הבהרתי לפוטין: אנחנו נבלום את איראן

ראש הממשלה בנימין נתניהו מספר כי הסביר לנשיא הרוסי שישראל אינה מוכנה להשלים עם אף איום שעלול להתפתח על אזרחיה בגבולות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ג בשבט תשע"ח

נתניהו ופוטין
נתניהו ופוטין
צילום: קובי גדעון, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם עיתונאים הערב (שני) לאחר פגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

"סיימנו עכשיו כמה שעות של שיחות מאוד טובות ומאוד מעמיקות עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. יש פה יחסי ידידות אישיים וגם הייתי אומר מפגש אינטרסים מובהק בהרבה תחומים בין רוסיה לישראל. זה היה מפגש טוב מאוד", אמר נתניהו.

הוא ציין כי שוחח עם נשיא רוסיה בנוגע לאיומים מסוריה ולבנון, נושאים שעימם דיבר גם עם הנשיא טראמפ. "הפגישה הזו מתרחשת בתקופה בה יש שינוי. אנחנו בקו פרשת המים בסוריה - האם איראן תתבסס בסוריה או שהתהליך הזה ייבלם. אני הבהרתי לפוטין שאנחנו נבלום אותו. אם זה לא ייבלם מעצמו אנחנו נפעל ולמעשה כבר פועלים לבלום את האיום הזה".

"דיברנו גם על לבנון", אמר נתניהו כשהוא מתכוון למפעלי נשק של חיזבאללה הפועלים במדינה, "ואמרתי לו שהאיום בנשק מדוייק מלבנון הוא איום שמדינת ישראל לא מוכנה לקבל אותו ואם נצטרף לפעול - נפעל".

"המפעלים הללו בשלבי הקמה. חשוב שהאויבים שלנו יבינו שלא רק שישראל לא תקבל את קיום המפעלים האלה, אלא שגם המעצמות לא יקבלו זאת", הוסיף נתניהו.

הוא הוסיף כי השיחה נסובה גם על משמעויות של מה שהגדיר "תרחישי הסלמה באזור" והטיפול בהם.

"לא ישראל היא זו שמנסה לשנות את המציאות לכיוון של הסלמה. מי שמנסה להסלים את המצב גם בלבנון וגם בסוריה זו איראן. שמירה על האינטרסים של מדינת ישראל מחייבת מוכנות לא רק צבאית אלא גם מדינית", אמר נתניהו.

ראש הממשלה ציין כי גם נושא הגרעין האיראני עמד על הפרק. "אני שוחחתי עם פוטין על הסכם הגרעין והעליתי בפניו את ההשגות שלנו. אני לא חושב שאני יכול להתחייב מה עמדת רוסיה תהיה, אבל אני חושב שהם הבינו לעומק שאם לא יוכנסו השינויים הדרושים, ארה"ב תנטוש את ההסכם הזה".

הוא דיבר על הקשר ההדוק עם הנשיא פוטין. "אנחנו מדברים כל כמה שבועות, בין אם בשיחה ישירה ובין אם בטלפון. המגעים הללו חשובים מאוד לישראל, ויצרו קשרים הדוקים בין הצבאות. הם מוסיפים תוספת משמעותית לביטחון ישראל. יש כאן שינוי גדול מאוד ברמת התיאום הביטחוני".

"בנוסף, בשיחות הללו, לאור המצב המשתנה גם המדיניות שלנו משתנה. אני מנסה להגיד לנשיא רוסיה בצורה האמיתית והכנה ביותר מה העמדות שלנו. מעבר לתיאום הביטחוני יש ניסיון כללי להבנה הדדית של המדיניות ותיאום ציפיות בין שתי המדינות", אמר ראש הממשלה.

נתניהו גילה כי קיבל מהנשיא פוטין מתנה לציון יום הזיכרון הבינלאומי לשואה. "אני קיבלתי ממנו מתנה - מכתב מקורי של אוסקר שינדלר לאשתו - שאעביר ליד ושם בירושלים. הוא תמיד דואג לתת לנו משהו עם ערך לאומי ולמכתב הזה יש משמעות במיוחד בימים הללו".