נתניהו ודורני
נתניהו ודורני צילום: ארכיון

פה אחד אושרה בישיבת הממשלה ההכרה בחוות גלעד כישוב מהמניין. בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס יו"ר מועצת יש"ע, חננאל דורני, להחלטה שאותה רואה ראש הממשלה כמענה לטרור שרצה להחליש את ההתיישבות.

בדבריו מקפיד דורני להגדיר את מהלך ההכרה בישוב החדש כ"מהלך מאוד חשוב אחרי שנים ארוכות שהמאחזים לא מוסדרים ולא מוקמים ישובים חדשים. אני מקווה שזה פותח סכר להסדרת מאחזים נוספים, מהלך שאנחנו פועלים עליו מול משרד הביטחון".

באשר למשמעותו המעשית של המהלך הוא אומר: "הסדרת מאחז מסירה עננה. כל זמן שהדבר לא מסודר יש עננה שאולי המקום זמני ולא חוקי והיד קלה על ההדק. כעת ברור שמדובר בישוב קבע, מעבר להקלה על חיבורי מים וחשמל שראש הממשלה הורה לחבר, וראיתי בשבוע שעבר שהעבודות כבר מתחילות להתבצע בשטח".

על המהלך להסדרת מאחזים, מהלך עליו דווח באחרונה, מקפיד דורני שלא להרחיב יתר על המידה אך מציין כי עבודה אכן קיימת, "אנחנו בקשר בנושא הסדרת כל המאחזים עם משרד הביטחון. ראש הממשלה מינה צוות להסדרת מאחזים ואני מקווה שהצוות יתחיל לעבוד השבוע. הממשלה מדברת על הסדרת המאחזים".

דורני מציין את דבריו של ראש הממשלה אודות התמיכה הממשלתית בהתיישבות ולטעמו השינוי שמתחולל בפועל, גם בתפקודו של צוות הסדרת המאחזים, הוא בשינוי הגישה להסדרה זו שלא תהיה עוד תלויה ברצח חלילה אלא תהפוך לצעד שבשגרה. דורני קובע כי הממשלה וראשי ההתיישבות רואים עין בעין את חשיבות פיתוח ההתיישבות והרחבתה, וככזו מתבקש שהסדרה שהיא מבצעת תהפוך לשגרה מעבר להיותה תשובה לטרור.

"ראש הממשלה אומר כל הזמן שהוא רואה איתנו את הדברים בתיאום, שחזרנו לנחלת אבות לא כדי למסור אותה. צריך לפעול ברוח זו ולחזק את ההתיישבות הן בהסדרת כלל המאחזים, הן באישורי תכניות לישובים קיימים והן בהקמת ישובים נוספים. אחרי הקמת עמיחי למגורשי עמונה, ראש הממשלה אמר שסוף סוף בונים ישוב חדש אחרי 25 שנה. בואו לא נתגאה בבניית ישובים למגורשים. בואו נתגאה בהקמת ישובים חדשים והבאת אנשים מכל הארץ ליהודה ושומרון".

"אני מודע לאילוצים המדיניים שראש הממשלה פועל בתוכם, אבל בנקודת הזמן הזו יש בפנינו חלון הזדמנויות להסדרת המאחזים והרחבת ההתיישבות, יש ממשל אמריקאי אוהד, קרע בין האמריקאים לפלשתינאים, אירופה שעסוקה בעצמה ועולם ערבי שנמאס לו מהרש"פ. כל אלה מהווים חלון הזדמנויות בלתי רגיל שלא היה לנו שנים רבות, אז גם אם אני וחבריי סבורים שתמיד צריך לפתח את ההתיישבות, אבל כעת אפשר להגיד לראש הממשלה שאם לא עכשיו אימתי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו