פרופ' רוזנסון עם קבלת האות
פרופ' רוזנסון עם קבלת האותצילום: יח"צ

טקס הענקת אות המחנך למופת על שם ד"ר אברהם זלקין ז"ל נערך הערב (שלישי) במלון רמדה בירושלים.

הרוח החיה מאחורי הטקס היה ד"ר יעקב הדני והשתתפו בו שופט בית המשפט העליון לשעבר פרופ' אליקים רובינשטיין ובכירי מנהל החינוך הדתי במשרד החינוך שבחסותו נערך הטקס.

באות המחנך המצטיין לשנת תשע"ח זכה נשיאה לשעבר של מכללת אפרתה פרופ' ישראל רוזנסון המשמש כיום כמרצה במכללת שאנן הדתית האקדמית לחינוך בחיפה. הרב דוד פוקס זכה באות לשנת תשע"ז, והמחנכת טובה שמעון זכתה בפרס החינוך היהודי בתפוצות.

עם זכייתו בפרס אמר פרופ' רוזנסון, "'כי מכבדי אכבד' אומר הנביא בספר שמואל בשם ה', ובעמל דרשני קל ניתן להעתיק את דבריו לסיטואציה שלי. את 'מכבדי אכבד' בדבריי הקצרים".

"בלבי מקנן הספק. מחנך למופת?? מה אני בעצם עושה כאן? השאלה איננה מרפה. סימנים כחולים בגופי, תוצאה של צביטות לאין מספר, נועדו לוודא שאין זה חלום", הוסיף. "ראוי הפרס המכובד והמכבד להינתן למחנך אחר, לא מוכר, אפור, שקוף; 'החייל האלמוני' של מערכת החינוך הוא המחנך למופת. ומאחר שבלי משים נקלעתי כאן לשאלת מיהו מחנך למופת הרי שבחינוך למופת אין בעצם צורך במשנה תיאורטית, אין צורך להגדיר, די לפגוש באדם הנכון; את המחנך למופת צריך בעצם לחוות".

לדבריו, "לו הייתם מכירים את אשתי נחמה ז"ל, ולו הכרות חטופה, הייתם מבינים מהו מחנך למופת. ומכיוון אחר, האדם ששמו מוענק לפרס הזה אברהם זלקין ז"ל, די אם הייתם מסתופפים במחיצתו לשעה קצרה, והמושג מחנך למופת היה מתחוור מאליו. אני מבקש להודות למכללת שאנן בה מצאתי בית ולחברי כאח לי פרופ' יחיאל פריש שיתמיד בהנהגתה לאורך ימים ושנים ויובילה בבטחה לקראת יעדיה".

נשיא מכללת שאנן פרופ' יחיאל פריש אמר בטקס, "אני מברך את ידידי היקר פרופ' רוזנסון על בחירתו לאות המחנך המצטיין. רוזנסון כדמות מופת חינוכית הצמיח לאורך השנים פרחי הוראה שחלקם הגדול הפכו במרוצת השנים למנהיגי חינוך מובילים, תוך הטמעה של ערכי צניעות, ענווה ואהבת העם והמולדת, ערכים המשקפים כל כך את דמותו המופלאה".

ראש מנהל החינוך הדתי ד"ר אברהם ליפשיץ ציין, "איזו זכות יש לנו למי שמחנך להטביע חותם בנשמתו של תלמיד. אנו שחיים בדור הגאולה יש לנו זכות עצומה ולעיתים האדם לא מודע איזה חותם הוא השאיר, אבל פעמים רבות המחנך הוא האב והאם של הילד ולעיתים הוא מטביע חותם משמעותי לאורך כל דרכו של התלמיד ומעצב את המשך חייו. אני מבקש לומר תודה לשלושת המגדלורים שמקבלים היום את הפרס".