התגובה הישראלית לחקיקה הפולנית

הצעת חוק חדשה קובעת כי גם הכחשת או הקטנת מעורבות עוזרי וסייעני הנאצים תחשב לעבירה פלילית. "לא ניתן לאף אחד לשכתב את ההיסטוריה".

חזקי ברוך , ט"ו בשבט תשע"ח

איציק שמולי
איציק שמולי
צילום: הלל מאיר/TPS

הצעת חוק חדשה שקיבלת תמיכה מכל סיעות הכנסת, מתקנת את החוק להגנה מפני הכחשת השואה וקובעת כי גם הכחשת או הקטנת מעורבות עוזרי וסייעני הנאצים תחשב לעבירה פלילית.

על רקע החקיקה הפולנית המתכחשת למעורבות הפולנית בשואה, הצעת החוק מבטיחה הגנה משפטית מלאה לכל ניצולי שואה שיספר את סיפורו וינקטו נגדו הליכים משפטיים במדינה זרה.

מי שיזם את הצעת החוק הוא ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) יחד עם חברי הכנסת יאיר לפיד (יש עתיד), רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), נורית קורן (הליכוד) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי). אליהם הצטרפו 61 חברי כנסת מכלל סיעות הבית.

חוק איסור הכחשת השואה קובע כבר כיום כי המפרסם דברים שיש בהם כדי להכחיש, להקטין או להזדהות את הפשעים שבוצעו כנגד העם היהודי – דינו מאסר חמש שנים. כעת ובתגובה ליוזמת החקיקה שמקודמת בפרלמנט הפולני, מקדמת הכנסת תיקון להצעת החוק, המגדיר כי הכחשה או הקטנת האחריות המשותפת של עוזרי וסייעני הנאצים (ובהם חלק מאוכלוסיית פולין ומדינות אחרות) תחשב אף היא לעבירה פלילית של הכחשת שואה אשר העונד בגינה עומד כבר היום על מאסר של עד חמש שנים.

בנוסף לכך, מבקשת הצעת החוק להעניק ליווי והגנה משפטיים מלאים מצד המדינה לכל ניצול שואה שימסור עדותו וכן לאנשי חינוך ומדריכי המסעות לפולין העוסקים בלימוד ובהנחלת השואה, במקרה שתוגש כנגדם תביעה בהקשר זה, כך שיוכלו להמשיך ולספר את האמת ההיסטורית גם לדורות הבאים.

כאמור, בימים אלה מבקש הפרלמנט הפולני הצעת חוק שנויה במחלוקת, האוסרת לאזכר את חלקו של העם הפולני בפשעים שבוצעו בשואה.

לפי החוק, כל אדם, לרבות אזרחי מדינות אחרות, שייחס באופן פומבי לאומה הפולנית או למדינת פולין, אשמה או אחריות משותפת באשמה לפשעים כנגד האנושות ובתוך כך כנגד העם היהודי שבוצעו בזמן מלחמת העולם השנייה, יעבור עבירה פלילית שהעונש בצידה מאסר של עד שלוש שנים. קיים חשש כי גם פרלמנטים אחרים ילכו בעקבות פולין ויחוקקו חוקים דומים.

ח"כ שמולי אמר כי "האמת ההיסטורית של העם היהודי לא עומדת למכירה. פולנים רבים וגם אחרים, שמעו, ידעו וגם סייעו למכונת ההשמדה הנאצית. הניסיון הפולני לשכתב את ההיסטוריה ולסתום לניצולי השואה את הפה, הוא חצוף, בזוי ומזעזע. לא ניתן לסייענים להסתתר מאחורי הנאצים ולהתנער מאחריותם ההיסטורית."

ח''כ לפיד אמר כי "הניסיונות של פולין להתנער מהאחריות שיש להם להרג מיליוני יהודים בשואה רק מדגישים את הצורך לפעול ביתר שאת נגד קולות כאלו. צריך לפעול ביד חזקה ובכל האמצעים, גם בכנסת, נגד ניסיונות של הכחשת שואה.

''אנחנו לא ניתן לשכוח. לא את הנאצים, ולא את מי ששיתף איתם פעולה. זו המחויבות שלנו לזכרם של מיליוני הנספים. העולם צריך לדעת- היהודים לא מוכנים לשתוק יותר ולא מפחדים יותר", הוסיף לפיד.

ח''כ אילטוב אמר כי "לדאבוני הרב מספרם של ניצולי השואה בארץ וברחבי העולם הולך ופוחת. עלינו מוטלת האחריות והחובה המוסרית להנציח את גבורתם ולהבטיח שאף אחד לא ינסה להסתיר, לטייח או לגנוז מספרי ההיסטוריה את הפשעים הנוראיים והעדויות המזעזעות בנוגע לפשעים שבוצעו כלפי העם היהודי. לא ניתן לאף אחד לשכתב מחדש את ההיסטוריה''.