שקד במדרשת לינדנבאום
שקד במדרשת לינדנבאוםצילום: שמוליק גברא

סוגיית גיוס הבנות הדתיות לא יורדת מסדר היום, וגם הערב (ג') קיבלה התייחסות משמעותית באירוע השקת ספרו החדש של הרב חיים נבון "מכה שורשים" שקיימה מדרשת לינדנבאום מבית אור תורה סטון.

באירוע השתתפו שרת המשפטים איילת שקד, ראש המכינה הקדם צבאית בעלי הרב אלי סדן, ראש מדרשת או"ת לינדנבאום הרב אהד טהרלב ומנכ"ל אור תורה סטון ינון אחימן. מי שהנחה את האירוע הוא רפי קפלן, מנכ''ל עמותת "מעלה - המרכז לציונות דתית".

שרת המשפטים שיבחה את בנות המדרשה, "לפני הכל אני מבקשת לחזק אתכן שבחרתן ללמוד תורה וגם להתגייס לצבא או לשרת בשירות לאומי ולשרת בתפקידים משמעותיים. כאישה אל נשים אני יכולה לומר לכן – השמיים הם הגבול. אתן נכס גדול בכל מקום אליו תבחרו ללכת".

שקד התייחסה לחוק של ממשלת פולין האוסר לייחס לה אחריות לנעשה בשטחה במלחמת העולם השנייה, "הניסיון להכחיש את השואה מגלה את משבר האמת ואת חוסר האמון כלפי התרחשויות היסטוריות, בין אם הניסיון הזה נתפס כטירוף מוחלט ובין אם הוא נתפס כאנקדוטה בלבד.

''בעשרה ביולי 1941 התעוררו יהודי העיירה יֶדוַובּנֶה שבפולין לגיהנום, כשהתושבים הפולנים הגדילו ראש ורצחו את הגברים היהודים, ושרפו חיים את הזקנים, הנשים והטף באסם העיירה. העם היהודי לעולם לא ישכח את האמת המרה הזו, ושום חוק לא יעוות את האמת", הדגישה שקד.

הרב חיים נבון אמר כי "הפוסטמודרניזם מנסה לפרק את העם, את המשפחה ואפילו את הזהות הפרטית של כל אחד מאיתנו. אם אנחנו ניתן לגישה הזו להשתלט עלינו היא תוליד רק הרס וחורבן, ואנו צריכים להתעשת ולחזור לשורשים הבריאים שלנו".

ראש המכינה הקדם צבאית בני דוד, הרב אלי סדן, אמר כי "מלחמת התרבות שלנו היא על אופייה של המדינה ואופיו של העם. מלחמת דעות עלולה בקלות להיגרר לבוז ולשנאה ומשם קצרה הדרך לפירוד הלבבות ולניתוק הנפשי. אני לא מודאג שנגיע למלחמת אחים, עם ישראל בריא אבל גם פירוד של לבבות וניתוק נפשי זה דבר מאוד חמור במדינה שלנו.

''דווקא באווירת הלחץ שהרבה מהבנים הולכים לנו לכל מיני מקומות ויש תופעות של 'לייטים' ו'דתיי רצף', הכל בנוי על השאלה הפשוטה באיזה מידה אנו יודעים לבנות עולם פנימי של אמונה, אהבת ה' ויראתו".

ראש מדרשת לינדנבאום הרב אוהד טהרלב אמר "לצערי הרב ישנם רבנים שמעדיפים לירות ללא חשבון ולפגוע בציבור של אלפי בנות איכותיות מצוינות ובמשפחותיהם, בנות שמספרן הולך וגדל וימשיך לגדול מדי שנה ושבחרו לשרת שירות משמעותי לצד לימוד תורה.

''לעומת אותם רבנים רדיקליים שמעדיפים את המדון וההתרסה על פני שיח ודיאלוג אמיתי, לשמחתי ישנן קבוצות של רבנים- בית הלל וצוהר, שמייצרות שיח אמיתי".

עוד הוסיף הרב טהרלב, "זכיתי להיות שותף עם הרב סדן ולשבת עם קבוצת רבני יחד עם הרמטכ"ל ולדון בפקודת השירות המשותף, שיח שזיכה אותנו לשבת יחדיו אנשים ממגזרים שונים ומכיוונים שונים, ובכל זאת מצאנו דברים משותפים רבים, מה שמלמד אותנו ששיח נכון בין הרבנים, ובין הממסד הרבני לחברה בישראל וכמובן לצבא, מייצר דבר גדול".

מנכ"ל אור תורה סטון ינון אחימן בירך את הרב חיים נבון על ספרו החדש, ''מעבר להיותו סופר מוכשר גם מדובר במורה אהוב במדרשה. לאור האמירות האחרונות בנוגע לגיוס בנות דתיות לצה"ל אנו עדים שוב לכוחה ועוצמתה הרוחנית והחינוכית של מדרשת לינדנבאום.

''שילובן של נשים דתיות בבית המדרש במובן המלא ביותר לצד שירות צבאי משמעותי הינו מקור גאוותנו והינו אחד מאותם שינויים מבורכים אשר היה לרשת הכבוד להוביל, עם הקמת תכנית הדס לפני 20 שנה", אמר אחימן.