תיעוד בלעדי: הרב צבי יהודה בנטיעות בשילה ב-1978באדיבות משפחת בהרב וארכיון עפרה

בדיוק לפני 40 שנה הגיעו מאות יהודים לאזור היישוב שילה שבבנימין, והקימו נקודת התנחלות חדשה סמוך למקום המשכן.

בסרטון מיוחד שנחשף הערב, נצפים יחד הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל, הסופר ישראל אלדד, חברי הכנסת משה שמיר וגאולה כהן, הרב משה לוינגר והרב חנן פורת ועוד רבים ממחדשי ההתיישבות ביהודה ושומרון.

האירוע התקיים בט"ו בשבט אך מעבר לנטיעת העצים השתתפו הנוכחים גם בהנחת אבן פינה ליישוב החדש.

הסרטון צולם על ידי אברהם בהר"ב ז"ל, איש לח"י לשעבר, תושב פתח תקווה אשר ליווה את העליות הראשונות של הישובים בבנימין ובשומרון עם מצלמת שמונה מילימטרים צבעונית שהייתה נדירה באותם ימים.

כאוהד מושבע של 'גוש אמונים' הוא השקיע רבות בעריכה ובשימור הסרטים. אלמנתו מסרה את עזבון הסרטים ליהודה עציון שהיה מקורב אליו ואף עזר לו בהפקת חלק מהסרטונים. לאחרונה התגלגל הצילום לידיהם של אורית רפופורט, רכזת קהילה בישוב שילה ואל שיראל בלייכר, תושב שילה, שנדהמו לגלות את פיסת ההיסטוריה המיוחדת הזו מונחת בקרן זווית.

גאולה כהן שכיהנה באותה עת כחברת כנסת מטעם הליכוד השתתפה בטקס ובדבריה חיברה בין הנטיעות לאירועים האקטואליים באותם ימים, "מה שאין לו שורש בארץ הזאת לא יצמח ולא יצמיח, רק ביאושים... ולכן לא צמחה פה אלא שממה במשך כל אלפי השנים האלה בידי אויבינו, כי לא היה להם פה שורש. ולכן הנטע הזה שרוצים לנטוע פה היום באדמת יהודה ושומרון, ממשל אוטונומיה, זה נטע זר ולא יצמח ממנו שום פרי אלא רק קוץ ודרדר. צריך להיות פה ראש הממשלה ומכאן להשיב את התשובה להפסקת השיחות, תנופת התנחלות רבתי בארץ ישראל", אמרה כהן.

הסופר משה שמיר שכיהן גם הוא כח"כ מטעם הליכוד, דיבר בשבח "מאמיני שלמותה של ארץ ישראל".

הרב חנן פורת שהיה אז בן 35 חיבר בדבריו באירוע בין סיפור חנה ושמואל בנה בספר שמואל לתנועת ההתנחלות שצברה תאוצה, "יבורך המקום הזה. שנה זו חמישה בתים ועשרה בתים, ומאה בתים ואלף בתים. בתים של ממש ובתים של משפחות. עד שיהו כולם עולים בדמעות ותחנונים ברחמים גדולים אקבצך ולא בפירוד, לא כאלה שבקושי נותנים לנו להתכנס כאן במקום הזה, אלא בשמחת עולם, ברחמים גדולים אקבצך".

יגאל דילמוני, סמנכ"ל מועצת יש"ע, הגיב לקטע המרגש שנחשף הערב ואמר כי "אין ספק שלשמוע את חנן פורת מלפני 40 שנה בחזון נבואה שכאן יגורו אלפים, והחלום הולך ומתגשם זהו דבר יותר מנפלא ונס אלוקי".

השבוע התקבצו נכדיהם של מייסדי היישוב לשחזור התמונה במקום בו הונחה אבן הפינה.

שחזור הנחת אבן הפינה ליישוב שילה
שחזור הנחת אבן הפינה ליישוב שילהצילום: דוברות שילה

ביישוב שילה נערכות בימים אלה ההכנות האחרונות לחגיגות ה-40 שיתקיימו במוצאי שבת פרשת יתרו, ה-3 בפברואר 2018.

צפו באלבום תמונות מיוחד מתוך אירוע הנחת אבן הפינה ליישוב: