אולי לכם מגיעה הנחה בחשבונות?

בשביל לדעת האם מגיעה לכם הנחה בחשבונות המים, החשמל והארנונה תצטרכו לבדוק האם אתם עומדים בקריטריונים השונים.

ערוץ 7 , ח' בשבט תשע"ח

מיסים
מיסים
צילום: ISTOCK

בשביל לדעת האם מגיעה לכם הנחה בחשבונות המים, החשמל והארנונה תצטרכו לבדוק האם אתם עומדים בקריטריונים השונים.

נמאס לכם לשלם ביוקר על החשבונות השוטפים? הנה כל מה שכדאי לדעת בנושא

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ההוצאה הכספית הממוצעת לחודש למשק בית בישראל נכון ל-2015 עומדת על 12,323 ש"ח, בעוד ההכנסה הכספית נטו לחודש למשק בית היא 15,427 ש"ח. ההוצאה החודשית לאחזקת דירה נוטלת נתח של 9.5% מסך ההוצאות לתצרוכת ומתוך הסכום הזה, רכיבי ההוצאה הכי גבוהים הם חשמל, גז ודלק עם חלק יחסי של 30% ולאחר מכן ארנונה עם 25%.

הנתונים לעיל אמנם לא מפתיעים את מי שעוקב אחר הוצאות המשפחה, אבל רבים לא מתייחסים אליהם ברצינות הראויה. ההוכחה הכי טובה לכך היא ההטבות שניתנות לקבוצות אוכלוסייה מסוימות בישראל אך נשארות לא מנוצלות. לפיכך, הגיע הזמן לעשות סדר ברכיבי ההוצאה המרכזיים ולהתמקד בהנחה שאפשר לקבל על חשבונות החשמל, המים והארנונה.

מי מקבל הנחות בתשלום עבור מים?

מאז יולי 2012 ניתנת הנחה בתשלום המים לחלק מאוכלוסיית הקשישים בישראל. הקריטריונים המוגדרים בחוק המים קובעים מי יכול ליהנות מההטבה הזו, ולאיזה היקפים היא עשויה להגיע. באופן כללי, החוק קובע זכאות להנחה עבור מקבלי קצבת זקנה עם השלמה לקצבת נכות ועבור מקבלי גמלת חוק הסיעוד בשיעור של 150% לפחות.

בתוך כך, גם מקבלי גמלת שירותים מיוחדים ומי שמקבל נכות כללית של ביטוח לאומי עם נכות רפואית בשיעור 70% יזכה להנחה בתשלום עבור מים. בנוסף, ההנחות ניתנות עבור מקבלי קצבת ניידות חודשית, מקבלי קצבת ילד נכה וזכאים מיוחדים שזכאותם נקבעה על ידי משרד הבריאות.

בעלי הכנסה נמוכה? אתם יכולים לשלם פחות על הארנונה

ארנונה מייצגת את המס שנגבה על ידי הרשות המקומית שלכם. נכון להיום, בעלי הכנסה נמוכה יכולים להיות זכאים להנחה בארנונה. גובה ההנחה הוא בהתאם לגובה הכנסות משק הבית ומספר הנפשות במשפחה.

עם זאת, יש לזכור שהנחה לפי מבחן הכנסה איננה חובה והרשות המקומית רשאית שלא להעניק אותה, או להעניק אותה באופן חלקי בלבד. את הזכאות מבררים מול הרשות המקומית ובדרך כלל תידרשו להתייחס להכנסה ברוטו של המחזיק בנכס ואלו שמתגוררים אתו.

צמצום חשבון החשמל לשיפור איכות החיים

חשבון החשמל משפיע באופן ישיר על איכות החיים שלנו. למזלנו, חברת החשמל מספקת מגוון זכאויות להנחה בחשבון החודשי. לפי חוק משק החשמל, כל מי שנמנה על הקבוצות הזכאיות ישלם עבור צריכת 400 קוט"ש ראשונים בכל חודש תעריף מופחת של 50% מהתעריף הביתי – מה שמצטבר למאות שקלים בשנה.

בשביל לקבל את ההנחה תצטרכו לפנות למוסד לביטוח לאומי, הרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר או צה"ל ולצרף חשבון על שמכם.