מייק פנס בכותל: "נרגש מאוד"הלל מאיר TPS

גורם בכיר בבית הלבן חשף בצהריים (שלישי) כי המגעים בין ארצות הברית לפלסטינים הופסקו לאחר הכרזתו של הנשיא דונלד טראמפ על הכרה בירושלים כבירת ישראל, ב-6 בנובמבר.

על פי הדיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, ארה"ב עדיין עובדת על תוכנית מדינית לאזור ומקווה כי הוא תוצג עוד השנה. לדבריו גם הפלסטינים וגם הישראלים יצטרכו לתת את הסכמתם להתנעת התהליך המדיני.

סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס ורעייתו קארן ביקרו מוקדם יותר היום בכותל המערבי בירושלים, הטמינו פתק בין אבני הכותל ונשאו תפילה קצרה.

את פנס ורעייתו ליוו רב הכותל הרב שמואל רבינוביץ' ויו"ר הקרן למורשת הכותל סולי אליאב.

פנס הודה לרב רבינוביץ' ולאליאב על ההסברים הרבים שנתנו לו ועל הסקירה ההיסטורית, ואמר כי הוא נרגש מאוד מהמעמד.

''כאן, ממש מעלינו, על הר הבית, בנה שלמה המלך את בית המקדש. היה זה בנין מיוחד במינו. החלונות שלו היו בנויים כך שבמקום להכניס את האור מן החוץ - פנימה, הם היו מוציאים את האור מן הפנים - החוצה. האור שאותו אנחנו מבקשים להביא לעולם, אדוני סגן הנשיא, אינו מגיע מבחוץ – הוא מגיע מבפנים", אמר הרב רבינוביץ'.

''זהו הסוד שהעם היהודי העתיק ידע לכל אורך ההיסטוריה הארוכה והעתיקה שלו, וזהו הסוד שלפיו חיה האומה הגדולה של אמריקה, מאז שנוסדה כמדינה חופשית", הדגיש הרב בדבריו לסגן הנשיא. ''רבותינו לימדו אותנו – מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך. עבורנו, בני העם היהודי ואזרחי ישראל, קולה הצלול של ארצות הברית בעולם הוא קולו של ניצחון האור על החושך''.

''החיבור העמוק לארץ התנ"ך והמחויבות לדבר הנביאים הם בארות העוצמה שלנו. בשם העם היהודי אני מודה לך ולנשיא טראמפ על האומץ להביא לעולם את האור, מול כל החושך", הוסיף רב הכותל.

לפני הגעתם לכותל המערבי ביקרו פנס ורעייתו במוזיאון "יד ושם" בירושלים, וקודם לכן נפגשו עם נשיא המדינה ראובן ריבלין ורעייתו. אחר הצהריים ימריא סגן הנשיא מנמל התעופה בן גוריון ויסיים את ביקורו בישראל.