האפיפיור פרנציסקוס
האפיפיור פרנציסקוס צילום: רויטרס

הסערה סביב החוק הפולני האוסר את השימוש בביטוי "מחנות ההשמדה הפולניים" ואת האזכור על הפשעים שביצעו חלק מהפולנים במהלך מלחמת העולם השנייה, הגיעה עד לוותיקן.

האפיפיור פרנציסקוס אמר היום (שני) כי על הקהילה הבינלאומית להילחם יחד באנטישמיות ו"באדישות" כדבריו לזיכרון השואה. "לכל המדינות יש אחריות להילחם באנטישמיות ובנגיף האדישות המאיים למחוק את זכר השואה", אמר האפיפיור.

הוא אומנם לא הזכיר בנאומו בצורה מפורשת את החוק הפולני החדש המעורר סערה, אולם סיפר לנוכחים על ביקורו בשנת 2006 במחנה ההשמדה הגרמני לשעבר אושוויץ-בירקנאו על אדמת פולין, ואמר כי "אני זוכר את שאגת הדממה מחרישת האוזניים שהותירה מקום לדמעות בלבד, תפילות ובקשות לסליחה".

האפיפיור פרנציסקוס הוסיף עוד בנאומו כי "הוא קורא לנוצרים ויהודים לבנות זיכרון משותף לשואה. זוהי חובתנו והאחריות שלנו למסור את זיכרון השואה בצורה מכובדת לדורות הצעירים".

בעקבות הסערה שפרצה בימים האחרונים סביב החוק הפולני החדש, הודיע משרדו של ראש הממשלה נתניהו כי לאחר שיחה עם ראש ממשלת פולין, מתאוש מורבייצקי, הוסכם כי שתי המדינות יפתחו בדיאלוג כבר השבוע, על מנת לנסות ולמצוא נוסחה משותפת שתאפשר את העברת החוק ללא הכחשה של הפשעים שביצעו חלק מהפולנים במהלך מלחמת העולם השנייה.