צ'לסי אומרת 'לא לאנטישמיות'

קבוצת הכדורגל מצמרת הפרמייר ליג יוצאת יחד עם הקונגרס היהודי העולמי בקמפיין נגד ביטויים אנטישמיים בענף הכדורגל.

יוני קמפינסקי , ט"ז בשבט תשע"ח

הקמפיין מוצג במגרש של צ'לסי
הקמפיין מוצג במגרש של צ'לסי
צילום: שחר עזרן

קבוצת הכדורגל האנגלית צ'לסי, השיקה יוזמה שמטרתה לעודד בקרב שחקניה ואוהדיה את המאבק באנטישמיות.

המועדון משתף פעולה עם בית אנה פרנק, המוזיאון היהודי של לונדון, הקרן החינוכית לשואה וארגונים נוספים על מנת לספק סדנאות בנוגע לתרבות היהודית בבתי הספר היסודיים. בנוסף, תושק תוכנית חינוכית לאוהדים שאינם מורשים עוד להגיע למשחקים, בשל ביטויי אנטישמיות.

עם ראשי ועדת ההיגוי של הפרוייקט נמנים יו"ר הקונגרס היהודי העולמי רון לאונדר, ומנכ"ל הליגה נגד השמצה ג'ונתן גרינבלט.

לקראת משחק הכדורגל של הקבוצה השבוע בפרמייר ליג, החל המועדון בקמפיין החדש שלו, וכיסה את סביבות המכרז בכרזת ענק בה נכתב, "Say No To Anti Semmism". בנוסף שודרו על המסכים באיטדיון סרטונים המציגים את הקמפיין.

"כשהגעתי לראשונה לצ'לסי, היו לי שתי שאיפות: ליצור קבוצת כדורגל עילית ברמה הגבוהה ביורת, ולהבטיח שהמועדון ישמש כהשראה לכל הקהילות", אמר בעלי צ'לסי רומן אברמוביץ'.

הוא ציין כי ברמה עולמית על המגרש, וכדי להבטיח שהמועדון ישחק תפקיד חיובי בכל קהילותיו, תוך שימוש בכדורגל ככלי להשראה ולמעורבות", הבעלים של צ'לסי רומן אברמוביץ 'כתב בתכנית המשחק למשחק.

"תמיד היה לי חשוב ליצור מועדון שמקבל בברכה את כולם, ואנו חוגגים באופן פעיל את המגוון התרבותי והדתי שלנו. במסגרת עבודתם של קרן צ'לסי, אנו מקדמים תוכניות לקידום שוויון והתמודדות עם אפליה בכל העולם", הוסיף אברמוביץ'.

הוא ציין את חשיבות זכרון השואה. "השואה היתה פשע שאין לו מקבילה בהיסטוריה, אסור לנו לשכוח מעשי זוועה כאלה, ועלינו לעשות כל שביכולתנו כדי למנוע מהם להתרחש שוב. אני גאה ביוזמה להגברת המודעות וההתמודדות עם האנטישמיות על כל צורותיה".

אברמוביץ' סיכם, "זו תחילתו של מסע חשוב ולכולנו יש חלק בו. כולנו יכולים לעשות משהו כדי למנוע אפליה במועדון שלנו ובעולם סביבנו".

נזכיר כי אוהדי צ'לסי הואשמו לא אחת בהתנהגות אנטישמית. בשנת 2013, סיפר יוסי בניון ששיחק בקבוצה, כי האוהדים קיללו אותו על רקע היותו יהודי.

בשנת 2016, אוהדי צ'לסי צולמו כשהם שרים ברכבת התחתית שירים אנטישמיים נגד אוהדי קבוצת טוטנהאם, שנחשבת אהודה במיוחד על יהודי בריטניה.

נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רונלד לאודר, אמר כי "האנטישמיות בספורט אינה תופעה חדשה, אך החלה למשוך תשומת לב רבה לאחרונה, בשל תקריות מכוערות חוזרות ובשל המודעות לעלייה בשנאת הזרים והשנאה במגרשי הכדורגל. בחודשים האחרונים בלבד, היינו עדים לאוהדים המבזים בלי בושה את זיכרון קורבנות השואה או צועקים קללות אנטי-יהודיות בוטות, פשוט כדי להעליב את יריביהם.

''לעיתים קרובות מדי, חוסר הסובלנות מחשיך את מה שצריכה להיות חגיגית של רוח של תחרותית ומתדרדר את המצב לאלימות, במגרשים ומחוץ להם. הקונגרס היהודי העולמי עשה בשנים האחרונות מאמץ מכוון למאבק באנטישמיות בספורט, בעזרת אמצעים דיפלומטיים וחינוכיים. אני מברכים את צ'לסי על היוזמה לתקוף ישירות את הנושא ומקווים כי יחד, נוכל לעצור את ההפגנות הללו אחת ולתמיד'', אמר לאודר.

מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר, מסר כי "הקונגרס היהודי העולמי מעריך מאוד את המאמצים האמיצים של מועדון הכדורגל צ'לסי ובעליו רומן אברמוביץ', כדי להתמודד עם הנושא ולהבהיר לקהילתו המורחבת כי לביטויים של שנאה אין מקום בספורט. אי אפשר להפריז בערכו של אחד ממועדוני הספורט הבולטים בעולם, המוביל בנחישות את המאבק בנושא החשוב הזו.

''כאשר השקנו את קמפיין We Remember בשבועות האחרונים, יוזמת זיכרון השואה הגדולה בעולם, זכינו לתמיכה אדירה מיותר ממיליון אנשים, ביניהם כמה ממועדוני הספורט המובילים באירופה, ישראל וארה"ב, אשר נקטו בצעדים אדירים על מנת לאמץ את מסר הזיכרון שלנו ולחלוק אותו עם העולם. אנו קוראים לקבוצות ספורט, איגוד ופדרציות בכל מקום ללכת בעקבותיהם ולבעוט את האנטישמיות מחוץ למגרשים''.