לאן נעלם חופש הדיבור במדינת ישראל?

ח"כ ד"ר נחמן שי (המחנה הציוני) מתייחס בראיון לערוץ 7 להחלטות האחרונות של שר הביטחון אביגדור ליברמן.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ז' בשבט תשע"ח

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) מפקד גלי צה"ל לשעבר, מתייחס בראיון לערוץ 7 לפרשת יהונתן גפן והעימות עם שר הביטחון ליברמן ולנאומו של סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס אתמול בכנסת.

"פרשת גפן יש לה שני חלקים", אומר ח"כ שי, "חלק ראשון הדברים שאמר יהונתן גפן, אני כמובן מסתייג מהם בכל דרך שאפשר להסתייג. דברים מקוממים משהו מחליא, זו מילה קשה, אבל אני מרגיש באמת תחושה קשה לחשוב שיוצר, ישראלי, יהודי שבוודאי מכיר את ההיסטוריה היהודית, עושה השוואה כזאת מקוממת בין אנה פרנק שהיא גיבורה, לבין תמימי שהיא לא גיבורה, מה לעשות, יכול להיות שהיא נאבקת מאבק משלה, אבל בשום פנים ואופן אין ואסור שיהיה שום השוואה".

שי ממשיך לחלק השני בפרשה ולתגובתו של שר הביטחון, "שר הביטחון החליט להטיל חרם על יונתן גפן ולא להשמיע אותו, לא לראיין אותו ולא לתת לו נגישות לגלי צה"ל. כאן התרחש דבר חמור, לשר הביטחון אביגדור ליברמן אין תחנת שידור. זה טעות. מישהו נתן לו את עצת אחיתופל. יש תחנה בשם גלי צה"ל אבל היא לא תחנה שלו והוא לא העורך שלה ולא המפקד שלה. והוא לא יכול לקבוע מה ישודר בה או מה לא ישודר".

ח"כ שי אומר כי כאשר עלתה סוגיית העברת גלי צה"ל למשרד הביטחון הוא הזהיר כי מעבר כזה יהפוך את התחנה לגוף פוליטי, " הזהרתי שתהיה פוליטיזציה, כי אדם פוליטי כמו ליברמן, אגב אולי גם אני איש פוליטי שרים אחרים הם אנשים פוליטיים שחושבים פוליטי, אבל גלי צה"ל היא לא גוף פוליטי ואסור שתהיה. אם היא תהפוך להיות עושה רצונו של שר הביטחון, אין לה זכות קיום יותר. אנחנו מגנים על ערוצי השידור, על תחנות השידור הציבוריות . גלי צה"ל היא תחנת שידור ציבורית ממלכתית צריך לשמור עליה כזו. ברגע שהיא הופכת להיות פודל של שר הביטחון לא צריך".

לשאלה מה קרה לחופש הביטוי בישראל ומדוע לא לאפשר לכל אחד מימין ומשמאל להתבטא כרצונו משיב ח"כ שי בנחרצות, "אני אני מתנגד בכל תוקף לדבריו של הרב אליהו ולדבריו של הרב של הרב גפן, השני הרבנים האלה שנחשבים לרבנים במקומותיהם" שי מוסיף סייג משום שהרב אליהו הוא עובד מדינה אך מיד ממשיך, " אבל מותר לו (לרב אליהו ח.ב) להתבטא, אני בעד גם שיונתן גפן יתבטא. זה כואב לי, כן כואב לי לשמוע את זה אבל זכותו להתבטא".

לדבריו לא חייבים לאפשר לו במה לאמר את דעתו אך אין לעשות חרם תרבות, "אני לא מוכרח לתת לו במות. אבל לא מטילים חרם על אומנות, זאת האומנות שלו והשירים הם השירים שלו. אז מה השירים אשמים שיונתן גפן כתב אותם?".

ח"כ שי מגיב לנאומו של סגן נשיא ארה"ב אתמול בכנסת, " אני חושב שהנאום חשוב והיו בו שני היבטים שמשלימים אחד את השני, יכולת לראות את זה לפי מחיאות הכפיים. אני קפצתי ממקומי כשהתברר לי כשהוא הזכיר 'שתי מדינות לשני עמים' ואמר אם שני הצדדים רוצים, או כשהוא אמר שהם חותרים לשלום בר קיימא היה שקט בחצי אולם. השיתוק אחז את חברי בקואליציה. לפני כן כולנו עבדנו עם הידיים חבל על הזמן".

"אני חושב שממשלת ישראל מחויבת ל'שתי מדינות לשני עמים' בוודאי ובוודאי בנימין נתניהו. הוא נאם נאום בבר-אילן ועוד לא שמעתי באיזה שהוא מקום שהוא חזר בו. הוא והקואליציה שלו. והוא חייב להמשיך ולקדם אותו".

"אני חושב שהמאזינים והצופים שלך מאוד אוהבים את התגובה הזאת של הקואליציה אני רוצה להגיד להם שאנחנו חייבים לקיים את החזון הציוני שלנו, החזון הציוני שלנו אומר שתהיה לנו מדינה יהודית ודמוקרטית ואנחנו צריכים לשמור על שני יסודות האלה".