אם כבר אנטישמיות, עדיף בארה"ב

בדיון באוניברסיטת ג'ורג'טאון הגיעו למסקנה שהאמריקנים מתנגדים לגילויי האנטישמיות בתוכם, יותר מהאירופאים.

גיא כהן , ח' בשבט תשע"ח

הפגנה נגד אנטישמיות בפריז
הפגנה נגד אנטישמיות בפריז
צילום: iStock

בדיון פאנל של מומחים במרכז לציביליזציה יהודית של אוניברסיטת ג'ורג'טאון, בוושינגטון בירת ארה"ב, הגיעו הדוברים למסקנה שבעוד שכוחו של הימין עלה הן בארה"ב והן באירופה, הרי שהאמריקנים מתנגדים לגילויי האנטישמיות בתוכם, יותר מהאירופאים.

"זה רחוק ממושלם", אמר איירה פורמן, מי שהיה עד חודש זה האחראי מטעם מחלקת המדינה על ניטור האנטישמיות, על מנגנוני ההתנגדות לאנטישמיות. "אנו עושים זאת טוב יותר היום מכפי שעשינו זאת לפני 50 שנה, ואין הבטחה שנמשיך לעשות את זה, ולמען האמת, אנחנו עושים את זה טוב יותר עם אנטישמיות מאשר עם שיח אנטי-מוסלמי ועם גזענות".

פורמן ציין לשבח קהילות אשר קמו באופן ספונטני בכדי להתנגד לאנטישמיות, ובהן אזרחי ווייטפיש, מונטנה, שהפגינו לפני עריכתו המתוכננת של מצעד ניאו-נאצי בעיר. הוא הזכיר גם את המנהיגים המקומיים באוקלהומה שדרשו ב-2013 ממחוקק להתנצל על שימוש בביטוי האנטישמי "to jew down", המתייחס למיקוח.

במקרים אלו ואחרים, אמר, בקהילות שהתנגדו לאנטישמיות לא היו יהודים רבים, ונראה כי הלא-יהודים נגעלו מהשיח האנטישמי.

היידי בייריץ', פעילה בארגון הזכויות Southern Poverty Law Center המזוהה עם השמאל, ציינה לשבח גם את ההתרמה המוסלמית בשנה שעברה לטובת שיפוץ בתי קברות יהודיים שנפגעו מוונדליזם. עם זאת, טענה, ארגוני הימין הגזעניים הופכים יותר "היטלריסטיים" באופיים. היא ציינה את הצעדה בשרלוטסוויל, במהלכה קראו הצועדים "היהודים לא יתפסו את מקומנו".

מייקל וויין, הפעיל ב- Community Security Trust של קהילת יהודי בריטניה, אמר שהמנהיגים באירופה מתבטאים אמנם נגד פשעי שנאה, אך המסר אכן אינו מגיע לאירופאי הממוצע.