אולפני תאגיד השידור הציבורי
אולפני תאגיד השידור הציבורי צילום: יוסי אלוני, באדיבות כאן - תאגיד השידור הישראלי

מילה עברית חדשה נולדה: הֶסְכֵּת, במקום פודקאסט. המילה נבחרה בתום תהליך שיזם תאגיד השידור הישראלי בליווי המזכירות האקדמיה ללשון העברית ובהשתתפות הציבור.

למעלה מ־1,200 אנשים נענו לפנייה ושלחו את הצעותיהם לחלופה עברית לפודקאסט.

המילה נבחרה בוועדת שיפוט בהשתתפות נציגי האקדמיה ללשון העברית ונציגי חטיבת הרדיו של תאגיד השידור. את הציבור ייצגה בוועדה אשת התקשורת והשחקנית רבקה מיכאלי.

את המילה הֶסְכֵּת הציעו חמישה: אלקנה איצקוביץ', מרדכי ביסטרי, אילן לוקאץ' (כתב חדשות 2), מרגלית נאה ואפרת קמפינסקי. המילה גברה על מילים אחרות שהגיעו לשלב הגמר כמו שְִמיעוֹן, תא-שמע, תסכית ותַסְכִּיס. המילה הֶסְכֵּת נבחרה בזכות שורשה סכ"ת המציין האזנה ושמיעה, והיא מתחברת למילה הוותיקה המוכרת לרבים תַּסְכִּית (מחזה רדיו).

"פודקאסט" הוא תוכנית שמע (אודיו) שאפשר להאזין לה בכל זמן ובכל מקום. התוכניות אינן כפופות ללוחות זמנים של שידור כברדיו, ועשויות להיות באורכים משתנים לפי התוכן; הן מגוונות בנושאיהן ובתחומיהן – מעניינים שברומו של עולם ועד עניינים שבשוליים.

בשנה האחרונה חל זינוק בכמות ההסכתים המופקים בישראל, בין היתר לאחר שתאגיד השידור הישראלי הרים את הכפפה והקים את כאן OD, מאגר הפודקאסטים שבו למעלה מאלף שעות תוכן בתחומי מוזיקה, חברה, היסטוריה ותרבות – שלהן האזינו כ-1.4 מיליון פעמים בשמונת החודשים האחרונים. הדבר הביא להתפתחות תעשיית ההסכתים הישראלית וכיום כמעט כל גוף שידור מפיק הסכתים משל עצמו.

בעקבות ההחלטה יטמיע תאגיד השידור בשידוריו ובפרסומיו את השימוש במילה החדשה הֶסְכֵּת. המילה תפורסם ב"חלופון" של האקדמיה ללשון העברית.

כאמור את מהלך בחירת המילה ליוותה המזכירות המדעית של האקדמיה ללשון העברית בברכת נשיא האקדמיה. רונית גדיש, העומדת בראש המזכירות המדעית, ציינה שלפנינו מקרה ייחודי של חידוש מילה: שיתוף הציבור מצד אחד ומעורבות עמוקה של אנשי המקצוע בתהליך בחירת המילה. "אני משוכנעת שבדרך הזאת סיכוייה של המילה החדשה להיקלט גדולים מתמיד", אמרה.

לי-אור אברבך, סמנכ"ל הרדיו של כאן, אמר "העבודה בתאגיד השידור הישראלי החדש מספקת הרבה רגעים מרגשים של לידה. אין ספק כי לידתה של מילה עברית חדשה הוא אחד המרגשים שבהם. העובדה שהמילה הֶסְכֵּת מחוברת חיבור שורשי עמוק לתסכיתים המפוארים שהופקו לאורך השנים בקול ישראל, מגלמת בתוכה את המחויבות שלנו לחדש ולהיות עדכניים, אך גם את היסטוריית השידור שעליה אנחנו ניצבים''.