ריבלין עם מקבילו היווני
ריבלין עם מקבילו היווניצילום: חיים צח, לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין פתח את ביקורו ביוון היום (שני), בטקס קבלת פנים ממלכתית בארמון הנשיא שנערך על ידי נשיא יוון ורעייתו.

במהלך הטקס נוגנו המנוני שתי המדינות ושני הנשיאים סקרו את משמר הכבוד. משם המשיכו הנשיאים לפגישת עבודה מדינית בה מסרו השניים הצהרות לתקשורת ודנו על שיתוף הפעולה בין המדינות.

"אני מודה לך כבוד הנשיא על האירוח הנהדר שאנו זוכים לו כאן, אין שנייה להכנסת האורחים היוונית המפורסמת", הודה הנשיא ריבלין לעמיתו על קבלת הפנים החמה בה התקבל, ״הקשרים בינינו אינם רק נחלת העבר הרחוק. באתי לכאן היום בשל הידידות האמיצה בין ישראל ליוון בהווה.

''באתי לכאן על מנת להניח יסודות לשיתוף פעולה פורה עוד יותר בעתיד. כמו מרחבי הים, גם שיתוף הפעולה בין ישראל ליוון הוא בעל פוטנציאל עצום".

ריבלין ציין את התחומים הרבים בהם מתקיים שיתוף פעולה פורה בהם ביטחון ולוחמה בטרור, סייבר, טכנולוגיה רפואית וחקלאות וציין שהוא מקווה לקדם את שיתוף הפעולה בין ישראל, יוון וקפריסין בתחום האנרגיה ובפרט בתחום האנרגיה הירוקה.

עוד הוסיף הנשיא, "אני מבקש להביע את הערכתנו על ההתמודדות האנושית של יוון בהגשת סיוע מידי לפליטי מלחמת האזרחים בסוריה. בישראל טיפלנו באלפי פצועי המלחמה המתמשכת הזו, למרות היותה של סוריה מדינת אויב".

הנשיא ציין את עיתוי הביקור ואמר ״במסגרת ביקורי כאן אשתתף היום באירועים לציון יום הזיכרון הבין לאומי לשואה באתונה ומחר כמובן אהיה בסלוניקי, אנחנו מלאי הערכה לך כבוד הנשיא ולראש הממשלה על היוזמה שלכם להקמת מוזיאון השואה ביוון ואנחנו רוצים להביע את התודה של העולם ההומני כולו, על כך שהאמירה שלכם ש-Never Again, לעולם לא עוד, אינה רלוונטית רק לקורבנות אלא גם לאותם עמים אשר בהם הייתה בעיה של גזענות ובעיה של אנטישמיות.

''זיכרון לקחי השואה ויהודי יוון שנספו בה חיוני היום יותר מתמיד. רק חינוך יכול לעצור את הגל הגואה של אנטישמיות ושנאה", אמר ריבלין.

עוד הוסיף הנשיא בעניין החלטת אונסק״ו באשר למעמדה של ירושלים, ״אין איש בעולם שלא יודע שאתונה היא בירת יוון, אין איש בעולם שלא יודע שרומא היא בירת איטליה, ואפילו לא אונסק״ו תשכנע מישהו בעולם שירושלים היא לא בירת ישראל''.

נשיא יוון אמר לריבלין "כבוד הנשיא, ידיד יקר, בשמחה רבה אני מברך אותך באתונה ומחזיר לך על האירוח שלך בישראל. הביקור שלי במדינה שלך לא רק היה נקודה חשובה בקשרים בין יוון לבין ישראל אלא גם נשאר בזיכרון שלי כחשוב מכיוון שביקרתי ביד ושם - במוזיאון השואה״.

עוד הוסיף, ״הביקור שלך ביוון מתרחש בתקופה שבה קשרינו נמצאים ברמה יוצאת מן הכלל באמת ועם הזמן הקשרים הללו הולכים ומעמיקים לטובה למען מדינותינו. בעניין זה משפיעים גם כן שיתוף הפעולה הטרי-לטראלי בשיתוף הרפובליקה הקפריסאית״, אמר נשיא יוון והוסיף ״אנחנו מכירים את היחסים הקרובים ושיתוף הפעולה שקיים בין ישראל והאיחוד האירופאי כקשרים אסטרטגיים גם לישראל וגם לאיחוד האירופאי.

''מדינת ישראל מבחינה דמוקרטית ובאוריינטציה הפוליטית, נמצאת הרבה יותר קרוב למערב ולאיחוד האירופאי לכן אנו ביוון תומכים בקשרים הדוקים של ישראל עם המועצה לקשרי האיחוד האירופאי וישראל״, אמר נשיא יוון.

בפגישתם המצומצמת דנו השניים בהרחבה באפשרות לקידום המו״מ בין ישראל והפלסטינים, במצב הנוכחי בעזה ובהתבססות האיראנית בלבנון ובגבולותיה הצפוניים של ישראל.

מוקדם יותר הבוקר הניח הנשיא זר באנדרטה לזכר החייל האלמוני היווני למרגלות בניין הפרלמנט באתונה.