סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, נפגש הבוקר (שלישי) עם נשיא המדינה ראובן ריבלין במשכן נשיאי ישראל בירושלים.

טרם הפגישה מסרו השניים הצהרות לתקשורת. "ברוך הבא סגן הנשיא, אתה חבר יקר, אנחנו מאוד גאים שאתה כאן", אמר ריבלין לפנס. "אני רוצה להודות לך על הנאום שלך אתמול, על המילים החזקות והחמות שהשתמשת בהן אתמול במקדש הדמוקרטיה שלנו, הכנסת, בירושלים בירת ישראל.

''אנחנו מאוד גאים תמיד לעמוד חזקים מאחורי המילים. יש רק מילה אחת לתאר אותך, אתה 'מענטש'. באמריקה בטח מכירים את המילה. ביידיש 'מענטש' הוא בן אדם, ואנחנו מאוד גאים לארח אותך".

ריבלין סיפר לסגן הנשיא, "נולדתי בדור השביעי שלנו בארץ. לצערי, הפלסטינים מסרבים להכיר במדינת ישראל, אבל אנחנו כל כך גאים בהחלטה של טראמפ על הכרה בירושלים כבירת ישראל. מנחם בגין בזמנו אמר 'המובן מאליו צריך להיאמר', והמובן מאליו נאמר. אנחנו מאוד מעריכים זאת ורואים זאת כמתנה לכבוד שנת ה-70 של ישראל.

"על אף המילים שאבו מאזן השתמש בהן רק בשבוע שעבר, אני חייב לומר שאנחנו חייבים להמשיך לנסות למצוא דרך לבנות אמון בין שני העמים. לצערנו, אין כרגע אמון. הגורל שלנו הוא לחיות ביחד", הדגיש ריבלין.

סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס אמר לריבלין כי "זה מאוד משמעותי בשבילי להיות איתך כאן בירושלים בירת מדינת ישראל. היה לי כבוד גדול אתמול להיות סגן הנשיא הראשון של ארה"ב שדיבר בכנסת. אני רוצה להודות לך אישית על נוכחותך ועל הערותיך ומילותיך החמות.

''החלטתו של הנשיא טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל.. אנחנו מקווים שזה הסימן הברור ביותר למחויבות של ארה"ב לישראל. כפי שהודעתי אתמול, הנשיא טראמפ הנחה את מחלקה המדינה לעבוד עם השגריר ולהשלים את העברת השגרירות לירושלים עד סוף השנה הבאה".

פנס אמר כי הקשר בין ישראל לארה"ב התחזק תחת הנשיא טראמפ, ''יש לנו מחויבות משותפת לחירות ולערכים משותפים. אנחנו עומדים לצדכם במאבק בטרור האיסלאמי. אני מודה לממשלה שלכם על האומץ ולאומץ של הצבא שלכם, ואני מתחייב להמשיך לשתף פעולה בשם הביטחון המשותף שלנו".

סגן הנשיא האמריקני אמר "אנחנו גם עומדים לצדכם מול האיום מהמדינה שמובילה את איום הטרור, איראן. אנחנו שולחים מסר לבעלות הברית שלנו באירופה שהגיע הזמן לשינוי בעסקת הגרעין עם איראן. אם בעלות הברית לא יצטרפו אלינו, הנשיא טראמפ הבהיר שניסוג מהעסקה מיידית".

נאום סגן נשיא ארה"ב בכנסת זיו סוקולוב שגרירות ארה"ב בישראל