מסעות לפולין? לא עוד

מזכ"ל תנועת הנוער עזרא קורא להפסיק את המסעות של בני הנוער לפולין, מחשש לשלומם. "איננו יודעים כיצד יפעלו גורמי האכיפה בפולין".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ג בשבט תשע"ח

שאול דה מלאך
שאול דה מלאך
צילום: ירון שיין

מזכ"ל תנועת הנוער עזרא, שאול דה מלאך, קורא להפסיק את נסיעת בני נוער ישראלים למסעות בפולין, בעקבות החקיקה הפולנית ולפיה מי שיקשור בין העם הפולני להשמדת היהודים בשואה עלול להישלח לכלא.

במכתב ששיגר מזכ"ל "עזרא" לשגריר פולין בישראל, נאמר כי "החוק שנחקק בפרלמנט קובע מאסר של עד שלוש שנים למי שמקשר את העם הפולני לשואה. לצערנו, העם הפולני קשור לכך. מחשש לשלומם, אנו קוראים לאלפי חניכנו ומדריכינו להימנע מיציאה למסעות לימודיים אלו. איננו יודעים כיצד יפעלו גורמי האכיפה בפולין".

עוד הוסיף המזכ''ל, "לא כרתנו חוזה עם ההיסטוריה וכחלק מהמסע לפולין, חניכנו לומדים על הפרק החשוך והנורא בתולדות ישראל והעולם כולו. חלקים נרחבים נכתבו בו בשותפות העם הפולני לרצח העם היהודי השיטתי. המחנות על אדמת פולין, השומרים שהעלימו עין, בני הכפרים ומשתפי הפעולה שעמדו מנגד".

דה מלאך הסביר כי "לצערנו, בעוד צאצאי הנספים באים ללמוד על העץ שנגדע על אדמת פולין, צאצאי אותם שעמדו מנגד נהנים מהכנסה כלכלית. יש גבול לציניות, מי שלא מכיר ולוקח אחריות על מעשיו ועל חלקו בשואת העם היהודי לא יכול להמשיך ו'ליהנות' מהכסף של העם בו פגע".

לסיכום כתב מזכ''ל תנועת עזרא, "צר לנו על הקריאה לביטול מסע חינוכי זה המחבר את הדור הצעיר של העם היהודי לזוועות שעליהם אנו אומרים 'לא עוד' אך משהחליטה ממשלת פולין לחוקק חוק פוגעני שכזה, אנו נדרשים למעשה חינוכי ולאחריות כלפי העבר והעתיד".