מנהיג פולני: "הצעת החוק לא הובנה"

מנהיג מפלגת השלטון בפולין טען בראיון לרדיו הפולני כי יש לאשר את הצעת חוק "שלא הובנה כראוי בעולם", לדבריו.

ניסן צור - ערוץ 7 , י"ט בשבט תשע"ח

אושוויץ
אושוויץ
צילום: Isaac Harari/FLASH90

ירוסלב קצ'ינסקי, מנהיג מפלגת "חוק וצדק" ומי שנחשב כאיש החזק ביותר בפוליטיקה הפולנית, שהחליט לוותר על תפקיד רשמי אך ממנה בפועל את ראשי הממשלה במדינה, אמר בראיון לרדיו הפולני הממלכתי כי הוא מצפה מהנשיא, אנדז'יי דודא, לאשר את הצעת החוק שהונחה על שולחנו לאחר שאושרה בסנאט הפולני ביום חמישי לפנות בוקר.

הוא גם טען כי הצעת החוק לא הובנה כראוי על ידי מדינות אחרות בעולם, ולכן הביקורת עליו אינה מוצדקת.

"הצעת החוק מתפרשת לחלוטין באופן שגוי. החוק הופך לעבירה פלילית את מי שמאשים את הפולנים כולם כאומה אחת, אבל לא את מי שיאשים כי בכפר כלשהו, מקום כלשהו, יהודי אחד או משפחה יהודיה נרצחו. אני אומר זאת בכאב וצער, ועם תחושת בושה, אבל דברים כאלו אכן התרחשו ואנו לא מכחישים אותם", אמר קצ'ינסקי.

לנשיא פולין יש כעת 21 ימים על מנת להחליט האם לחתום על החוק או להחזיר אותו לניסוח מחדש בפרלמנט הפולני.

בהודעה שפרסם משרדו של דודא בסוף השבוע הוא הביע תמיכה בחוק ואף טען כי אסור להטיל את האשמה על הפולנים. "העם הפולני סייע לשכנינו היהודים בתקופת השואה ואף הודיע לעולם על הזוועות המתרחשות ב'פתרון הסופי של הגרמנים' כאשר הייתה עדיין אפשרות לעצור זאת. בכל שנה אנו מתעדים מאות מקרים של שימוש בביטוי 'מחנות השמדה פולניים' ואסור לקבל זאת. אי אפשר להגן על האמת, כאשר השקרים נותרים במקומם. פולין כמדינה הייתה תחת כיבוש נאצי וחדלה להתקיים. הפולנים, לא רק היהודים, היו קורבנות של הטרור הגרמני", כתב דודא.

הצעת החוק קובעת עונש של עד שלוש שנות מאסר למי שיאשים את פולין במעורבות בפשעים שביצעו הנאצים על אדמת פולין במהלך השואה. ההצעה עברה בסנאט הפולני ברוב של 57 תומכים מול 23 מתנגדים. שני מחוקקים נמנעו.