זוכרים ומעריכים
זוכרים ומעריכים צילום: לימוד FSU

במרתף השואה בהר ציון הותקן היום (חמישי) שלט הוקרה לחסיד אומות העולם, אוסקר שינדלר, שאחראי על הצלת חייהם של כ-1,200 יהודים.

האירוע התקיים ביוזמת ארגון לימוד FSU, ועידת התביעות נגד גרמניה, מצעד החיים, ועמותת מרתף השואה.

ב-1974 נפטר שינדלר ונקבר על-פי בקשתו בבית הקברות הקתולי-פרנציסקני בהר הציון, סמוך למקום בו נמצא מרתף השואה, המוזיאון הראשון להנצחת השואה שהוקם בישראל.

בשנים הראשונות שימש המרתף כבית עלמין סמלי עבור הניצולים אשר כיסו את קירות המוזיאון במצבות המנציחות את קהילותיהם שנחרבו.

האירוע היום החל בבית הקברות הקתולי-פרנציסקני, בטקס זיכרון קצר ליד קברו של שינדלר. בתו של ניצול רשימת שינדלר יעקב לזר, לילי הבר, שמשמשת גם כיו״ר ארגון ניצולי קראקוב, נשאה דברים ליד הקבר ואמרה כי ״שינדלר לא הציל רק 1,200 יהודים בזמן שהוא מסכן את חייו, אלא עשרות אלפי נשמות, הצאצאים של הניצולים.

''עלינו להוקיר ולזכור אותו, ואת כל אותם האנשים הנפלאים שהצילו אנשים וסיכנו את חייהם תוך כדי מעשי הגבורה״, הדגישה הבר.

צילום: לימוד FSU

הרב יצחק גולדשטיין, יו״ר מרתף השואה, אמר לאחר נשיאת תפילה לזכרו של שינדלר כי ״אין זה מובן מאליו שהגיעו היום לכאן כל כך הרבה יהודים להוקיר את זכרו של שינדלר, והדבר מהווה הוכחה ברורה לגדולה שבמעשיו״.

לאחר מכן התקיים טקס התקנת שלט ההוקרה לשינדלר במרתף השואה, והודלקה משואת זיכרון מיוחדת לזכר הנספים.

ניצולת השואה בת ה-86, ברוניה שקולניק, אמרה במהלך הדלקת משואת הזיכרון כי ״האירוע הזה הוא מרגש בצורה יוצאת דופן – להיות כאן, במדינת ישראל, ולהוקיר את זכרם של אותם האנשים שהצילו נשמות רבות בעם ישראל, אין הדבר מובן מאליו בעבורנו״.

חיים צ׳סלר, מייסד ״לימוד״ ויוזם האירוע, אמר כי ״מרתף השואה הוא המקום בו נקבר אפרם של 250 אלף נרצחים שהובאו מ-20 מחנות השמדה, וזהו המקום לציין את זכרו של אחד מגדולי חסידי אומות העולם, אוסקר שינדלר״.

שלמה גור, סגן נשיא לוועידת התביעות בישראל, אמר כי ״הענקת התואר של חסיד אומות העולם זו הכפרה של כולנו לאוסקר שינדלר, שזכרונו הלך ונשכח במהלך השנים. האירוע היום הינו ההוקרה לגבורה שהפגין בהצילו את 1200 היהודים, ועלינו להמשיך לזכור ולא לשכוח״.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו