תמונת ארכיון
תמונת ארכיון צילום: רויטרס

הסרטון במצלמה נסתרת שהציגה רשת הטלויזיה הפולנית TVN24, בו נראים חברי ארגון ניאו נאצי מציינים את יום הולדתו של היטלר עם צלבי קרס והצדעות במועל יד תוך כדי קריאת "זיג הייל!" ממשיך לעורר סערה.

בפוסט שפרסם בדף הפייסבוק שלו, קרא נשיא איגוד הקהילות היהודיות בפולין, לסלב פישבסקי, לממשלת פולין לנקוט בפעולה חריפה נגד הקיצוניים והניאו נאצים שמרימים בחודשים האחרונים את ראשם בפולין.

"מה עוד צריך לקרות עבורנו, על מנת שנפקח את עינינו? הרשויות אומרות כי שפאשיזם ונאציזם אינן נסבלים בפולין. אני רוצה להאמין במילים האלו, אבל תנו לרשויות לעשות את העבודה שלהן", כתב פישבסקי.

היועץ המשפטי לממשלת פולין, זביגנייב ז'יוברו, פרסם הודעה בה הבטיח לפעול בחומרה מול חברי ארגון "גאווה ומודרניות" שצולמו בסרטון כאשר הם מהללים את היטלר. "אחרי שגרמניה הנאצית תקפה, מיליוני מיליוני בני אדם נרצחו בפולין הכבושה, לרבות שלושה מיליון פולנים. אם מישהו מכבד את אדולף היטלר, שהוא אחד הפושעים הגדולים בהיסטוריה, מגיע לו להיות מטופל במלוא כוחו של החוק. במקרים כאלו, התובע תמיד ינהג בתקיפות", אמר ז'יוברו לסכונות הידיעות הפולנית PAP.

מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר, אמר בתגובה לסרטון המזעזע כי "אנו מקבלים בברכה את הגינוי המהיר של המעשה הפשיסטי מצד ממשלת פולין. אנטישמיות ושנאת זרים מתגברות בקצב מדאיג בפולין ומרימות את ראשן המכוער מעבר לשולי החברה, אל הזרם המרכזי. למרבה הצער, זה לא היה מקרה בודד ואסור להתייחס אליו כך".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו