אדלשטיין בבריסל: זכר השואה בסכנה

אדלשטיין סיפר כי תושב בלגיה שזכה בפרס כספי מטעם ממשלת איראן על קריקטורה אנטישמית, מונה כשגריר למצוינות תרבותית מטעם עיר מגוריו

יוני קמפינסקי, בריסל , ז' בשבט תשע"ח

אדלשטיין בפרלמנט בבריסל
אדלשטיין בפרלמנט בבריסל
דוברות

מול מאות חברי פרלמנט ואורחים נאם היום (שלישי) יו"ר הכנסת ח"כ יולי (יואל) אדלשטיין בפרלמנט הבלגי באירוע לציון יום השואה הבינלאומי.

במהלך הנאום עקץ ח"כ אדלשטיין, את חברי הפרלמנט כאשר סיפר על תושב בלגיה שקיבל פרס כספי מטעם ממשלת איראן כאשר השתתף בתחרות קריקטורות המבזות את זיכרון השואה ומדינת ישראל. הזוכה, תושב בלגיה, מונה לפני כשנה כשגריר למצוינות תרבותית מטעם עיר מגוריו.

"לאחרונה ניסתה עיריית אנטוורפן להעביר את אנדרטת השואה בעיר ל'מקום שקט יותר', שם תהיה לה 'השפעה מעטה יותר על התנועה'. במקרה אחר הורעפו שבחים על מורה בלגי אשר זכה בפרס כספי באיראן עבור קריקטורה המבזה את השואה ומדינת ישראל. בשנה שעברה - לאחר שזכה בפרס - מינתה אותו עיר מגוריו כאן בבלגיה כ'שגריר למצוינות תרבותית'. אולם אם נשפוט על פי הקריקטורה שלו, איני בטוח איזו תרבות הוא מייצג. אל לנו לשכוח את המתקפה הנפשעת על המוזיאון היהודי בבריסל, בה נרצחו ארבעה בני אדם - ביניהם שני ישראלים. רשימת האירועים הטרגיים נמשכת".

"לאחר השואה הגיע העולם להכרה כי העם היהודי לעולם לא יהיה בטוח ללא מדינה משלו. כיום, מדינת ישראל מבטיחה כי אף יהודי לא יחסר לעולם בית ולא יזנח לאנחות כתוצאה מאדישות. אולם אף על פי שזו משימתה הלאומית של מדינת ישראל, פגעי האנטישמיות דורשים תגובה גלובלית".

זוהי הפעם הראשונה שיושב-ראש הכנסת או בכיר ישראלי כלשהו הוזמן לנאום בפני מליאת הפרלמנט בבלגיה. יש לציין עוד כי זו הפעם הראשונה שהפרלמנט הבלגי מקיים בתוך ישיבת המליאה טקס לציון השואה הבינלאומי, ובטקס נאם גם יושב-ראש הפרלמנט הבלגי, זיגפריד ברייק, ניצול שואה פול סובול ואישים נוספים.

מחר, יום רביעי, ינאם יושב-ראש הכנסת בטקס מרכזי בפרלמנט האירופי.

מאוחר יותר היום, ייפגש יושב-ראש הכנסת אדלשטיין עם ועדת החוץ של הפרלמנט הבלגי ועם שר החוץ הבלגי דידייה ריינדרס. בערב תתקיים ארוחת ערב לכבוד יושב-ראש הכנסת והמשלחת על ידי הקהילה היהודית בבריסל.