענה לפיה התבטאויותיו של סגן הנשיא האמריקאי נובעות מתפיסה דתית אישית ולא מעמדה כוללת של הממשל, אומר אקוניס: "תמיד יש מי שמבטל את ההישגים, ובדרך כלל אלו אנשים שלא חושבים כמו טראמפ או פנס. כשאובמה היה הנשיא ויחד עם קרי ניהלו מדיניות אנטי ישראלית - ואמרתי את זה כבר אז גם למורת רוחם של בכירים כאן לנוכח התכנית ההתאבדותית שהציג קרי לנסיגה והקמת מדינת טרור פלשתינית בפאתי פתח תקווה וכפר סבא - אז זה היה בסדר, אז מחאו כפיים לשלטון העוין ביותר לישראל מאז 48', ממשל אובמה.

''לעומת זאת ממשל טראמפ הוא האוהד ביותר לישראל, הוא מהווה נס גדול שקרה לעם היהודי. מי שלא מוצא חן בעיניו ומעקם את האף יהיה לו אף עקום כמו שאמר בגין".

עוד נשאל השר אקוניס אם בעמדותיהם הפרו-ישראליות של הנשיא האמריקאי וסגנו ארה"ב יוצאת מגדר הבורר שיוכל להניב הסדר מדיני. "הממשל הקודם נקט צד לטובת הערבים – לא רק בנושא הפלשתיני אלא גם לטובת האיראנים, ההסכם עם איראן הוא מהאומללים ביותר בעת החדשה, ואפשר להכניס אותו לרשימה אחת עם הסכם הכניעה שנחתם במינכן ערב מלחמת העולם השנייה - כשהעולם החופשי מרכין ראש בפני הפשיזם, הגרמני או האיראני, הוא מפסיד ולכן אני שמח שיש נקיטת עמדה לטובת הצד שלנו

כשאובמה היה הנשיא ויחד עם קרי ניהלו מדיניות אנטי ישראלית, והתכנית ההתאבדותית שהציג קרי לנסיגה והקמת מדינת טרור פלשתינית בפאתי פתח תקווה וכפר סבא - אז זה היה בסדר, אז מחאו כפיים לשלטון העוין ביותר לישראל מאז 48'
ואני לא מתכוון להתנצל על כך".

עם זאת מזכיר אקוניס את התנגדותו לרעיון שתי המדינות שעלה בנאום פנס: "לדאבוני אמר סגן הנשיא שאם הצדדים ירצו בכך הפתרון יהיה תלוי בשתי מדינות, רעיון שנאבקתי בו משחר נעוריי. זה רעיון שיביא אותנו להתאבדות מוחלטת וגם מבחינת זכותנו על הארץ".

על אמירה זו של פנס נשאל אקוניס אם העובדה שעד היום לא מצא ראש הממשלה להתנער פומבית מנאום בר אילן אינו מוביל למעשה את האמריקאים לנקוט גם הם עמדה שכזו. אקוניס סבור שבפועל נתניהו דווקא כן התנער מנאום בר אילן שאותו אולץ לשאת בלחמו של אובמה. "ערב הבחירות ב-2015 נתניהו אמר שהרעיון לא על הפרק, ומאז הוא לא חזר בו ולא חזר על הביטוי האומלל שנאמר תחת המכבש של אובמה. נתניהו נאלץ לקבל את הנוסחה האומללה הזו ערב נאומו במאי 2009 ולשמחתי גם נתניהו חזר בו או לפחות לא חזר עליו. גם טראמפ לא רואה בכך דגל לפתרון הסכסוך במזרח התיכון".

"בנוסף, שום ממשלה בישראל מאז ימי שרון שחזר בלטרון על רעיון הקמת המדינה, אף ממשלה לא דנה במתוווה שתי המדינות ולא קיבלה החלטה לאימוץ הנוסחה הזו ולכן כשר אני לא מחוייב לה ואאבק בה כפי שאמרתי בנאומי הראשון בכנסת".

לדבריו כאשר הוא ושרים נוספים אומרים את הדברים ברוח זו יוכל ראש הממשלה להבהיר בעולם כי אין לו רוב בממשלה או בקואליציה לתכנית זו ואז "נחזור לרעיון הממשל העצמי שהעלה בגין או לרעיון

ערב הבחירות ב-2015 נתניהו אמר שהרעיון (שלן שתי המדינות) לא על הפרק, ומאז הוא לא חזר בו ולא חזר על הביטוי האומלל שנאמר תחת המכבש של אובמה
הפדרציה הירדנית-פלשתינית שעלה גם הוא באחרונה או כל ממשל עצמי שבו הפלשתינים ישלטו בחיי היומיום והביטחון והגבולות בידינו ובשליטתנו ולא בשליטת לוויינים ובלונים שהציע ג'ון קרי שפעל מתוך שנאת ישראל".

