ג'ייסון גרינבלט, שליחו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למזרח התיכון, נאם הבוקר (רביעי) בכנסת השנתי ה-11 של המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS), והתייחס למאמצים של ארה"ב לקדם שלום בין ישראל לפלסטינים.

גרינבלט אמר כי המילה "שלום" מפורשת ביהדות ובאסלאם באותו האופן, ועדיין לעתים נראה כי השגת שלום בין הישראלים לפלסטינים היא בבחינת משימה בלתי אפשרית.

גרינבלט הצהיר כי הוא מאמין שישנה דרך אמיתית לכינון השלום. לדבריו האזור השתנה באופן ניכר מאז נסיעתו הראשונה לכאן לפני כ-35 שנים, והמזרח התיכון היום מאופיין באגרסיביות איראנית, בהבנת ההזדמנויות הגלומות באזור ובהתפתחות ההבנה כי ישראל אינה הבעיה, אלא דווקא חלק מהפתרון.

באשר למדיניות האמריקנית ציין כי בראייתו ברור ששפתו של טראמפ ומעשיו שינו את המציאות בפועל. לדבריו הגישה האמריקנית היא איננה שמרנית, מתוך הבנה כי נדרשת "חשיבה רעננה".

אימוץ גישה זו עורר שאלה גדולה באשר לתפקיד שממלאת ארצות הברית, ובהקשר זה הבהיר כי הגישה האמריקנית הינה שאין צורך בהטלת האשמה בהמשך הסכסוך על אחד הצדדים, אלא יש לאפשר לשותפים (ישראל והפלסטינים) מרחב כדי שיחליטו על עתידן ויגיעו לפתרון מוסכם.

גרינבלט הסביר כי הנשיא טראמפ יתמוך בכל החלטה שהצדדים יחליטו עליה, מבלי לכפות "עסקה".

בהתייחסות קונקרטית להצהרתו של טראמפ המכירה בירושלים כבירת ישראל אמר גרינבלט שבניגוד לטענות שנשמעו כנגד ההכרה, טראמפ לא שכתב את ההיסטוריה, אלא הכיר בהיסטוריה הברורה מאליה: ירושלים היא מקום משכנה של הכנסת, מקום מגוריהם של ראש ממשלת ישראל ונשיאה, ובמשך אלפי שנים הייתה למושא כמיהה עבור יהודים וישראלים.

הוא ציין כי הממשל האמריקני סבור שהכרה זו מקדמת את השלום, וכן ביטל את הטענות לפיהן הצהרה זו מעידה כי ארצות הברית אינה אובייקטיבית ביחסה לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

גרינבלט הבהיר כי ההצהרה אינה מפרה את הסטטוס קוו, שכן הנשיא טראמפ קרא מפורשות לשימורו. לדבריו הנשיא, כמו גם שותפים רבים בממשל האמריקני מחויבים עמוקות לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, אך שלום לא יושג באמצעות הכחשת הקשר ההיסטורי של ישראל לירושלים, ולא על ידי עזיבת שולחן המשא ומתן.

עוד הצהיר כי קידום הסכם השלום הוא תהליך, עם עליות ומורדות ("יהיו לנו את ימים טובים וימים רעים, שבועות טובים ושבועות רעים") ואמר כי ישראל לא זקוקה להסברים על מחירה של המלחמה.

בתום נאומו אמר גרינבלט "אמריקה הייתה כאן כל הזמן איתכם כדי לקדם את הסכם השלום – זה היה נכון בעבר, זה נכון כיום וזה גם יהיה נכון בעתיד", וכל השחקנים מודעים לכך.