חמישה רבנים הצטרפו ל'גיור כהלכה'

הרב משה צוריאל, מתלמידי הרצי"ה קוק זצ"ל, בין הרבנים. אחד המצטרפים, הרב שרון שלום, יהפוך לדיין הראשון מיוצאי אתיופיה בישראל.

ערוץ 7 , ח' בשבט תשע"ח

הרב משה צוריאל
הרב משה צוריאל
צילום: עצמי

חמישה רבנים מובילים מהציונות הדתית מצטרפים לרשת בתי הדין הפרטיים 'גיור כהלכה'.

מדובר ברב משה צוריאל, מחברם של ספרים רבים ומתלמידי הרצי"ה קוק זצ"ל, ברב שלמה וילק, ראש ישיבת ההסדר מחניים, ברב דוד מנחם, רב בשכונת רסקו בירושלים ומי שנבחר לאחרונה על ידי מגזין ’טאבלט' האמריקאי לאחד מעשרת הרבנים המשפיעים ביותר בישראל בעשור הקרוב וברב יוני רוזנצוייג, רב קהילת "נצח מנשה" בבית שמש ומחבר סדרת הספרים "שו"ת ישרי לב".

אליהם מצטרף הרב ד"ר שרון שלום, הדיין הראשון מבין יוצאי הקהילה האתיופית בישראל ורב הקהילה 'קדושי ישראל' בקריית גת.

החמישה מתארים את הצטרפותם לפעילות בתי הדין הפרטיים כצורך השעה וכהזדמנות מיוחדת. "מדובר במעשה החשוב ביותר לצביון העם והארץ" אמר הרב רוזנצוייג.

קבוצת הרבנים של 'גיור כהלכה' מונה כיום כ-40 רבנים, מתוכם 18 הצטרפו בשנה האחרונה. גם הרבנים החדשים, בדומה לרבנים שכבר נמנים על שורות הארגון, יכהנו בהרכבים מתחלפים כדייני בית הדין במעמד הגיור.

כמו כן, רבנים העומדים בראש קהילות או ישיבות ילוו את המתגיירים גם בתהליך הגיור, והקהילה בראשה הם עומדים תשמש כמקור תמיכה חברתי ותורני למתגיירים.

עד כה התכנסו 72 בתי דין, ב-7 ישובים שונים ברחבי הארץ. בכך הופכת 'גיור כהלכה' לרשת בתי הדין לגיור פרטי אורתודוכסי הגדולה בישראל.

הרב דוד מנחם סיפר, "ההצטרפות שלי לפרויקט הכל כך חשוב של 'גיור כהלכה' היא מתוך אחריות לאומית לכלל ישראל. הגיור אינו מעשה שנמצא באחריותו של המתגייר הבודד, אלא מהלך המערב את עם ישראל כולו. האחריות שלנו על הגיור תשפיע על ישראל של היום ועל עם ישראל של הדורות הבאים".

"ההצטרפות לפעילות חשובה זו של 'גיור כהלכה' נעשתה בראש ובראשונה בגלל מורי ורבי הרב נחום רבינוביץ" מקדים ואומר הרב יוני רוזנצוויג. "בישראל של 2018 יש להבין כי מספר הולך וגדל של משפחות מקיימות אורח חיים מסורתי-ישראלי מהבחינה הפורמאלית, אולם מבחינה הלכתית אין הדבר כך. זהו מצב הדורש התערבות, שכן אותן המשפחות רוצות להיות חלק מהחיים ומההווי הישראלי גם במובן ההלכתי. יש לנו חובה קדושה לדאוג שהילדים במשפחות אלו יקיימו קשר עם העולם היהודי ההלכתי. ההצטרפות שלי לארגון החשוב הזה נעשתה מתוך שמחה ורצון להיות חלק ממטרה חשובה ומתוך דאגה לצביון העם והארץ".

הרב וילק מציין כי הצטרף לארגון מתוך הרצון לסייע לגרים. "הנביא ישעיה אומר 'ציון במשפט תפדה ושביה בצדקה' (א, כז). 'שביה בצדקה', אלו הזקוקים, רק במעשה צדקה ייפדו. הצדקה אינה אלא מעשה שכולו צדק באהבה וברחמים. יש לזכור שההלכה הפוגשת אדם, כמו תורת חיים הנותנת אמון בחיים אותם היא מכוננת. ללא היכולת לראות את הזקוקים לצדק, לאהבה ולרחמים, לא נגיע לגאולה השלמה".

הרב משה צוריאל הוסיף כי "מן ההיבט ההלכתי כמו כמובן גם ההיבט העקרוני, כל פעילותיה של 'גיור כהלכה' הם מותרים, חשובים ומהווים מענה לקהל אנשים חשובים שבתוכם אנו יושבים. אך אני אין בכוחי להכריע בכך מבלי שהייתי יכול להיתלות באילנות גדולים כדוגמת הרב נחום רבינוביץ, הרב רא"ם הכהן ועוד גדולים ורבים החברים בארגון והפועלים בו ללא לאות תוך מסירות גדולה לעם ישראל".

הרב שרון שלום סיכם ואמר כי "אי אפשר להישאר אדישים לנוכח נס קיבוץ הגלויות. אי אפשר להתעלם שלצד שיבת ציון וכינונה של מדינת ישראל נוצרה מציאות מאוד מורכבת מהבחינה היהודית-הלכתית. בישראל של היום ישנם מאות קבוצות גדולות החיות כיהודים על פי ההגדרה הסובייקטיבית וחלקם הגדול עלה לישראל במסגרת ההגדרה האובייקטיבית של חוק השבות שאינו תואם את ההלכה. אני שמח שיש לי את האפשרות להצטרף לקבוצת רבנים זאת המסוגלת לראות בין השורות את המטען היהודי המשמעותי הקיים בכל אחד ובכל קבוצה המרכיבים היום את עם ישראל בארץ ישראל, על פי תורת ישראל".