ריבלין: אסור לנו להיכנע לאנטישמיות

נשיא המדינה נשא דברים בפני הסגל הדיפלומטי המוצב בישראל לציון יום הזיכרון הבינלאומי לשואה.

ערוץ 7 , ט' בשבט תשע"ח

ריבלין: אסור לנו להיכנע לאנטישמיות-ערוץ 7
ריבלין ביד ושם
צילום: מארק ניימן, לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נשא דברים בפני הסגל הדיפלומטי המוצב בישראל, לציון יום הזיכרון הבינלאומי לקרבנות השואה

לרגל יום הזיכרון נערך במוזיאון "יד ושם" יום עיון לסגל הדיפלומטי המוצב בישראל ממדינות העולם.

במהלך יום העיון נשאו דברים נשיא המדינה ריבלין ויו"ר ''יד ושם'' אבנר שלו. בסיום האירוע סייר הנשיא בתערוכת "הבזקי זיכרון" המציגה צילומים נדירים שצולמו על ידי יהודים בתקופת השואה.

"73 שנים חלפו מאז שמשרפות אושוויץ נדמו ואושוויץ הפך לסמל השואה", אמר הנשיא והוסיף "האו"ם החליט כי היום שבו הצבא האדום שחרר את אושוויץ צריך להיות יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, למען השואה. החלטה זו מכירה בחשיבות הזיכרון של השואה ועד כמה חשוב ללמד את הדורות הבאים על השואה ולהמשיך במחויבות: 'לעולם לא עוד'.

''עם זאת, הזיכרון לבדו אינו מספיק. כולנו ראינו לאחרונה עלייה בהתפשטות של רעיונות אנטישמיים, גזעניים וניאו-נאצים, אנו חוזים בהתגברות מעשי אלימות אנטישמיים ברחבי העולם. קבוצות שבעבר הוקעו מהזרם המרכזי על ידי המערכת הפוליטית, מבקשות לחלחל פנימה''.

לדברי ריבלין, ''בסביבה זו העם היהודי מרגיש פחות בטוח במדינות מסביב לעולם, חלקם אף מרגישים שהם צריכים להסתיר את יהדותם. כל אלה מתרחשים עכשיו באירופה ובמקומות אחרים בעולם. אסור לנו להיכנע לאנטישמיות, אנחנו חייבים להילחם באנטישמיות, גם כשהיא מוסווית כאנטי-ישראלית''.

''עלינו למתוח קו אדום ברור מאוד בינינו ובין אלה המייצגים שנאה, ניאו-נאציזם ואנטישמיות. חובתנו, נציגיה הרשמיים של ישראל ונציגי כל המדינות, לעמוד איתן ולהילחם נגד כל ביטוי לגזענות ולשנאה'', הדגיש הנשיא.

"הבזקי זיכרון - צילום בתקופת השואה", היא תערוכה שמציגה את התיעוד הוויזואלי בתקופת השואה, תוך הפניית זרקור לנסיבות הצילום ולתפיסת עולמו של הצלם המתעד ותוך התייחסות לנקודת מבטם השונה והייחודית של הצלמים היהודים. בתערוכה מוצגים קרוב ל-1500 אימג'ים (דימויים) הכוללים תצלומים, אלבומים, יומנים ודפי עיתון.