משבר בענף הריהוט ממחירי מחיר למשתכן

יו"ר תעשיות הריהוט בישראל לשעבר רואה בתכנית 'מחיר למשתכן' אחראית לסימני הקריסה בענף הריהוט ולא רק בענף זה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ז בשבט תשע"ח

משבר בענף הריהוט ממחירי מחיר למשתכן-ערוץ 7
ענף במשבר. ריהוט
צילום: יעקב כהן, פלאש 90

על פי בדיקה שנערכה באחרונה אחת מכל שש חברות לייצור רהיטים עשויה לקרוס בתקופה הקרובה. על הסיבות למשבר בענף שוחחנו עם מי שעד לא מכבר היה יו"ר תעשיות הריהוט בישראל, מנכ"ל מטבחי זיו, אבי זיו.

את המניע העיקרי למשבר הריהוט תולה זיו בתכנית 'מחיר למשתכן' של שר האוצר. "אנחנו מחוברים בטבור לענף הבנייה. ככל שענף הבניה משגשג וגדל אנחנו איתם, כשיש קיטון בבניה אנחנו קטנים בהתאמה. התכנית 'דיור למשתכן' היא מאוד חיובית. שר האוצר סבר שצריך לסייע לזוגות צעירים וזה נכון ובסדר, אבל כשמתערבים בכלכלת שוק חופשי יש השלכות נוספות והיבטים שקשה לחזות ולא תמיד התוצאות הן משביעות רצון".

בדבריו מציין זיו כי הבעיה אינה נוגעת רק לענף הריהוט אלא לענפים נוספים הנלווים לענף הבנייה, ובין השאר מדובר בענף הקרמיקה ועוד.

כשהוא מסביר את התופעה אומר זיו: "התכנית עצמה השיקה תכנית גרנדיוזית של שישים אלף יחידות דיור בהגרלה הראשונה. זה מתחיל לקרום עור וגידים. נכון להיום כאלף יחידות דיור נמסרו, וזו טיפה בים. בפועל ההשלכה של כל התחלות הבניה בדיור למשתכן חלה על הענף כולו. ניקח לדוגמא את אזור הרצליה ואת קיבוץ גליל ים שהופשר למחיר למשתכן. סביב גליל ים רכשו קבלנים אדמות פרטיות והם לא יוכלו למכור במחירי מחיר למשתכן. רוב התחלות הבניה הן במימון בנקאי שמחייב את הקבלן למכור לפחות עשרים אחוז במכירה מוקדמת, ומאחר והקבלן לא מסוגל למכור במחירים הללו אז אין התחלות בניה. כך אנחנו רואים ירידה דרמטית בהתחלות הבניה".

"כל החוזים שנחתמו בשנים ה"שמנות" 2014-2016 מידלדלים וחדשים נכנסים פחות ופחות. כל זה משפיע על היקפי עבודה של חברות המטבחים. ככל שתמהיל החברה נוטה לכיוון עבודה עם קבלנים רמת הסיכון הולכת וגדלה. זה מה שקרה לחברת 'דקור' שהייתה ממובילי הענף אבל נקלעה לקשיים בעקבות המהלך הזה", אומר זיו ומזכיר כי "דיור למשתכן דחק את הספקים למחירי רצפה", וגם עבודה זו הובילה למשבר.

באשר לחברות אחרות שלפי שעה לא קרסו, מבהיר זיו כי הדברים עלולים להתפתח לכיוון זה בעתיד גם אצלן וכאמור "ככל שתמהיל העבודה של חברה נוטה לעבודה רבה יותר עם קבלנים ימצאו את עצמם בבעיות בשנה הנוכחית ובעיות גדולות יותר בשנה הבאה. ככל שיש לחברה כתפיים גדולות יותר היא תשרוד יותר".

לדברים יש גם אפקט דומינו שכן "כשדורשים מקבלן לתת מחירי מינימום הוא לוחץ למטה את כל הספקים שלו". במציאות שכזו יצירת איזון שימנע את המשבר היא משימה קשה ומורכבת. "כספקים אנחנו רוצים ביטחון, ועבודה עם קבלנים מייצרת לנו בטוחה שנוכל להמשיך ולייצר, ועבור הבטוחה הזו אנחנו מתפשרים ולפעמים מתפשרים יותר מדי. לשמחתי אנחנו, מטבחי זיו, לא עובדים עם קבלנים כך שאנחנו לא במשחק הזה, אבל רוב החברות הגדולות עובדות עם קבלנים, מי יותר ומי פחות".

עוד נשאל זיו עד כמה תורם למשבר היבוא מארצות המזרח, בעידן שבו נסיעה לסין מניבה ריהוט במחיר נמוך לאין ערוך מזה שניתן למצוא בישראל. זיו משיב ומציין כי הבעיה מגיעה ממזרח ולא רק מארצות המזרח אלא גם מירדן וגם ממפעלים פלשתיניים שמצליחים לנפק סחורה זולה אך כזו שאינה עומדת בתקנים הכרחיים של איכות ושל בריאות. כאשר מפעלים אלו אינם מחויבים לציין על המוצר את מרכיביו הלקוח משוכנע שרכש את אותה איכות במחיר מוזל בהרבה, והוא דורש מהיצרן המסודר לעמוד בתחרות, אך ליצרן העומד בתקני איכות אין יכולת שכזו.

תופעה דומה מתרחשת גם בייבוא מסין וממדינות דומות ולדבריו התוצאה תהיה בסופו של יום על חשבונו של הצרכן. זיו מספר כי במסדרונות המחליטים קיימת אוזן קשבת למצוקה ו"הייתה לנו ישיבה לפני כחודש עם הממונה מטעם משרד הכלכלה, דיברנו על הגעת מוצרים ואכיפת סימון מוצרים ומכס כדי לייצר לפחות שקיפות כלפי הצרכן, שלפחות התנאים יהיו שקופים גם אם הצרכן מחליט לרכוש מוצר זול. הממונה העביר לנו טיוטה ראשונה. יש אוזן קשבת ועין רואה".

לקראת סוף דבריו ממליץ זיו ללקוחות לדרוש בעת קניית מטבח ערבויות בנקאיות של החברה המייצרת וזאת על מנת להבטיח לפחות את העסקה, "ואם החברה תיקלע לקשיים לפחות כספו מובטח". לזאת הוא מוסיף ומעיר שחברה שתהיה מסוגלת להציג ערבות שכזו תוכיח בכך את יכולותיה הכלכליות וממילא "חזקה על חברה כזו שתספק את הסחורה בזמן ועל פי ההזמנה".