הממשלה אישרה את הכשרת חוות גלעד

שרי הממשלה אישרו את ההצעה שהניח שר הביטחון לפיה היישוב יוסדר בעקבות רצח הרב רזיאל שבח הי"ד. "מול מקדשי המוות - נקדש את החיים"

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ט בשבט תשע"ח

הממשלה אישרה בצהריים (ראשון) פה אחד את הסדרתה של חוות גלעד והכרזתה כיישוב חדש ביהודה ושומרון.

ראש הממשלה נתניהו הציג בתחילת הישיבה את הצעת ההחלטה וסיפר כי דיבר עליה עם יעל שבח, אלמנתו של הרב רזיאל שבח ז"ל. "אמרתי לה שכל העם וכל חברי הממשלה מחבקים אותה ואת הילדים בימי יגונם. ביקשתי ממנה גם לחבק את הילדים עבורנו", סיפר נתניהו.

הוא ציין עוד, "אמרתי לה שהמדיניות שלנו מתבצעת בשני מישורים: האחד - מיצוי הדין. אתמול שוב פעלו כוחותינו בניסיון לתפוס את אחרוני המרצחים והסייענים לרצח של הרב שבח ז"ל. אנחנו לא נשקוט עד שנביא את כולם לדין - ואנחנו נביא אותם לדין".

"הדבר השני שמנחה את המדיניות שלנו הוא חיזוק ההתיישבות. מי שחשב שעל ידי הרצח המתועב של תושב חוות גלעד, אב לשישה, שהוא ישבור את רוחנו וירפה את ידינו טעה טעות מרה", אמר נתניהו.

לדבריו, "הממשלה תסדיר היום את המעמד של חוות גלעד כדי לאפשר המשך של חיים סדירים במקום, מול המרצחים ומקדשי המוות אנחנו מקדשים את החיים. זו תמצית המדיניות של הממשלה".

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן אמר לאחר האישור כי "זה רגע היסטורי ומרגש. למשפחת שבח, לישוב חוות גלעד, למדינת ישראל כולה. החלוצים של חוות גלעד הוכיחו כי לא ניתן לנצח את הרוח. זהו ניצחונה של האמת ושל הציונות מעל הכל".

הוא הודה לראש הממשלה, לשר הביטחון ולשרי הממשלה שנרתמו לנושא ופעלו לאישור הישוב ולהגשמת צוואתו של הרב רזיאל שבח הי"ד.

יעל שבח, אלמנתו של הרב רזיאל הי"ד, אמרה בתגובה להחלטה, "חבל שהגענו ליום הזה. אבל אם כבר הגענו אז אני שמחה שאנחנו מצליחים להוציא ממנו את התשובה המנחמת ביותר שיכולה להיות. רזיאל בטח היה אומר שצריך להגיד הלל, ושכך נראית הגאולה".

איתי זר, ממקימי חוות גלעד הוסיף, "אני מאוד מתרגש מאוד שמח. אנחנו לא שוכחים לא את גלעד ולא את רזיאל. אני בטוח שרזיאל שמח ומחייך עכשיו למעלה. האמנו תמיד שחוות גלעד תהיה יום אחד ישוב מן המניין. זה קרה יותר מהר ממה שחשבנו. ואנחנו גאים בממשלתנו שהלכה על הצעד הזה".

השר נפתלי בנט אמר כי "מדובר בצעד מתבקש שמוטב היה קורה לפני רצח הרב שבח ז״ל אך מוטב מאוחר מאשר אף פעם".

"זוהי חובתנו כלפי משפחת שבח וכלפי ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון כולה. אנו נמשיך לפתח את ארץ ישראל, לבנות ולהיבנות בה, ככה המחבלים יבינו ששום אלימות לא תוציא אותנו מהארץ הזאת", דברי בנט.

שר העבודה והרווחה חיים כץ מסר, "הסדרת חוות גלעד צריכה להיות הצעד הראשון למימוש חזון החלת הריבונות על מעלה אדומים ויהודה ושומרון. המתיישבים הם אזרחים שווי חובות והגיע העת שיקבלו את מלוא זכויותיהם. אויבנו מחפשים דם, אנחנו רוצים בפריחה ושגשוג. הם ינסו לפגוע ואנו נמשיך בבנייה ויישוב ארץ ישראל", אמר.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) בירך על אישור הקמת יישוב בחוות גלעד ואמר כי מדובר ב"התחלה טובה".

"הממשלה הזו נבחרה על מצע ימני שמחויב להרחבת ההתיישבות ביהודה בשומרון ובכל חלקי ארץ ישראל. לאחר הרצח הנתעב של הרב שבח יצאה קריאה חד משמעית לתשובה ציונית הולמת ולאמירה ברורה לאויבנו שעל כל ניסיון לפגוע בנו הם ימצאו אותנו נחושים לבנות ולהיבנות בנחלת אבותינו".

"היום הממשלה התקדמה צעד גדול לקראת אישור חוות גלעד כיישוב מן המניין וזהו צעד מבורך, אבל לא מספק. אנחנו מחויבים להסדרת כל הישובים והשכונות שטרם הוסדרו. נמשיך לדרוש בנייה בכל חלקי הארץ, לא רק כמענה לטרור אלא כי זה הדבר הנכון הצודק והמוסרי ביותר לעשות. אנו באנו ארצה לבנות ולהיבנות בה", הוסיף סמוטריץ'.

יו"ר ועד מתיישבי השומרון, צחי דיקשטיין אמר כי "ההכרה בחוות גלעד נובעת בעקבות רצח מתועב ולא כמדיניות של הקמת ישובים. ההחלטה הבוקר נכונה ומבורכת אך אינה מספקת, אנו קוראים לממשלה להעמיק את אחיזתנו וריבונותנו ביהודה ושומרון. רק התיישבות גדולה וחזקה היא הדרך למנוע טרור ולקבוע בשטח מי הריבון".