תגלית ארכיאולוגית בטיול המשפחתי

משפחה גילתה קנקן שלם בן 1500 שנה בעת טיול באזור נחל חרוד ומסרה אותו לאוצרות המדינה

ערוץ 7 , י"ד בשבט תשע"ח

תגלית ארכיאולוגית בטיול המשפחתי-ערוץ 7
יותם אריאלי והדוד עידן אבידור
צילום: שמואליק ערמון

קנקן מהתקופה הביזנטית התגלה השבוע בעת טיול משותף של בני משפחת אבידור וערמון, תושבי הצפון, באזור נחל חרוד שבשטח גן לאומי בית שאן.

"טיילנו ועצרנו לנוח על המדרון", מספרת האם, תמר ערמון. "לפתע, הבחנו במן "אוזן" - ידית מחרס מבצבצת מהאדמה. הופתענו והתרגשנו לגלות כד שלם, כבד ויפה. כחובבי ארכיאולוגיה קראנו את השילוט לאורך המסלול, ושם סופר שבעבר מצאו פה כדי חרס, והנה, זכינו לגלות בעצמנו ממצא כזה, בן 1500 שנים".

המשפחות העבירו את הקנקן לאוצרות המדינה, ותוענק להם תעודת הוקרה מרשות העתיקות.

לדברי ניר דיסטלפלד, מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות באזור הצפון, "אנחנו מברכים את בני המשפחה על הערנות ועל הפגנת האזרחות הטובה. הגשמים העזים שירדו באזור בית שאן חפרו באדמת האתר, המוכר כרווי עתיקות, וטבעי שממצאים צצים על פני השטח ומוסרים דרישת שלום מהעבר. חשוב מאוד לדווח לרשות העתיקות על מציאת עתיקה בזמן אמת ולהשאר אתה במקומה, כדי שהארכיאולוגים יוכלו להפיק את מירב המידע ההסטורי מהשטח".

ד"ר ואליד אטרש מרשות העתיקות הוסיף כי "המטיילים מצאו קנקן ביזנטי שהשתמר בשלמותו, מאז המאה ה-6-7 לספירה. קנקנים מסוג זה שימשו בעת העתיקה לאגירת חיטה וקטניות כגון פול, וחומוס. לא רחוק מהאזור מוכרים כנסיה מפוארת וכן בית קברות עתיק, ולא מן הנמנע שהקנקן הונח באחד הקברים כחלק ממנהגי הפולחן למת, ונסחף לאזור עם הזמן".