"מטרת ה-BDS היא להשמיד את ישראל"

כנס מיוחד יפגיש בירושלים משפטנים מהעולם שנאבקו וניצחו את תנועות החרם, אליהם יחברו מקדמי חקיקת מאבק ב-BDS מהעולם.

שמעון כהן , י"ט בשבט תשע"ח

פעילי BDS באו"ם
פעילי BDS באו"ם
צילום: לשכת השגריר דנון

מחר יפתח בירושלים כנס בינלאומי, שיתוף פעולה בין המשרד לנושאים אסטרטגיים, לשכת עורכי הדין והפורום המשפטי הבינלאומי, וגולת הכותרת שלו היא ההתמודדות עם תופעת החרמות נגד ישראל.

על הכנס שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם עורכת הדין יפעה סגל, מנכ"לית הפורום המשפטי הבינלאומי, המבהירה את חשיבותו של הכנס בשל היותו "אחת מהזירות המשמעותיות ביותר בלחימה מול תופעות הדה לגיטימציה ותופעת החרם".

"נכנס את המשפטנים המומחים בכך, שחלקם הצליחו להשיג ניצחונות או העבירו חקיקות או התמודדו בבתי משפט ונבצע העצמה של כל הרשת הבינלאומית הזו, נלמד לתקשר אחד עם השני, נלמד מהניסיון אחד של השני ונשכפל את ההצלחות של האחרים ונייצר רשת חזקה מתואמת יותר ונראה את התוצאות בהמשך הדרך".

על עצם העובדה שאת האירוע מוביל הפורום המשפטי לצד ממשלת ישראל ולשכת עורכי הדין אומרת עו"ד סגל כי אכן ישנם מהלכים שממשלות לא יכולות לבצע ואל תוך הקושי הזה נכנסים ארגונים חברתיים אזרחיים שלצד המדינה מקבלים מקום יותר ויותר משמעותי בארץ ובעולם.

דברים מעין אלה קורים גם בצד השני, בצד שמקדם את תופעות החרם. "שיתוף הפעולה בין כל הגורמים הללו הוא המפתח לניצחון כי לכל אחד התפקיד שלו במלחמה הזו".

על תפקידם של הישראלים בכנס מעין זה היא אומרת כי מאחר והנושא הוא ישראל יש להציג למשתתפים שמגיעים מחו"ל ואינם בהכרח מודעים לנתונים ולמציאות את המענה לטענות על אפרטהייד ישראלי וכיוצא באלה. זאת מעבר ל"מחשבה יצירתית שאנחנו יודעים לייצא כישראלים והדברים באים לידי ביטוי גם בתחום הזה".

עוד נשאלה עו"ד סגל כיצד היא מתמודדת עם טיעון לפיו הקריאות לחרם אינן נגד ישראל אלא נגד המתרחש ביהודה ושומרון בלבד, ולעיתים הטענה היא שהדברים נעשים מתוך דאגה ליציבות המזרח התיכון ואף דאגה לעתידה של ישראל ודמותה כמדינה דמוקרטית.

"מילת המפתח היא לכאורה. חשוב לדעת מי הארגונים הללו ומה המניעים האמיתיים שלהם, מה המסרים האמיתיים שהם מוסרים בתוכם פנימה ללא הכסות שהם מתכסים כשהם באים מול הקהילייה הבינלאומית. מעבר לכך, אין דבר כזה להפריד ולהגיד שמחרימים רק מעבר לקו הירוק. זו תואנה מלאכותית לחלוטין. אם הם פועלים להחרים את כל הבנקים אז ברור שהבנקים היסוד הכלכלי של כל מדינה וכך חברות הסלולאר, הדלק התאגידים וכו'.

"עבורם די אם יש רכיב כלשהו מעבר לקו הירוק או בכיר שמתגורר ביהודה ושומרון כדי להחרים, וגם כאשר הם אומרים שהם מתכוונים להחרים מאפייה קטנה במעלה אדומים ולא את התאגידים הגדולים יש כאן פגיעה אנושה בזכויות אדם של אותם בעלי מאפייה. יש כאן הרבה מה להגיד ומה לחשוף בהיבטים המשפטיים".

על סוגיית הפגיעה בפלשתינים כאשר מפעלים נאלצים לעזוב את יו"ש בלחץ ארגוני הBDS- אומרת סגל כי "לא נראה שזה מעסיק את הארגונים הללו בכלל. חשוב, כחלק מהמהלך והטיעונים המרכזיים, להבהיר את המסר הזה עד שהוא יתקבל, כי אם הטיעון שלהם הוא זכויות אדם אז העלמת העין דווקא מהזכויות הללו אז בוודאי שיש מה להמחיש לעולם ברמת הכוונות האמתיות".

לדבריה של עו"ד סגל קיים שינוי בשטח. "אנשים מבינים את מה שנאמר כאן. אם בעבר היה ניתן לטעון שמטרת תנועות החרם היא מוסרית ערכית ויפה, היום כמות המאמינים בכך הולכת וקטנה. אנחנו רואים משתתפים בכנס כמעט מכל הקשת הפוליטית ואין שיוך למחנה כזה או אחר. די ברור היום שמדובר במגמה גזענית שמטרתה להשמיד את ישראל".

אחת הראיות לא-פוליטיות של הכנס היא השתתפותו של יו"ר לשכת עורכי הדין האמונה על נתק בינה לבין הזירה הפוליטית. באשר לסיכוי שהשתתפות זו תניב קולות התנגדות מכיוונם של גורמים משפטיים משמאל, היא אומרת: "לא שמעתי על סוגיה שאין לה מלינים למיניהם, וזה בסדר גמור".

לזאת היא מוסיפה ומעירה כי כמויות המתנגדים "קטנות וזניחות. הנושא בקונצנזוס ונדמה שיש למתנגדים ווליום גבוה ממה שיש להם באמת. הנושא הזה מקובל בכל החברה הישראלית ולכן גם אם תהיה ביקורת כזו או אחרת היא שולית".

על מעורבותם של ישראלים בארגוני החרם אומרת עו"ד סגל כי אכן מדובר ב"שחקני מפתח", כהגדרתה ואכן מדובר בישראלים המהווים כלי משמעותי בידי ארגוני החרם. "כשעומד ישראלי ואומר שאנחנו מדינת אפרטהייד, מבחינת האמינות שלו, לצערינו, לכאורה היא נחשבת לגבוהה מאחרים שיגידו אותו דבר, כך שהם כלי שרת בידי התנועות הללו בצורה מאוד משמעותית".