"נחושים לבלום את הקנאות האיראנית"

ראש הממשלה נתניהו ונשיא רוסיה פוטין השתתפו יחד בטקס לציון יום השואה הבינלאומי במוזיאון היהדות במוסקבה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ג בשבט תשע"ח

נתניהו בטקס במוסקבה
נתניהו בטקס במוסקבה
צילום: קובי גדעון, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין השתתפו אחר הצהריים (שני) באירוע לציון יום השואה הבינלאומי במוזיאון היהדות והסובלנות במוסקבה.

ראש הממשלה נתניהו אמר למארחו, "ידידי הנשיא, אני מודה לך על ההזמנה לביקור במוזיאון היהדות והסובלנות המרשים. אני חייב להוסיף שאני יודע שבלעדיך הוא לא היה קם. אני נרגש לצפות בתיעוד המרתק של קורות עמנו על אדמת רוסיה, כולל בשנים האלו שהקהילות היהודיות זוכות לשגשוג בתמיכת הרשויות ובתמיכתך".

נתניהו דיבר על המלחמה נגד הכחשת השואה. "המוזיאון מציג גם פרקים עגומים ובראשם השואה. השואה היא שבר חסר תקדים בתולדות האנושות. היא הוכיחה משהו שאמרת אתה לפני רגעים אחדים, ואני מחדד - שאם לא עוצרים את השנאה התהומית כלפי היהודים היא מתפשטת מהר מאוד והיא מכלה גם עמים אחרים. שליש מהעם היהודי הושמד באכזריות מחרידה בשואה, ועל כך נוספו עשרות מיליונים במדינות העולם, ובראש ובראשונה כאן ברוסיה. משימתנו היא להילחם באידאולוגיות קיצוניות כשהן
מספיק קטנות, להילחם בהן בזמן ובעוצמה. משימתנו היא לשנן את לקחי המאבק באנטישמיות, להילחם בה יחד, בעוצמה. למען עתידנו המשותף".

"אתה הזכרת דבקות באמת. הדבקות באמת ביחס לעבר היא צעד הכרחי כדי לקחת אחריות לקראת העתיד. קודם כל יש כאן שאלה של צדק. צדק עם הקורבנות, זה מול מכחישי השואה למיניהם. וצדק גם עם הגיבורים שנלחמו, נפצעו ומתו כדי לעצור את המפלצת הנאצית. אנחנו אף פעם לא שוכחים את חלקו של הצבא האדום בניצחון הזה. כאן במוזיאון הזה, אדוני הנשיא, אנחנו רואים את האמת. אנחנו מתייחדים עם זיכרונם של אחינו ואחיותינו שנרצחו על ידי הנאצים, אנחנו מצדיעים ללוחמי הצבא האדום, בתוכם מאות אלפי יהודים, שרבים מהם זכו למדליות על גבורתם, ושיחד עם הלוחמים האחרים בלמו את המכונה הנאצית", אמר נתניהו לפוטין.

נתניהו סיפר, "היום אני מצדיע למפקד הלוחם אלכסנדר פצ'רסקי, קצין יהודי בצבא האדום, שיזם והנהיג את המרד בסוביבור. שאלתי איך הם עשו את זה? היו שם עשרות קצינים נאצים, מאות שומרים נאצים. זה התחיל במה שאמרנו, מה שאתה אמרת לי פה בצעידה במסדרון - הוא סרב להיכנע. כנגד כל הסיכויים הוא וחבריו הצליחו להתגבר על שומריהם הנאצים, ולפרוץ החוצה, אל החופש. רובם לא שרדו. פצ'רסקי שרד, אבל הוא היה מוכן למות. המרידה הזאת בנאצים, בתחתית השפל של עמנו, כנגד כל הסיכויים, יש מי שחשב שאולי זו התחתית של ההיסטוריה שלנו, אבל למעשה זה סימן את ההפך הגמור, את הרצון שטמון בעמנו לא להיכנע לאלה שרוצים להשמיד אותנו - וזה הרגע שסימן יותר מכל את המפנה בתולדות ההיסטוריה היהודית".

הוא פנה לפוטין ואמר לו, "מתחתית השאול, מאומה חסרת מגן, הפכנו למדינה חזקה בעלת כושר לחימה, שמסוגלת להגן על עצמה בכוחות עצמה. זו תפנית שאין לה תקדים בתולדות העמים. הנחישות שלנו להגן על עצמנו, היא קיר ברזל, קיר פלדה, שאינו נסדק, והוא ימשיך להגן עלינו. אדוני הנשיא, אני יכול להעיד שבין מנהיגי העולם יש מעטים שמבינים זאת כמוך".

נתניהו ביקש מנשיא רוסיה לסייע לו להילחם בקנאות שמובילה לטרור. "75 שנים אחר הגיהינום, אנחנו נחושים לבלום משטרי קנאות, ובראשם איראן שאומרת באופן גלוי שמטרתה להשמיד אותנו. אף אחד מהם לא יצליח, לא משטרי הטרור ולא שלוחותיהם בתנועות הטרור, אבל צריך להבין שהסכנה שנובעת מהם מאיימת לא רק עלינו, אלא גם על העולם כולו. נתייצב מולם בעוז כדי להבטיח את נצח ישראל, נתייצב מולם איתן כדי להבטיח את עתיד האנושות. ובמוזיאון החשוב הזה, של יהדות ושל סובלנות, אני מבקש לומר לכם דבר אחד וודאי - לא תהיה שואה נוספת".