הרב יעקב עדס
הרב יעקב עדס צילום: פלאש 90

על רקע הפרסומים לפיהם צה"ל הקשיח נהלים מול בנות מסורתיות המבקשות לקבל פטור מגיוס על רקע דתי, טוען המקובל הרב יעקב עדס כי תמונת המצב חמורה בהרבה מכפי הנדמה.

"יש את תנועת התשובה כבר עשרות שנים, כולם יודעים, יש רבבות משפחות של בעלי תשובה שחלקם הגדול התחתנו כבעלי תשובה. מספר המוסדות של חזרה בתשובה לבנים הם פי כמה וכמה ממוסדות התשובה לבנות. יש הרבה בנות שחוזרות בתשובה לבד", סיפר הרב בכינוס הרבנים הספרדים שיזמו 'איגוד בני התורה הספרדים' והובאו באתר 'כיכר השבת'.

"השיעורים הראשונים של לב לאחים לבנות מתחילים רק בכיתה י"ב כשהן מסיימות את התיכון, לפני זה לא שייך להחזיר אותן בתשובה, ההורים לא מרשים בשום אופן להפסיק את הלימודים בגלל הבגרויות, חוץ מזה שהתיכון מעורב בנים בנות ויכולים לרדת לחייהן אם הן תחזורנה בתשובה. לכן הן מתחילות לחזור בתשובה רק בכיתה י"ב, אז הן מצהירות על פטור ובבית הן חוזרות בתשובה.

בדבריו ציטט את עוזרו של שר הביטחון כמצביע על התרחבות תופעת הקשחת מתן הפטור לבנות מתחזקות. "אמר לי אבי אבוחצירא עוזרו של שר הביטחון, כי בשנים האחרונות אלפים רבים של בנות שעד לאחרונה היו מקבלות פטור כי הן בתהליך של חזרה בתשובה, היום פוסלים להם את זה. המספרים שאמר לי העוזר הרבה יותר גבוהים ממש שאמרתי, אבל כדי שלא ייראה גוזמה, אני אומר רק אלפים.

"מביאים עליהן ראיות שהן לא מספיק דתיות. והרי בחורה שמתחילה לחזור בתשובה זה לא קורה ביום אחד, יש אמנם כאלו שעוזבים הכל וחוזרים בתשובה, אבל יש רבים שזה ענין של תהליך, ואת אלו פוסלים היום.

הרב עדס טען כי המהלכים הללו מונעים את התחזקות הבנות. "אלפי בנות שהיו אמורות לחזור בתשובה היום לצערינו הרב הן חילוניות בגלל הגזירה הנוראה הזאת. שינו את הנהלים, ומה שפעם היה קורה בקלות ופוטרים, היום יורדים לחייהן. ועל זה באים ואומרים שאין כלום? פה מדובר באלפים של בנות. כל מי שמתעסק בחזרה בתשובה יודע שהדברים שאני אומר אם הם לא מדויקים זה רק בגלל שצריכים להכפיל את המספרים בפי כמה וכמה".