עימותים במזרח ירושלים
עימותים במזרח ירושלים צילום: הדס פרטוש, פלאש 90

צה"ל החליט על שינוי גבולות הגזרה ותפקידי היחידה המרחבית בנימין, זאת כחלק משינויים גדולים יותר באוגדת איו"ש שאושרו על ידי הרמטכ"ל כדי להתמודד עם התגברות הפיגועים שמנסים מחבלים להוציא מאזור עוטף ירושלים.

בצה"ל הבינו כי כיום אין גוף אחד שמטפל בכל עוטף ירושלים בין אזור השומרון לבין אזור עציון. עד היום, התחלקה הגזרה בין אחריותם של מח"ט בנימין ומח"ט עציון.

"ייחודו של אזור העוטף הוא הן בעליה במספר המפגעים בעלי תעודת זהות כחולה והן במקומות מקלט לאותם מפגעים, דבר שהצריך מענה חדש לאזור עוטף ירושלים", אומר דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס.

לפיכך הוחלט בצבא לערוך שינויים בשטח, כשאחד מהם הוא הקמת חמ"ל משותף של צה"ל, השב"כ והמשטרה באזור העוטף וגיבוש מסגרת משותפת לריכוז המאמץ נגד האיומים מצד הטרור.

בנוסף, הוחלט שמח"ט בנימין יהיה אחראי מעתה על כל אזור עוטף ירושלים, כולל הכפרים אבו דיס ועזריה.

השינוי השלישי הוא שחלקים צפוניים מחטיבת בנימין יועברו לחטיבת השומרון. עוד הוחלט על סבב מינויים במסגרתו אל"מ שרון אסמן ימונה לתפקיד מח"ט בנימין וסא"ל דוד שפירא ימונה כמח"ט עציון.

מדובר במהלך שמתבצע בתום עבודת מטה של כשנה, והיו שותפים לה מפקד פיקוד המרכז האלוף רוני נומה ומפקד אוגדת איו"ש תא"ל ערן ניב.

במסגרת השינוי יועבר האזור הצפוני של חטמ"ר בנימין לאחריותם של החטיבות המרחביות אפרים ושומרון, כשהעיר רמאללה תישאר באחריות חטמ"ר בנימין. הכפרים כמו אבו דיס ועזריה הסמוכים לירושלים יועברו במסגרת השינוי מאחריות חטמ"ר עציון לאחריות חטמ"ר בנימין.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו