"כיבוש זוחל של טרור בנייה פלסטיני"

ועדת המשנה לענייני יו"ש בראשות חבר הכנסת מוטי יוגב (הבית היהודי) קיימה היום (חמישי) דיון בנושא הבנייה הבלתי חוקית הפלסטינית והסדרת ישובי הבדואים בשטחי יהודה ושומרון.

בישיבה השתתפו נציגי המנהל האזרחי, בהם סגן ראש המנהל האזרחי אל"מ אורי מדנס, נציגי תנועת רגבים, פורום עוטף ירושלים ועיריית מעלה אדומים. כמו כן, הצטרפה לישיבה חברת הכנסת לשעבר אורית סטרוק.

יו"ר הועדה, חבר הכנסת מוטי יוגב, הסביר "מטרותינו לשמור על אדמות מדינה ואדמות סקר. צריך לבלום את טרור הבנייה ולהביא יותר אכיפה. הבנייה הבלתי חוקית היא בעיה אסטרטגית וזה פוגע בריבונות שלנו, זהו כיבוש זוחל של טרור בנייה פלסטיני. כמות הבנייה הבלתי חוקית, גם בגלל הכסף הזר, היא בתאוצה בלתי נורמלית. צריך להטיל סנקציות על המדינות התומכות".

לדבריו, "בכל זאת, צריך לתת הערכה למנהל האזרחי שלמרות קושי בכח אדם פועל יותר בשנתיים האחרונות".

בכל הנוגע להסדרת הבדואים באזור עוטף אדומים, הביעו נציגי עריית מעלה אדומים ביקורת קשה על סחיבת הרגליים בפינויים של השבטים שיושבים על אדמות מדינה באזור מעלה אדומים וכפר אדומים. כפי שפורסם לאחרונה, למרות שהמדינה הודיעה על כוונתה לפנות אותם למגרשים שנבנו עבורם במיקום חלופי, לאחרונה התפרסם כי הפינוי עתיד להידחות למועד לא ידוע.

בתגובה, אמר עוזר שר הביטחון לענייני התיישבות קובי אלירז, "אנחנו משקיעים המון בחשיבה איך לצאת מהקופסה. שר הביטחון מתעניין בזה ברמה האישית, שוטפת ועקבית. אנחנו בעבודת מטה גדולה בנושא הבדואים אבל יש לנו בעיית כוח אדם משמעותית מאד".

עוזר השר הוסיף כי "חשוב להבין, היכולת להעתיק בדואים היא מאד קשה. אף אחד לא רוצה את הבדואים מועתקים לגזרתו. אין ראש מועצה אחד בגזרה שמוכן לשתף עם זה פעולה. אנחנו בעיקר מתמקדים בעצירת הבעיה, שלא תוחמר, מאשר לטפל בבעיה הקודמת. אנחנו רוצים לעצור את האירוע מלהידרדר, יותר מאשר לטפל בבעיה הקיימת".

מאיר דויטש, נציג תנועת רגבים טען, "יש אכן בלימה בפעילות באזור מעלה אדומים. הבנייה מעט נבלמה, אבל היא עברה לפרויקטים חקלאיים ענקיים של השתלטות על קרקע. באזור הר חברון, כרמל ומעון, יש בנייה פרועה, ללא אכיפה באופן מכוון של המנהל האזרחי. קיימת השתלטות של מאות ואלפי דונמים של אדמות סקר, כולל בארות, ברכות, צינורות מים, כבישים וגדרות. לצערנו הנושא החקלאי הוא בתחתית סדר העדיפויות וכך בעוד כמה שנים בודדות אדמות הסקר, אדמות מדינת ישראל של היום, יהפכו לאדמות פרטיות פלסטיניות".

בתגובה לדברים, טען מרקו בן שבת, מנהל יחידת האכיפה במנהל האזרחי: "בשנתיים האחרונות אין הרבה בנייה של בדואים באזור עוטף אדומים, יש בלימה כמעט מוחלטת בהתקדמות במרחב מעלה אדומים, שם היה ריכוז המאמץ של הגורמים שדחפו לשם את הבדואים. האיחוד האירופי הוביל את הבנייה, ובשנה האחרונה קיימת ירידה משמעותית של 50 אחוזים מהפרויקטים הבלתי חוקיים של האיחוד האירופי. האכיפה הביאה לבלימה מאד גדולה בשטח".

למרות הדברים הודה בן שבת, "בשטחי c, יש ירידה של 60% בהיקף ההריסות של הבניה הבלתי חוקית הפלסטינית. השנה איתרנו קרוב ל900 מבנים חדשים בלתי חוקיים".

במהלך הדיון, ביקש יו"ר הועדה חבר הכנסת מוטי יוגב ממשרד החוץ להבהיר מה הם עושים כדי לעצור את ההתערבות של האיחוד האירופי ושאר המדינות בבניה הבלתי חוקית ביהודה ושומרון.

לדברי נציג משרד החוץ, "הגשנו תלונות למדינות המשתתפות בבנייה. אנחנו הבהרנו להם באופן ברור – זו בנייה בלתי חוקית, ודינה להיהרס. הם מציגים את זה כפעילות הומניטרית, אנחנו לא מקבלים את הפרשנות הזו".

רוני שניר, עוזר ראש מועצת בנימין אמר בתגובה: "חייבים סנקציות נגד הארגונים שיושבים בשטח. זו מדינת ישראל, לא אירופה לא צרפת ולא גרמניה. המדינות הללו הפכו לריבון בשטח. בעמונה או במגרון ידעו להעיף את היהודים תוך זמן קצר, אבל בעניין הבדואים הבלתי חוקיים בעוטף מעלה אדומים כבר 12 שנה מורחים אותנו, ובסוף ברגע האחרון פתאום אומרים שבכלל לא מתכוונים לפנות אותם."