כוורות שנשדדו בעין יהב
כוורות שנשדדו בעין יהב צילום: מועצת הדבש

תופעת שוד והרס הכוורות הופכת למה שנראה כמעט כמכת מדינה. על התופעה והעומדים מאחוריה שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם מנכ"ל מועצת הדבש, זאב מידן.

כבר בראשית הדברים מתקן מידן את הנתונים שנמסרו מדוברות מועצת הדבש וקובע כי לא מדובר בשוד והרס של אלף כוורות בשנה אלא במספר מאות בכל שנה, וזאת בעקבות התארגנות מיוחדת להגנה על הכוורות.

"אמנם הייתה מכת גניבות אדירה לפני מספר שנים", אומר מידן, "אבל התארגנו בשיתוף עם מג"ב והתופעה יותר קטנה, אבל גם כשהיא קטנה היא כואבת מאוד". ההתארגנות החדשה, הוא מספר, כוללת הסלקה של איתורנים בכוורות, ולמעשה "כשמזיזים כוורת זה משודר מיד למוקד של איתורן ולדבוראי, ואנחנו פועלים בשיתוף מלא עם משמר הגבול והצלחנו להוריד את התופעה הזו לממדים הרבה יותר קטנים".

"עדיין זה כואב מאוד כשאדם עובד כל השנה וכשהוא מגיע לנקודה הוא רואה שגנבו את הכוורות, מה שקרה לדבוראי רן פורת מעין יהב שגנבו לו 8 כוורות ופגעו בעוד 30 כוורות.

נציין כי פורת עצמו אמר בעקבות האירוע שהתרחש בכוורות שלו כי "מדובר בתופעה שכיחה לצערנו, איתה אנו הדבוראים, מתמודדים יום יום ובעיקר בעונות פריחה או רדיית דבש. אנו מנסים להתמודד עם תופעת הגניבות, על ידי התקנת מכשיר איתוראן. הכוורות שנגנבו הלילה, היו נעולות כולן במנעולים כבדים, משלא הצליחו הגנבים לפתוח אותן ולאסוף את חלות הדבש, ניסו לנפצן וכך גם הכוורות שנותרו נהרסו כליל, בחלקן הבחנו בערמות בוץ שהונחו בפתחי הכוורות כהכנה להעמסה".

כשנשאל אם ניתן לשים את האצבע על זהותם של הגנבים אמר מידן כי לו היה ניתן לעשות זאת הם היו כבר יושבים בכלא, וכנשאל אם עד היום נתפסו גנבים ובעקבות תפיסות אלה ניתן לקבוע אם מדובר באפיק פלילי או לאומני, אומר מידן כי הוא אמנם אינו אוהב להתבטא כך אבל "בדרך כלל הגנבים הם בני דודים. זו המציאות".

על העבודה המשותפת עם מג"ב לטובת המאבק בגנבי הכוורות, אומר מידן: "מול מג"ב זה מתנהל מצוין. הם עושים עבודת קודש. הם איתנו ואין לי מילים. הם עם יד על הדופק וכשקורה משהו הם נדרכים. הם רואים בזה שליחות והעובדות הן שההיקף ירד מאוד. זה מלמד שאם עובדים בלי להרים ידיים אפשר להגיע לתוצאות יפות".

בהמשך השיחה התבקש מידן לתאר את המשמעות האישית עבור דבוראי שהכוורת שלו נשדדת או נהרסת בידי פורעים וגנבים. "אני אמנם בתפקיד רק תשעה חודשים, אבל בסיוריי הגעתי לכוורנים שאמרו לי שהם הפסיקו לגדל בעקבות הגנבות. הם לא יכלו לעמוד מול הנזק הנפשי יותר מהכלכלי, לבוא ולראות את ההפקרות והשוד. היום אנחנו לא בתופעה כזו והתופעה קטנה הרבה יותר והנזק הוא יותר נפשי מכלכלי. הכוורות לא נמצאות ליד הבית ולא ניתן לשמור עליהן. הן פזורות בכל רחבי הארץ. 6100 נקודות שבהן עומדות כוורות וזה מדכא".

באשר למשמעות הכלכלית של הגניבה מעיר מידן כי הדבר תלוי בשלב שבו מתבצעת הגניבה. אם הכוורת מלאה בדבש גניבתה יכולה להוות פגיעה של אלפי שקלים.

כעת, הוא קובע, הוא כבר אינו שומע את הנימה של דבוראים שעוזבים את הענף, וזאת בעקבות ההצלחה המעשית של שיתוף הפעולה בין איתורן, מג"ב והדבוראים. על רמת היעילות של המערכת החדשה הוא אומר כי השידור מרגע בו הוזזה הכוורת ממקומה הוא מיידי והגעת הכוחות לשטח תלויה במרחק של כל כוורת ממיקום הכוחות, אך מדובר בדקות. לגנבים הוא ממליץ לעבור למקצוע אחר שכן "אמנם יש דבש אבל מאחוריו ישנו עוקץ, והעוקץ שלנו הוא טוב מאוד".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו