משלחת ישראל במועצת אירופה
משלחת ישראל במועצת אירופה צילום: דוברות

משלחת הכנסת לאסיפה הפרלמנטרית של מועצת אירופה יחד עם המערכת הדיפלומטית הישראלית ונציג ישראל במועצה, השגריר כרמל שאמה הכהן, הצליחו להביא להחלטה אירופית לקרוא לרשות הפלסטינית להפסיק ולממן טרור.

האסיפה הפרלמנטרית אימצה בצהריים (חמישי) את הדו"ח של הועדה המדינית בעניין הסכסוך הישראלי פלסטיני.

התיקון היחידי שאישרה המליאה היה התיקון הישראלי ובו בפעם הראשונה מועצת אירופה קוראת לפלסטינים להפסיק לממן טרור. במקביל בשל עבודת ביטול מוצלחת נאלצו הפלסטינים למשוך את כל הצעות התיקון מטעמם להחמרת הטקסט כנגד ישראל.

מרכיב אחד חדש שקיים בדו"ח שאושר הוא ביקורת חריפה על הנשיא טראמפ ועל ארה"ב בגין ההכרה בירושלים והחלטה להעביר את השגרירות אליה.

כרמל שאמה הכהן שגריר ישראל למועצת אירופה אמר לערוץ 7, "הטלת האחריות על הפלסטינים למעשי הטרור והקריאה לחדול מכך היא הישג דיפלומטי חשוב הפלסטינים לדעתי מצטערים על הרגע שהניעו את המהלך המיותר, אבל ככה זה שמשחקים בלי הפסקה באש של הסתה ושקרים ומחזור מעשיות".

"בסך הכל אנחנו מרוצים למרות שמדובר בעוד עיסוק צבוע ואובססיבי של אירופה בבעיות של אחרים במקום בבעיותיה הבוערות", הוסיף שאמה הכהן.

ראש משלחת הכנסת, ח"כ עליזה לביא אמרה לאחר ההצבעה, "האובססיה של המוסדות האירופיים לעסוק בישראל נותרה כשהיתה, אך בעקבות מאמץ עיקש הצלחנו לראשונה לכלול בדוח הסופי גם קריאה מפורשת להפסיק את התמיכה בטרוריסטים ובני משפחותיהם".

"לצערי חברות רבות במועצה עיוורות לעובדה שהסכסוך לא החל בהכרזתו של טראמפ או בבנייה בירושלים, אלא נעוץ בסירוב העקבי של הפלסטינים לקבל את עצם קיומה מדינת ישראל בכל טריטוריה שהיא. מאחורי הקלעים יותר מדינות קשובות לטענותינו והמאמצים נושאים פרי, גם אם באופן חלקי. אך ההתעקשות לשוב ולאמץ כל דרישה פלסטינית להחלטות מופרכות בהליכי חירום - לא רק שלא מקדמת את השלום, היא מרחיקה אותו ומעודד את הפלסטינים להמשיך ולהימנע ממשא ומתן ישיר", הוסיפה לביא.