על דבריו אלה נשאל שר המדע אם אכן הוא משוכנע שג'ון קרי, מזכיר המדינה בתקופת אובמה, פעל מתוך שנאת ישראל, והוא משיב: "לדעתי כן. ממשל אובמה היה העוין ביותר למדינת ישראל מאז 48'. יחסי ישראל ארה"ב לא התחזקו כשהיינו מוכים בקווי 67' אלא אחרי 67' כשישראל הפכה לכוח משמעותי מרמת הגולן ודרומה, דרך ירושלים, רצועת עזה ומרחבי סיני. כשארה"ב ראתה אותנו כבעלי עצמה היא חיזקה את יחסיה איתנו. כך גם הודו סין יפן רוסיה אפריקה ואמריקה הלאטינית כולן רוצות את ישראל".

הנאום הציוני של מייק פנס ניצן קידר, ניו יורק

ובכל זאת כל אלה לא הצביעו יחד איתנו בסוגיית ירושלים. אקוניס אינו מתכחש לכך ומציין כי בישיבת הממשלה הוא עצמו הקפיד לברך על הביקור, אך גם להזכיר את התקווה שבעתיד לא רק קשרי מדע ומחקר יהוו את הקשר בין המדינות אלא שהדברים יבואו לידי ביטוי גם בהצבעות מדיניות.

באשר למחאת הח"כים הערבים נגד נאום פנס, מעיר השר אקוניס כי הח"כים הערבים "יצאו עוד לפני שפנס אמר משפט אחד, כלומר הם ידעו שהנאום שלו יהיה ציוני כל כך. נוכחותם לא הייתה חסרה לי ועמדתי להריע לנאום הזה פעם אחר פעם". לטעמו התנהגותם מבישה וחברי הכנסת הערבים אינם משקפים את הציבור הערבי שרוצה לראות בשילוב ילדיו בחברה הישראלית. "ללא ההסתה של חברי הכנסת הערבים מצבם של ערביי ישראל היה פי אלף יותר טוב מהמצב הטוב שבו חי המיעוט הערבי במדינת ישראל".

אם השדרנית עירית לינור הושעתה על הדברים שאמרה בגלי צה"ל אז בהחלט לגיטימי שלא להשמיע לתקופה מסוימת את שיריו של יהונתן גפן בשידורי צבא ההגנה לישראל. זה לא שידורי צבא ההגנה לישמעאל, לפלשתינים או למסתננים.

לקראת תום הדברים התבקש השר אקוניס להתייחס לפרשת התבטאותו של יהונתן גפן ודרישת השר ליברמן שלא לשדר משיריו בגלי צה"ל. לדברי אקוניס מדובר "בהתבטאות אומללה ולא בפעם ראשונה. משפחת גפן-דיין מרבים בהתבטאויות אומללות שמשכיחות את העבר המפואר של דודם משה דיין שלצד מגרעותיו היו לו מעלות כמצביא חשוב בישראל, למעט טרגדיית יום כיפור. זו התבטאות אומללה והזויה להשוות בין גיבורות שלחמו בצורר הנאצי לאותה נערה שמקומה בכלא ואני מקווה שתהיה בכלא עוד שנים ארוכות. זו התבטאות שמביישת את שלל ההתבטאויות האחרונות של יהונתן גפן ובנו אביב גפן".

באשר להתייחסות הראויה בגלי צה"ל אומר אקוניס כי "אם השדרנית עירית לינור הושעתה על הדברים שאמרה בגלי צה"ל אז בהחלט לגיטימי שלא להשמיע לתקופה מסוימת את שיריו של יהונתן גפן בשידורי צבא ההגנה לישראל. זה לא שידורי צבא ההגנה לישמעאל, לפלשתינים או למסתננים. בהחלט מגיעה סנקציה כזו או אחרת. אגב, בעבר ננקטו סנקציות כלפי נורית גלרון וחוה אלברשטיין שתקפו את צבאנו והאשימו בפגיעות בפלשתינים. אלו דברים שקורים מפעם לפעם".