ח"כ ברקו: קבורת חמור למחבלים חזקי ברוך

מליאת הכנסת אישרה אחר הצהריים (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת חוק לתיקון פקודת המשטרה של חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' והצעה דומה של ח"כ ענת ברקו.

ההצעה קובעת כי למפקד משטרת מחוז תינתן סמכות להורות על קביעת תנאים שרק בהתקיימם, תתאפשר העברת גופת מפגע שביצע מעשה טרור לקבורה, אם לטעמו קיים חשש שיתבצע מעשה טרור, תתרחש פגיעה בביטחון הנפש או יתפרסמו דברי תמיכה בטרור, כל זאת בזיקה ללוויה או לקבורה של המפגע.

בדברי ההסבר נכתב: "בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה הולכת וגוברת, שבמסגרתה לאחר ביצוע פיגוע טרור, מתבצעים גילויי תמיכה, אהדה, עידוד או הזדהות עם מעשה הטרור, עם המפגע, הארגון שאליו השתייך או האידיאולוגיה הרצחנית שבשמה ביצע את מעשה הטרור. במיוחד, ניתן לכך ביטוי במהלך טקסי הקבורה של אותם מפגעים. לא אחת אירעו מקרים שבהם הונפו כרזות, נשמעו קריאות ונישאו נאומים המביעים תמיכה בפיגוע שבוצע או הקוראים לביצועם של מעשי טרור נוספים.

הצעת חוק זו באה לתקן את המצב החוקי בהתאם לפסיקת בג"ץ, ולקבוע בפקודת המשטרה סמכות מפורשת למפקד מחוז במשטרה שקיים בעיניו חשד סביר לכך שיתבצע מעשה טרור, תתבצע פגיעה בביטחון הנפש או שתתקיים תמיכה בטרור, וכל זאת בזיקה ללוויה של מפגע, להורות על תנאים שללא התקיימותם לא תתאפשר העברת גופת המפגע לקבורה. תנאים אלו נועדו להבטיח שטקס הקבורה יתבצע למטרת קבורת המת בלבד, ולא יתבצעו במסגרתו מופעי תמיכה והזדהות עם המפגע או עם המעשה שביצע, שהמציאות מלמדת שיש בהם גם כדי להניע אחרים לבצע מעשי טרור."

ח"כ סמוטריץ' אמר היום, "זו הצעה שלא הייתה צריכה לבוא לעולם. במשך השנים היה ברור שיש סמכות למשטרת ישראל לעכב אצלה גופות מחבלים, גם למטרות הפעלת לחץ ושחרור שבויים שלנו אבל בעיקר כדי להמשיך ולהילחם בטרור ולמנוע את האבסורד שבו הלוויה כזו הופכת למשא מפאר ומרומם את אותו רוצח נתעב ובאופן טבעי מלווה בהסתה. למרות הסעיף בחוק ולמרות השכל הישר, למרבה הצעה בג"צ קבע שהוא איננו מוכן להסתפק בהסמכה כללית ודורש הסמכה ספציפית. אז היום אנחנו קובעים סמכות ברורה".

ח"כ ד"ר ענת ברקו אמרה, "הצורך בחוק זה עלה באופן ברור לאחר פולחן השנאה שראינו באום אל פחם בטקס קבורת המפגעים, שבצעו את הפיגוע בהר הבית בו נרצחו שני שוטרינו. החוק יאפשר למפקד המחוז הרלוונטי במשטרה לקבוע את ההסדרים ללוויות של מפגעים ובכך למנוע הפרות סדר, הסתה והזדהות עם מעשי טרור. כמו כן החוק ייתן מענה לפסיקת בג"ץ לקבוע בחוק סמכות מפורשת לתנאי טקס הקבורה".

עוד הוסיפה ואמרה, "מעשי הטרור של אותם מפגעים ראויים לכל גינוי הם בזויים, ודגל שחור מתנוסס מעליהם. אני סבורה כי ראויה להם קבורת חמור. קבורה בלילה באין רואים. אנו מאפשרים את הקבורה לא בגללם ובגלל בני משפחותיהם, אלא בגללנו. כי אנחנו להבדיל מהם לא מאבדים את צלם האדם".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן השיב בשם הממשלה, "לולא הפרשנות השגויה של בג"צ לחוק ולהיגיון הכללי, הצעות החוק הללו לא היו צריכות להגיע בכלל לכנסת. אנחנו סובלים כבר עשרות שנים מפיגועי טרור, בשנים האחרונות יש גל חדש של מפגעים בודדים, חלק מרכזי מהעניין ע"פ כל חוות הדעת של גופי הביטחון זה הכבוד והתהילה שאותם מחבלים בזויים זוכים לה בחברה הפלשתינית.

מי מאיתנו חוץ משופטי בג"צ לא מבין שהלוויה גדולה מרובת משתתפים עושה כבוד כזה? לכן ההנחיות שלי היו שלא לשחרר גופות להלוויות המוניות למחבלים ושצריך לקבוע תנאים. השיטה הזו עבדה טוב מאוד עד אותה הלוויה בזויה של תושבי אום אל פאחם שבאו ללוות את המחבלים מהר הבית. ברגע שבג"צ קבע לפי פרשנותו המוזרה לאפשר את ההלוויה, בניגוד לעמדת המשטרה, נפרצו כל הגבולות. מאז כבר יותר מחולייה אחת באום אל פאחם נעצרה ע"י השב"כ שהם קיבלו את ההשראה באותה לוויה."

ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא התנגד כצפוי, "החוק הזה הוא פופוליסטי והוא עוד אצבע בעין של בג"צ. בחוק הזה אומרים במפורש שרוצים סחר בגופות לצרכי מיקוח. יש בית משפט עליון, או שאתם מאמנים לו או שתמשיכו לעלות עליו עם D-9. בית המשפט אמר שצריך לקבור. החוק הזה הזוי, כבוד המת זה לקבור אותו לפי כל הדתות ולא משנה מה הוא עשה."

62 תמכו 21 התנגדו 3 נמנעו וההצעה תועבר לוועדת הפנים.