נלחמות על הנשיות
נלחמות על הנשיות צילום: דוברות

מאות בנות מדרשה התכנסו ליום לימוד ועיון ביחס למהותה וייחודה של האישה.

בכנס שאורגן על ידי ראשי מדרשות לבנות בשיתוף עם הארגונים חותם, מרכז ליב"ה ואיגוד רבני קהילות, העבירו שיעורים הרב שמואל אליהו, הרבנית עידית איצקוביץ, הרב צבי קוסטינר, הרב דוד פנדל והרב יהושע ואן דייק.

הרב פנדל, ראש ישיבת ההסדר בשדרות, שיבח את הכוח המיוחד של האישה שלא משתנה בפני אף אג'נדה, "מכוח התכונות המיוחדות נשים זוכות להיות מנוע של תורה, מתוך הכוח של תורה היא דואגת שהבית יהיה של קדושה. פמיניסטיות כזאת מתבקשת בדור של גאולה.

''לא ניתן לשום אג'נדה לטשטש את הנשיות, את הגבורה, אנחנו שואפים להגיע בדור של גאולה לבתים של קדושה וטהרה, במיזוג של הכוח הגברי עם הכוח הנשי", אמר פנדל.

הרב יהושע ואן דייק מישיבת איתמר סיפר ביום העיון כי "פרעה הבין שאם הוא יחליף מלאכת נשים לגברים הוא ימעט את הילודה, יש אופי נשי, הייחודיות הנשית, וכשרוצים להפוך אישה לגבר זה ממעט ילודה, זה מבזה את הנשים, משפיל את כבודם.

''לא כל רב יכול להחליט בהלכות ציבור, הרבנות הראשית ורבני ישראל קבעו שזה לא מקומה של אישה בצבא. אנחנו לא מחלישים את הצבא, אנחנו מאמינים בצבא, אנחנו מאמינים במדינה, ולכן יש לנו את הכוח להיאבק על זה", הסביר.

הרבנית עידית איצקוביץ הוסיפה כי "בנפש האישה הרגש הוא יותר דומיננטי, ותפקידם של הנשים בבית הוא לבנות רגשות קודש".

ראש ישיבת מצפה רמון הרב צבי קוסטינר אמר כי "הדבר הכי מרכזי של הנשים היום -כשכל הקרב הוא על הריסת המשפחה- הוא שמירת הקדושה. אם יש קדושה הקב"ה נמצא שם, ואם ח"ו נופלים בדברים האלו הקב"ה לא שם.

"צריך לדבר בצורה הכי ברורה, מה התפקיד של האישה, ראינו במצרים - הנשים הצדקניות הקימו את המשפחה בישראל, אותה אמונה פנימית יסודית זה מה שבנה את המשפחות בישראל. הניסיון לגייס את הבנות הוא חלק ממלחמת תרבות ומהניסיון להרס המשפחה".

הרב שמואל אליהו סיים את יום הלימוד ואמר "שמים בנים ובנות יחד בנגמ"ש, בעמדת שמירה, איך מצפים שהאישה תקים משפחה אחר כך? למה זה טוב? מתוך 192 מדינות רק ב-2 יש שירות צבאי חובה לנשים: ישראל וצפון קוריאה. למה עשו את זה? זה ערך! הפכו את זה לדגל! ולשם כך מנצלים את הרצון של הבנות לתרום לעם ישראל, את הרצון הכנה לתרום ולעשות, לוקחים ומשתמשים בו לביטחון המדינה.

"זה ודאי לא תורם, כמו שאמר ראש אכ"א הקודם - זה לא שיקול צבאי, יש פה עניין ערכי. לא מדובר פה על שיוויון, לא על כבוד האישה, יש פה ערך חדש - מגדר, כל אחד חופשי להגדיר מה שהוא", תקף הרב אליהו.

בכנס הוקרנו גם דבריהם של הרב יהושע שפירא - ראש ישיבת רמת גן והרב יעקב אריאל - רב העיר רמת גן לשעבר, שאמר "שירות משותף ביחידה קרבית אסור לכל הדעות מהקצה הימני לשמאלי ואסור לשרת ביחידה כזאת וכן דעת רוב רבני ישראל שגם ביחידות אחרות מעורבות זה אסור. אנחנו באופן עקרוני נגד תערובת בנים ובנות בצבא".

הרב יעקב דביר, ממארגני הכנס, אמר כי "דווקא בעת הזו כשיש בילבול וטשטוש ביחס למהותה של האישה ותפקידה המיוחד, חשבנו שנכון לחזור על הראשונות ולהפגיש את בנותינו עם אמיתתה של התורה וערכן האמיתי. שמחנו לראות את מאות הבנות שהגיעו והשתתפו ביום זה ומשמיעות קול נשי אמיתי".