ח"כ נורית קורן
ח"כ נורית קורןצילום: חזקי ברוך

ח"כ נורית קורן (הליכוד), יו"ר הוועדה לחקר האמת בפרשת ילדי תימן, מקווה שפתיחת קברי הילדים לבקשת 17 משפחות יוצאי תימן תחשוף חלק מהתעלומות הגדולות בישראל.

"התחלתי את המאבק שלי מאז שאני חברת כנסת יחד עם ראש הממשלה, כדי לפתוח את הפרוטוקולים", מספרת קורן, ''לאחר מכן נאבקתי לפתוח את הוועדה המיוחדת ובמסגרת הוועדה הגשתי הצעת חוק שמדברת על פתיחת קברים ולקיחת DNA בעקבות כל תעודות הפטירה שהופיעו בתוך חומרי החקירה של ועדת כהן קדם".

ח''כ קורן מספרת איך הצליחה להתגבר על ההתנגדות החרדית לפתיחת הקברים, "היתה לי מלחמה מאוד גדולה עם החרדים בכנסת, עם הרבנים, ואני ביקשתי שהוועדה תתכנס ותיתן הנחיות והמכון לרפואה משפטית הציג בפניהם איך יעשה תהליך ה-DNA כי בעצם הדבר החשוב ביותר לפי היהדות שאסור לגעת בקברים.

''בסופו של יום הם הבינו שחייבים לעשות את התהליך הזה ואני שמחה שהפרקליטות השיבה לבית המשפט שאכן היא מסכימה לפתוח את הקברים והכל יעשה לפי הצעת החוק שלי שנמצאת בפני קריאה שנייה ושלישית. זה הישג גדול נוסף שהנה אנחנו באמת הולכים לחקר האמת".

היא מעריכה שבחלק מהמקרים הילדים נרצחו, "יש תיעוד של כל מיני סיבות מוות מאוד הזויות, כמו ילדה בת תשעה חודשים שינקה ונפטרה בגלל שהיו לה אבנים בכליות. טענו שילדה אחרת חלתה בניוון שרירים כבר שנתיים למרות שזו ילדה שהגיעה מתימן אז מאיפה הם ידעו שכבר שנתיים היא חולה?

''כל הזמן גם טענו שבאותה תקופה היו הרבה מחלות כמו מחלות פוליו וכל מיני זיהומים ומהם נפטרו הילדים אבל כשאתה קורא את כל תעודות פטירה אתה מבין שיש כל מיני סיבות הזויות שאתה לא יכול לקבל אותן''.

קורן גם מחזיקה בעדויות על מחקרים רפואיים שנעשו וניתוחי גופות, ''יש עדות על כך שאחת הרופאות בבית חולים בראש העין כתבה מכתב למנהל בית החולים שנתנו לילדים כל מיני תמיסות למרות שהם היו מאוזנים ולא היו צריכים לקבל שום דבר. הרופאים נתנו את התמיסות למרות שהם ידעו שהם הורגים את הילדים והם המשיכו לתת אותם. אז אתה מבין שהם עשו עליהם כל מיני ניסיונות, הילדים נפטרו כתוצאה מזה".

בעקבות פתיחת הקברים, ח"כ קורן מעריכה שיימצאו חלק מהילדים. ''צריך לבדוק האם אותם ילדים שנפטרו על פי ועדת כהן קדם אכן קבורים באותם קברים. להזכיר לך שבעצם המשפחות לא קיבלו את הגופה לידיהן, המשפחות לא קברו אותם, מי שקבר אותם זה חברה קדישא בלי ההורים שלא ניתן להם לא להיפרד ולא להתאבל ואפילו לא לדעת את הציון של הקבר וצריך לבדוק את זה. המטרה כרגע לדעת של מי שרידי הגופה וזה הדבר החשוב ביותר למשפחות".

היא משוכנעת שעוד ועוד יוצאי תימן יגלו קרובי משפחה שנמסרו לאימוץ, "ביום רביעי מצאנו ילדה מאומצת ואיחדנו אותה עם המשפחה שלה שזה גם הישג גדול וכאן באמת אני רוצה להגיד תודה לחברת MyHeritage שיחד איתי הקימה מאגר DNA שהתחלנו להקים אותו באוגוסט 2015, וורדה פוקס היתה מהנבדקים הראשונים ובעקבות הכנסים שאני עושה בכל הארץ הגיעה בספטמבר 2017 עפרה שהיא בת המשפחה של ורדה פוקס, נתנה דגימת DNA והיתה לנו התאמה, אני שמחה שהצלחנו להפגיש.

''זאת המשפחה השלישית של ילד מאומץ שהילד המאומץ פוגש את משפחתו הביולוגית, אני מאוד שמחה לעשות את זה", מוסיפה ח"כ קורן.